Sākumlapa › Forumi › Software › Antivīrusi un FireWall › Mazliet Grishas pārdomas… Par Windows, MSE utt.
Pats jau sen esmu pieradis dzīvot bez visādas drazas kompī. Lietojot Linux, daru visu ko gribu bez liekas domāšanas. Zinu, ka ilgi tā vairs nebūs, bet nu pagaidām vēl miers.
Š odien kaimiņiene piespēlēja man savu lapsi, netiekot ne “odnoklasņikos”, ne draugos, ne Feisbukā. Iesākumam, protams, atslēdzām vīrusu iedarbināto Proxy serveri, viss notiek. Viņa pati ir ar datoru uz Jūs un tāpēc neko papildus neinstalē. Izmanto datoru tikai Facebookam, draugiem. Pati neko nav instalējusi, padarbina PC pāris stundas dienā.
Ieraudzīju sainstalētās programmas, žoklis atkārās. Lapsis pilns ar tūlbāriem, visiem “Speed up my PC” utt. Saprastu vēl, ja tā būtu jaunatne, bet te sieviete gados, kas pa kreisām lapām neložņā. Piedevām, viņai viss internets ir tikai draugi, Facebook, “odnoklassņiki”.
Microsoft Security Essentials, Defender ieslēgti. “Mums viss skaisti – Tev vīrusi nav”. Ok, AVG ir tas, kas ir. Š is jau atrada kaudzi ar vīrusiem, tad kur ticība tiem MS brīnumiem, par kuriem daudzi liek roku uz sirds?
Tikko pamanīju vēl vienu joku: cietais sadalīts divās daļās, C = 78 GB, E: 70 GB. No kā E: disks ir pilnīgi tukšs, bet C: pilns līdz atdurei. Š eit pat Betons un D_L sajuktu prātā no šitā bardaka. Protams, pārbīdīt lietotāja mapes uz E: instalētājam prātiņš bijis par īsu.
Es esmu pie secinājuma, un vispār jau sen, ka politika sen ir nemainīga: kā kaut kas notiek, tā pirmais ir pārinstalējam sistēmu… Ļoti sen neesmu pārinstalējis windows (un nav viņš pelnījis lielo burtu). Drīzāk, modernie instalētāji ir ko citu pelnījuši.
Labi, konkrētais dators ir bijis domāts tikai internetam, bet apmēram trīsdesmit liekas programmas bija sainstalētas. Mūsdienās ar Next > Next > spaidīšanu, var tikt pie milzīga toolbāru
OK, ja jau dažu labu izslavētais M$ ir drošs, tad kādēļ viņš atļauj visu to drazu instalēt?
Microsoft Security essentials, defender ieslēgti
Domājams, ka pati labākā ms doma šajā gadu simtā, pārtraukt av kompāniju monopolu pār lietotājiem, rēķinot ja vidēji windows vienu versiju lieto 4 gadus, tad pa šo laiku kaut kādām AVG samaksā to pašu naudu par ko esi nopircis windows.
Bet bezmaksas kompāniju av pēc manām domām ir drīzāk tāds izmēģinājumu poligons, kas pastiprināti vāc informāciju par lietotāja darbībām…
Labākais (ātrākais) līdzeklis – palaist Avast Pre-boot scan režīmā, iepriekš uzliekot to uz max jutību.
Manuprāt, cilvēki datorus uztver neadekvāti un tad paši vainīgi… Kāpēc automašīna ir obligāti jāved uz tehnisko apskati? Bet datoros varam turēt kaut botneta tīklu? Ja cilvēks apzinātos, ka pēŠ—k nopietnu iekārtu, kura uzturēšanā būs jāiegulda līdzekļi, tad situācija būtu labāka. Bet ne šobrīd. Sobrīd pat vairums datorsalonu meistari nav ne mata labāki par kaimiņu Žeņu, kas pa 2L valterīti sainstalēs windowsu…
99% lietotāju tāpat sēž sistēmā ar admina tiesībām, ko vispār tad vēl runāt? Nemaz nerunājot par ko citu….
Es nesen iegāju datorservisā (imantas pusē) un skatos, ka tur ap klienta kompi dzīvojas divi urlas. Da ne jau tāpēc, ka krievi, bet izskatījas pēc tipiskām urlām.
– Ok, pajāt, prasu viņiem, vai gadījumā nav kāds DisplayPort vads?
– Prasa man – kas tas ir?
– Emmm…nu…displayport… Nuuu…līdzīgs kā HDMI tik ar nošķeltu vienu stūri.
– Redzu, ka sejas izteiksme nemainās…. Nuuu..lai videokarti savienotu ar monitoru.
– ……
– Ok, izvelku telefonu un pārādu displayport bildi.
– Noup, nav – pirmo reizi tādu redzot…
– Ok, paldies!
Un man pat bail domāt, ko viņi tur dara ar klientu datoriem….
Ar vien vairāk cilvēku vai viņu radinieki māk uzlikt to windowsu, kādā kvalitātē nav svarīgi, jo var jau pārinstalēt kaut katru mēnesi, bet nav jāmaksā 20 eiro datorservisam 😀
Mans nākotnes skatījums ir tāds, kad pēc tādiem klasiskiem datoru pārinstalētajiem nebūs pieprasījums.
Jau šobrīd programmas tur mākoņos (vienkāršajam lietotājam viss strādā, par uzturēšanu pašam nav jāuztraucas) Tas ir tikai laika jautājums un cik tālu lietotāji atbalstīs savu privāto datu, darbu u.c centralizētu vākšanu. Pat pēc datu atjaunošanas varētu būt mazāks pieprasījums, jo cilvēki aizviem aktīvāk izmanto mākoņdisku vietas.
Manuprāt, cilvēki datorus uztver neadekvāti un tad paši vainīgi… Kāpēc automašīna ir obligāti jāved uz tehnisko apskati? Bet datoros varam turēt kaut botneta tīklu? Ja cilvēks apzinātos, ka pēŠ—k nopietnu iekārtu, kura uzturēšanā būs jāiegulda līdzekļi, tad situācija būtu labāka.
QFT
Darbarīks nav vainīgs. Vainīga ir attieksme.
Zinu, ka ilgi tā vairs nebūs, bet nu pagaidām vēl miers.
. Tieši tā, pagaidām, jo neviens sevi cienošs ļaundaris neies tērēt laiku, lai uzrakstītu vīrusu sistēmai, kuru lieto pāris procenti no kopējo, lietotāju skaita (vismaz, kamēr šajos procentos nebūs bankas, lielās korporācijas u.c. “interesanti objekti”).
Ja Linux kādreiz sasniegs Windows popularitāti lietotāju vidū (bet lai tas notiktu, vajadzīgi normāli lietojami softi (un vispār jau arī spēles), kaitēkļu būs ne mazāk kā M$ ražojumos.
Populārais viedoklis ka Linux, Mac, hvz kas vēl nav ievainojams – pilnīga buļļa kaka. Nav un nekad arī nebūs neuzlaužamu, neatšifrējamu, neievainojamu softu vai failu, (ja vien tie nav citplanētiešu veidojumi :D) – ir tikai zināšanu, laika un pieejamo jaudu jautājums. Tas, kas šobrīd šķiet drošs un nepieejams, ar tuvākas vai tālākas nākotnes zināšanām un jaudām būs stundu vai minūšu jautājums un tas nav apstrīdams jautājums.
(vismaz, kamēr šajos procentos nebūs bankas, lielās korporācijas u.c. “interesanti objekti”)
Kur tad ir tie vīrusi ? Jo tieši lielās korporācijās un bankās lieto ļenuksu, daudz vairāk kā mājlietotāji.
Drusk ne pa tēmu, bet ir bijuši DAUDZ kompji kur AVG stāv virsū un vīrusi, kā spaļi iekšā… Taspats ar mega slaveno Kaspersky vai Norton vai jau pieminēto MSE….
Bottom line – kā jau minēja, viss ir cilvēku attieksmē.
Labs piemērs būtu uzliekot autiņam mega krutākās riepas pa 200eur katru, A+++ klase visos parametros!!!! Bet tās tevi nepasargās no staba vai grāvja ja pats uz ceļa nebrauksi, kā vajag, piesardzīgi un likuma normās 😉
Preses relīzes