Meklējam labāko latviskojumu "gadžetam"! :)

Sākumlapa Forumi Notepad.lv Foruma Jaunumi un Lietošana Meklējam labāko latviskojumu "gadžetam"! :)

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 34 kopumā)
 • Autors
  Ieraksti
 • #158486
  samurajs
  Participant

  Dažiem lasītājiem nepatika angļu vārda “gadget” lietojums latviešu tekstos. Piekrītu, īsti latviski tas nav, kaut arī visiem skaidri saprotami. Tāpēc liekam galvas kopā un atrodam labāko latviskojumu.

  AkadTerm piedāvā:

  1. sīkrīks

  2. stilierīce

  Tomēr īsti precīzi šie jēdzieni nav, jo ne vienmēr šie murķi ir sīki (kā planšetdatori) un arī stilīgi.

  Vēl lasītāji piedāvā

  3. ierīce

  4. rīks

  5. aparāts

  Tātad kā būs visprecīzāk?

  #299300
  Aldis
  Participant

  ierīce, rīks 🙂 Katru pielieto pa savam. Kaut gan rīks ir – tool.

  tie kas sakombinējuši vārdu stilierīce, iesaku vairs tās zaļās sēnes ar sarkanajām pumpām nelietot. 🙂

  #299301
  shadow118
  Participant

  krāmi 😀

  #299302
  ruukjis
  Participant

  Vajag pēc analoģijas tā, lai būtu pēc visiem valodnieku standartiem. Amerikāņiem ir inspektors Gadžets – mums inspektors Caps, attiecīgi gadžets jāsauc par, piemēram, capsni vai capsi. 😀

  #299303
  RicoPico
  Participant

  Ar brangu ķebli vilkt pa stakli visiem tiem plikadīdām, kuri Tēvu mēli nejaudā!!!

  Š e mana dzimtene… Smilšainais krasts!

  #299304
  ADS
  Participant

  IT rīks – itrīks… Bet no stilierīce smuki atvasinās cacrīks!

  #299305
  Oxys
  Participant

  ModernRiiks 😀

  #299306
  aoma
  Participant

  Fifļuks 😀

  #299307
  Willis
  Participant

  PĻENTAKS ! Fifļukam arī nav nekādas vainas, galvenais lai skan jauki 🙂

  #299308
  RicoPico
  Participant

  Dižnieks.

  #299309
  dzhonsons
  Participant

  Ierīce.

  #299310
  Wuu
  Participant

  gadžetam var būt dažāda nozīmē, jo angļu valodā tas nozīmē pārāk plašu ierīču klāstu. Es domāju ka katram gadījumam ir savs latviskojums.

  #299311
  deriksx
  Participant

  Pribambas, 🙂

  #299312
  APOC
  Participant

  sūdiņš

  #299313
  nhojder
  Participant

  Kāpēc vienkārši vārdu “gadžets” neiekļaut latviešu valodas vārdnīcā? Tā tas ir bijis visu garu gadsimtu un tūkstošgadu laikā, piesavinoties un atvasinot vārdus arī no kaimiņu pagānu un aizjūras barbaru tautām.

  Machine, maschine, машина, mašīna, machina. Kurš no kuras valodas aizgūts? :7

  Gadget = ietaise (der gan uz dzelžiem, gan programmatūras bāzēta gadget raksturojumam).

  Ierīce un Instruments, neko nevaru sakombinēt

  Rīks un Instruments = Rīkments

  Iekārta un aparāts = apakārts / ieparāts

  Tas viss dēļ viena muļķa. Muļķim muļķa risinājumi.

  p.s. Piekrītu Deriksx par pribambasu. Kur vēl tiešāku risinājumu visādiem pribambasiem atradīsi 😀

  #299314
  shady
  Participant

  Hms… Vispār es esmu par latviešu valodu un pilnīgi to atbalstu. Tomēr, mazliet vēlos par to vairāk padiskutēt. Sākšu ar nelielu stāstu no pagātnes – kāds draugs lasīja rakstu (zinu, ka NP, bet vairs neatceros par kādu tēmu) un beigās pasaka: “Beidzot es sapratu, ko tie vārdi nozīmē!”. Es tā mazliet apjuku un pārjautāju – par ko viņš runā. Izrādās, ka cilvēks lasīja saprotamu latvisku tekstu, bet iekavās bija norādīts tā angliskais tulkojums. Kopš tā laika es tā vienmēr daru, jo ir dažādi cilvēki. Vai tad man grūti ir uzrakstīt “darba virsma” un iekavās ielikt “desktop”? Nē. Ir, kas sapratīs labāk vienu, ir kas – otru.

  Nākošais. Laika gaitā mūsu valoda ir gājusi pāri pamatīgām verdzībām uz visām pusēm… Tas ir saprotami, ka ir “ievazājušies” dažādi to tautības vārdi un to atvasinājumi. Tīra latviešu valoda jau sen kā vairs nepastāv. Bet ne par to ir stāsts.

  Kā jums šķiet, kā rodas jaunvārdi? Ja ir pienācis laiks, ka valodā ir jāievieš kaut kāds jauns vārds, lai apzīmētu kādas iekārtas (u.c.) nozīmi, tas to vajag ari darīt. Ja var veiksmīgi tam atrast pēc iespējas latviešu izrunai atbilstošāku vārdu, tad viss ir kārtībā. Bet, ja tā īsti neviens nav izdomājis, tad ko darīt? To ārprātu, ko sadomā mūsu valodnieki…nē paldies. Tas neizklausās ne latviski, ne saprotami. Kas tur slikts, ja aizņemas kādu starptautisku terminu, kuru lieto tieši vai “pašceptu” (tautā izrunātu) versiju?

  Un tagad konkrēti.

  1. sīkrīks => ne visi “gadžeti” būs sīki rīki, ja vien nemēra tos pēc ziloņa skalas.

  2. stilierīce => kāds sakars te ar stilu? Sanāk, ka jebkura ierīce ir pamatā domāta stilam (rotaslieta), pārējās funkcijas ir maznozīmīgas.

  Līdz ar to, oficiālos tulkojumus nepieņemu kā adekvātus un savos rakstos pavisam noteikti tos nelietošu, ja vien raksta temats nebūs par sīku nieciņu vai stila piederumu ar kādu tehnikas novirzi.

  Lasītāji, savos komentāros, kā vissakarīgāko variantu piedāvā “rīks” un “ierīce”. Nepieņemu. Vārds “gadžets” nav īsti sinomīms šiem vārdiem. Par iekārtu var nosaukt pilnīgi jebko, sākot no skaitļošanas centra līdz skrūvspīlēm. Tas nav nopietni. Tā nav valodas papildināšana, tā ir valodas nabadzības veicināšana. Tik pat labi jūs varat izmest no valodas tādus vārdus kā “planšetdators”, “portatīvais dators”, “tīmekļa dators” un nosaukt tos visus vienkārši par “datoriem”.

  Rīks? Ar to parasti saprot kādus instrumentus vai kaut ko tamlīdzīgu. Gribētu dzirdēt reakciju, kad skolās skolotāja teiks: “Jānīt, iebāz savu rīku atpakaļ biksēs, jo stunda ir sākusies”. 😀

  Rezumējums. Iesaku gaidīt adekvātu latviskojumu, ko oficiāli pieņems mūsu “gudrie” valodnieki. Līdz tam (vai arī līdz mūža beigām) lietot pēc iespējas piemērotākus vārdus latviešu valodā, ja autors vēlas pateikt ko skaidrāk – iekavās norādīt anglisko (vai latvisko) tulkojumu.

  Ak jā, ja kāds tomēr vēlas bļaustīties, tad es tūlīt paņemšu mūsu valodnieku atzītos latviskojumus un izbraukšu cauri visiem jūsu komentāriem. 🙂 Pasarg Dievs, būsiet izķēzījuši latviešu valodu….

  #299315
  Foxsk8
  Participant

  Studijā tos cilvēkus, kam nepatīk vārds “Gadžets”

  #299316
  iKey
  Participant

  “Libariņš” “Verķītis”

  #299317
  Quagmire
  Participant

  “Sūdiņš”.

  #299318
  aoma
  Participant

  Š eit par 100% jāpiekrīt shady. Tā pati angļu valoda pirms romiešu ierašanās bija ļoti nabadzīga un pirmatnēja, bet latīņi savukārt daudz aizguva no grieķiem, etruskiem, arābiem utt.

  Nav nekāda vaina tam, ja reiz nevar atrast piemērotu tulkojumu, tad ņem un lieto visiem saprotamu svešvārda pielāgojumu vietējās izrunas īpatnībām.

  Patiesībā lielākā daļa vārdu, ko mēs uzskatām par it kā latviešu valodu, ir aizguvumi no kaimiņiem, vai tautām ar senāku kultūru, kas nonāca pie mums reizē ar iekarotājiem, tirgotājiem, pasaules blandoņām.

  Kā arī tas, ko reizēm izmurgo mūsu valodnieki, bieži vien saldē smadzenes burtiskā nozīmē.

  Piemēram klavieres: ne šis, ne tas. Kā mūzikas instrumentu ar tām parasti saprot vai nu flīģeli vai pianino, bet pati klaviere var būt jebkas, kas vizuāli vai funkcināli asociējas ar klavierēm, tāpēc klaviatūras nomaiņa pret tastatūru man liekās bezjēdzīga, mūsdienās visi ļoti labi saprot, kāda veida klaviere ir domāta, ja reiz runa ir par datoru, kas, savukārt, ir lielisks atradums kā apzīmējums, un daudz praktiskāks, nekā Personal Computer vai sākotnējā kibernētiskā mašīna.

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 34 kopumā)
 • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā