Ņemot vērā arvien pieaugošo deaktivizēto X kontu skaitu, lietotāji meklē citu, pievilcīgāku alternatīvu – Bluesky.
Vai citviet zāle ir zaļākā? Nevar garantēt, bet debesis visnotaļ ir zilākas. Ir pagājuši divi gadi kopš Īlons Masks iegādājās vietni Twitter, ko viņš pārdēvēja par X, kas licis lietotājiem deaktivizēt kontus un meklēt alternatīvas saziņas platformas.
Mastodon, Post, Pebble (divi no kuriem ir pamesti projekti) un Spill līdz šim tikuši prezentēti kā potenciāli X aizvietotāji. Tomēr, atskaitot Meta platformu Threads, neviena no pērn minētajām platformām nav sasniegusi tik strauju pieaugumu kā Bluesky.
2024.gada novembrī Bluesky ir pārsniedzis 20 miljonus lietotāju. Sociālā tīkla straujais pieaugums balstās lērumā noteikumu izmaiņu platformā X. Šīs izmaiņas iekļauj plaši nopeltās izmaiņas bloķēšanas funkcijas darbībā, kā arī atļauju trešajām personām izmantot lietotāju ierakstus, lai apmācītu mākslīgā intelekta modeļus.
Tāpat ievērojams lietotāju pieplūdums novērojams pēc novembrī notikušajām ASV prezidentālajām vēlēšanām. Lai gan lietotāju pieaugums ir daudzsološs, platformai ir vēl tāls ceļš ejams, lai konkurētu ar Threads, kurā šobrīd ir 275 miljoni aktīvu lietotāju mēnesī.
Kas ir Bluesky?
Bluesky ir decentralizēta sociālā lietotne, kuras konceptu izstrādājis bijušais Twitter vadītājs Džeks Dorsijs un kas tika attīstīts paralēli Twitter. Sociālajam tīklam ir līdzīga lietotāja saskare ar algoritmu, dizainu un kopienai raksturīgu pārskatīšanu kā tā priekštecim Twitter.
Bluesky izmanto pašu izveidotu atvērtā pirmkoda sistēmu – AT protokolu. Tas nozīmē, ka cilvēkiem ārpus uzņēmuma ir pārredzams, kā tā tiek veidota un kas tiek izstrādāts.
Dorsijs atklāja projektu Bluesky 2019.gadā – laikā, kad viņš joprojām bija Twitter vadītājs. Tobrīd viņš paziņoja, ka Twitter finansētu “mazu, neatkarīgu komandu, kura sastāvēs no līdz pieciem atvērtā koda arhitektiem, inženieriem un dizaineriem” un kuras uzdevums būs izveidot decentralizētu standartu.
Sākotnējais mērķis iekļāva to, ka Twitter šo standartu pārņemtu. Taču mērķis tika izcelts pirms Īlons Masks iegādājās platformu, tāpēc šobrīd Bluesky ir pilnībā nošķirts no platformas X.
Kopš 2024.gada maija, Dorsijs vairs nav daļa no Bluesky vadības. Šobrīd platforma ir neatkarīga sabiedriskā labuma organizācija, ko vada izpilddirektors Džejs Grābers.
Kā izmantot Bluesky?
Reģistrējoties lietotāji var izveidot lietotājvārdu, kas tiek attēlots kā @usrename.bsky.social, kā arī savu vārdu, kas tiek izcelts treknrakstā. Ja lietotājs vēlas savu domēna vārdu varat pārvērst par savu lietotājvārdu, tad to ir iespējams izdarīts.
Pati lietotne funkcionē līdzīgi kā vienkāršāks X. Lietotāji var uzspiest uz pogas “pluss”, lai izveidotu 256 rakstzīmju garu ierakstu, kurā iespējams iekļaut fotoattēlus. Uz ierakstiem ir iespējas atbildēt, iespējams tos pārpublicēt, kā arī atzīmēt “patīk”. Tāpat iespējams par ierakstu ziņot un to kopīgot citviet.
Lietotāji var meklēt un sekot citiem lietotājiem, pēc tam apskatot viņu jaunākos ierakstus laika joslā “sākums”. Agrāk lietotne Bluesky piedāvāja sadaļu “What’s hot?”, kurā bija redzami populārākie platformas ieraksti. Šobrīd šī sadaļa aizstāta ar personalizētu “Discover” laika joslu, kas aktualizētu ne tikai populāru, bet arī personalizētu saturu.
Priekš jaunajiem lietotājiem, Bluesky piedāvā funkciju “Starter Pack”, kas izveido atlasītu sarakstu ar cilvēkiem un pielāgotām plūsmām, kurām sekot, lai jau no paša sākuma lietotājiem būt pieejams interesants saturs.
Lietotāju profilos ir tādas pašas funkcijas, kā citās platformās: profila attēls, fons, biogrāfija, rādītāji un sekotāju skaitu. Profilu plūsmas ir sadalītas divās sadaļās, līdzīgi kā X: ziņojumi un ziņojumi un atbildes.
Aplikācijas apakšējā centrālajā daļā ir arī cilne “Discover”, kas piedāvā vairāk ieteikumu “kam sekot” un nesen publicēto Bluesky atjauninājumu tekošo plūsmu.
Kas ir platformas lietotāji?
Līdz 2023.gada jūlija sākumam, kad tika palaists Instagram Threads, Bluesky pārsniedza miljonu lejupielāžu iOS un Android operētājsistēmās. Uz Blueskyir pārgājušas tādas ieverojamas personas kā ASV deputāte Aleksandrija Okasio-Korteza, Marks Kubans un par Brazīlijas prezidents Luiss Inasiu Lula da Silva.
Platformā darbojas arī tādas ziņu organizācijas kā Bloomberg, The Washington Post un TechChurch. Kopš 2024.gada augusta Bluesky pirmo reizi atļāva lietonē reģistrēties arī valstu vadītājiem.
Vai Bluesky funkcionē tā pat kā X ?
Lielākoties, jā – abas platformas funkcionē līdzīgi, tomēr pastāv atšķirības. Vēl nesen Bluesky nepiedāvāja privātu vēstuļu sūtīšanu, tomēr tagad arī ši funkcija lietotājiem ir pieejama. Tomēr saziņa ir ierobežota individuālā līmeni, kamēr X piedāvā saziņu arī vairāku cilvēku starpā.
Tāpat Bluesky ir izrādījis interesi ieviest kaut ko līdzīgu X kopienas piezīmju funkcijai. Turklāt X neizmanto tādu decentralizētu protokolu kā ActivityPub vai AT.
2024.gada oktobrī Īlons Masks paziņoja, ka X bloķēšanas funkcijas darbības pamatprincipi tiks izmainīti. Ieviestie funkcijas jauninājumi ļauj lietotājiem, kurus kāds lietotājs bloķējis, apskatīt, bet ne mijiedarboties, ar bloķētāja ierakstiem. Atsevišķi lietotāji uzskata, ka šāds jauninājums apdraud to drošību. Bluesky gan ir palicis pie tradicionālas bloķēšanas funkcijas.
Vēl viens solis, kas nošķir Blueskt no X – sociālais tīkls paziņoja, ka tam “nav doma” izmantot lietotāju saturu, lai apmācītu MI rīkus. Tajā pašā laikā konkurents X ieviesis jaunus pakalpojumu sniegšanas noteikumus, kas atļauj platformai apmācīt MI modeļus, izmantojot lietotāju ierakstus.
Lai gan Bluesky sākotnēji aizsākts kā projekts, ko, būdams Twitter izpilddirektors, sasauca Džeks Dorsejs, sociālā lietotne kopš tās izveides 2021.gadā ir neatkarīgs uzņēmums.
Peļņas avoti
Bluesky mērķis ir atrast citu peļņas avotu platformas uzturēšanai ārpus reklāmām un maksas pakalpojumiem, lai platforma varētu palikt kā bezmaksas lietotne. 2023.gada 5.jūlijā, Bluesky paziņoja par papildu sākotnējā posma finansējumu.
Tāpat tika paziņots par maksas pakalpojumu, kas nodrošina pielāgotus domēnus galalietotājiem, kuri vēlas, lai viņu platformas lietotājvārds būtu atsevišķs, unikāls domēns. Bluesky uzsvēra, ka tas nevēlas “pieprasīt lietotāju datu pārdošanu reklāmām”, lai pelnītu no savas platformas.
2024.gada novembrī Bluesky paziņoja, ka ir piesaistīts A sērijas finansējums 14,2 miljonu EUR apmērā un tiek izstrādāts abonēšanas pakalpojumu, lai nodrošinātu tādas ekskluzīvas funkcijas kā “augstākas kvalitātes video augšplāde vai profila pielāgojumi”. Tomēr uzņēmums norādīja, kā tā abonēšanas modelis nesekos X ieviestajam “pay to win” jeb “maksā, lai uzvarētu” principam.
Decentralizēta platforma
Bluesky komanda attīsta decentralizēto AT protokolu, uz kura bāzes platforma tiek veidota. Beta fāzē lietotāji var pievienoties tikai bsky.social tīklam, taču Bluesky plāno būt federatīvs. Tas nozīmē, ka atvērta koda tīklā var pastāvēt bezgalīgas individuāli pārvaldītas kopienas.
Tātad, ja kāds izstrādātājs ārpus Bluesky izveidotu jaunu sociālo lietotni, izmantojot šo protokolu, platformas lietotāji varētu pāriet uz jaunu lietotni un pārnest savus esošos sekotājus, lietotājvārdu un datus.
“Jums vienmēr būs brīvība izvēlēties (un iziet), nevis tikt turētiem privātu uzņēmumu kaprīžu vai melnās kastes algoritmu varā. Un, lai kur jūs dotos, tur būs arī jūsu draugi un attiecības,” skaidrots Bluesky bloga ierakstā.
Lietotāju drošība
2023.gada oktobrī Bluesky pievienoja e-pasta apstiprināšanu kā daļu no plašākiem centieniem uzlabot profilu drošību un autentifikāciju sociālā tīkla ietvaros. Šis papildinājums ir svarīgs solis, lai platforma kļūtu konkurētspējīgāka ar lielākiem tīkliem, piemēram, X.
2023.gada decembrī Bluesky ļāva lietotājiem atteikties no izmaiņām, kas lietotāju ierakstus padarītu brīvi pieejamus pulbiskai apskatei tīmeklī. Lēmums tika pieņemts pēc plašas rezonanses lietotāju vidū, kur reakcijas bija, galvenokārt, negatīvas.
Personalizēta lietošanas pieredze
Jā – lietotne ir pielāgota katram lietotājam. 2023.gada maijā sociālais tīkls nāca klajā ar pielāgotiem algoritmiem, kas dēvēti par “custom feeds”. Pielāgotie algoritmi ļauj lietotājiem abonēt dažādus algoritmus, kas parāda dažāda veida ziņas, kuras atsevišķais indivīds varētu vēlēties patērēt.
Tāpat pielāgotās algoritmu plūsmas ir iespējams “piespraust”. Šīs piespraustās plūsmas parādīsies laika joslas augšpusēs kā dažādas cilnes, no kurām izvēlēties. Piespraustās vai saglabātās plūsmas atrodas lietotnes sānjoslas izvēlnē “My Feeds”.
Savukārt 2024.gada martā, uzņēmums paziņoja par “AT Protocol Grants” – jauna programma, kas izstrādes procesā esošiem uzņēmumiem piešķirs nelielas dotācijas, lai veicinātu izaugsmi un pielāgošanu. Viens no saņēmējiem, SkyFeed, ir pielāgots rīks, kas ļauj ikvienam izveidot savus informācijas avotus, izmantojot grafisko lietotāja saskarni.
Dezinformācijas apkarošana
Pēc 2023.gada oktobra jauninājuma, lietotne brīdina lietotājus par apšaubāma rakstura linkiem, izceļot tos. Ja links, ar ko lietotājs dalās ierakstā, neatbilst tekstam, lietotne piedāvās “potenciāli maldinošs” brīdinājumu, ar mērķi darīt lietotājam zināmu, ka saite citus lietotājus var novirzīt uz nevēlamu vietni.
Viedokļu sadursmes
Kopš darbības uzsākšanas Bluesky ir nereti saskāries ar moderēšanas problēmām. Lietotne tika apsūdzēta par to, ka tā nespēj aizsargāt minoritātes un neveic rasistiska satura moderēšanu.
Pēc strīda par to, ka lietotne ļauj lietot rasistiskas dabas izteicienus profilu lietotājvārdos, neapmierinātie lietotāji uzsāka “publicēšanas streiku”, kurā viņi atteicās mijiedarboties ar platformu, kamēr netiks ieviestas aizsargsistēmas, lai atzīmētu aizvainojošus terminu lietotājvārdos.
Kādas moderācijas funkcijas piedāvā Bluesky?
2023.gada decembrī Bluesky drošības kontā tika publicēts paziņojums par plašu moderācijas atjauninājumu paku.
Bluesky ievieš “modernākus automatizētus rīkus”, kas paredzēti, lai atzīmētu saturu, kas pārkāpj kopienas vadlīnijas un ko pēc tam pārskatīs lietotnes moderatoru komanda.
Jaunā platforma uzsāka moderēšanas funkcijas, kas ir līdzīgas tām, kas darbojas X lietotnē, tostarp lietotāju sarakstus un moderēšanas sarakstus, lai noklusinātu vai bloķetu vairākus lietotājus vienlaicīgi. Lietotnē tiek izstrādāta arī funkcija, kas ļauj lietotājiem ierobežot to, kas var atbildēt uz ziņojumiem.
Daži lietotāji joprojām iestājas par iespēju iestatīt savus kontus kā privātus. Šī funkcija viņiem ir īpaši nepieciešama tagad, kad lietotne paziņojusi par publiskas tīmekļa saskarnes ieviešanu.
Kam pieder Bluesky?
Lai gan Džeks Dorsijs finansēja Bluesky, viņš vairs nav iesaistīts attīstības procesā un vairs nav daļa no uzņēmuma valdes. Izpilddirektors ir Džejs Gerbers, kurš iepriekš strādājis par programmatūras inženieri kriptovalūtai Zcash, pēc tam izveidojot pasākumu plānošanas vietni Happening.
Avots: TechChurch