Uzņēmēji pamet Eiropu, lai uzsāktu uzņēmējdarbību. Eiropas Komisija ir apņēmusies to mainīt, piedāvājot iniciatīvu EU Inc., kas paredz grandiozas pārmaiņas.
Eiropas Komisija ir nākusi klajā ar ambiciozu priekšlikumu, kas varētu būt viens no nozīmīgākajiem soļiem Eiropas uzņēmējdarbības vides transformēšanā pe’dējo gadu laijā. Tā sauktais EU Inc. jeb “28. režīms” paredz izveidot vienotu, digitālu un brīvprātīgu uzņēmējdarbības regulējumu visā Eiropas Savienībā (ES).
Mērķis ir vienkāršs, bet līdz šim grūti sasniedzams – padarīt Eiropu par vietu, kur nodibināt un attīstīt savu uzņēmumu un ir teju pašsaprotami.
Kāpēc šāds priekšlikums vispār nepieciešams?
Šobrīd uzņēmumiem, kas vēlas darboties vairākās ES valstīs, jāsaskaras ar ļoti sadrumstalotu juridisko vidi. Pastāv 27 dažādas nacionālās sistēmas un vairāk nekā 60 uzņēmējdarbības formu.
Tas nozīmē ne tikai papildu birokrātiju, bet arī reālus zaudējumus. Uzņēmuma izveide var aizņemt nedēļas vai pat mēnešus, kas kavē izaugsmi un palielina izmaksas.
Arī Starptautiskais Valūtas fonds norādījis, ka šie šķēršļi būtībā darbojas kā 110% tarifs pakalpojumu jomā – tātad tie nopietni ierobežo konkurētspēju. Tieši šī iemesla dēļ Ursula fon der Leiena uzsver, ka Eiropai netrūkst talanta vai ideju, problēma ir meklējama sistēmā, kas apgrūtina uzņēmumu izaugsmi.
Ko paredz EU Inc.?
Jaunais regulējums piedāvā vienotu noteikumu kopumu, ko uzņēmumi varēs izvēlēties izmantot nacionālo sistēmu vietā. Tas neaizstās esošos likumus, bet darbosies kā papildu iespēja.
Galvenā ideja ir meklējama faktā, ka uzņēmuma izveide būs iespējama tiešsaistē vien 48 stundu laikā un par summu, kas nepārsniedz 100 eiro. Turklāt nebūs minimālā pamatkapitāla prasību.
Svarīga ir arī “vienreiz iesniedzamo datu” pieeja. Uzņēmumiem nebūs atkārtoti jāsniedz informācija dažādām iestādēm. Dati tiks apstrādāti vienotā ES līmeņa sistēmā, kas savienos nacionālos reģistrus.
Vēl viens būtisks aspekts – visi procesi būs digitāli pēc noklusējuma. Tas attiecas ne tikai uz dibināšanu, bet uz visu uzņēmuma dzīves ciklu, tostarp finansējumu, akciju pārvaldību un pat likvidāciju.
Lielāks uzsvars uz inovācijām un investīcijām
Jaunais regulējums īpaši vērsts uz jaunuzņēmumiem un strauji augošiem uzņēmumiem. Tas paredz vienkāršākus maksātnespējas procesus, kas ļaus uzņēmējiem ātrāk “restartēties” pēc neveiksmēm.
Tāpat uzņēmumiem būs vieglāk piesaistīt investīcijas – tiks vienkāršota akciju pārdošana un atcelta nepieciešamība pēc starpniekiem daudzos procesos. Papildus tam uzņēmumi varēs piedāvāt darbiniekiem akciju opcijas visā ES līmenī, un nodokļi tiks piemēroti tikai brīdī, kad šīs akcijas tiks pārdotas. Tas ir būtisks instruments talantu piesaistei.
Kā norāda Henna Virkunena, šis priekšlikums ir mēģinājums apturēt situāciju, kurā inovatori dodas attīstīt savus uzņēmumus ārpus Eiropas.
Lai gan priekšlikums izklausās ambiciozs, eksperti brīdina par potenciālajiem izaicinājumiem. Piemēram, Reinhilde Veugelers norāda, ka līdzīgi mēģinājumi jau bijuši iepriekš. Viņa atsaucas uz Societas Europaea regulējumu, kas tika ieviests 2004. gadā ar līdzīgu mērķi, taču praksē tas kļuva pārāk sarežģīts un nespēja būtiski uzlabot inovāciju vidi.
Pastāv arī risks, ka jaunais regulējums būs pārāk plašs. Ja tas attieksies uz visiem uzņēmumiem, ne tikai jaunuzņēmumiem, sistēma var kļūt pārslogota un mazāk efektīva.
Ko tas nozīmē Eiropas nākotnei?
EU Inc. ir daļa no plašākas stratēģijas, kuras mērķis ir stiprināt Eiropas konkurētspēju pret tādām lielvarām kā Ķīna un Amerikas Savienotās Valstis.
Plāns ir skaidrs – līdz 2028. gadam izveidot patiesi vienotu tirgu ar vienkāršiem un saprotamiem noteikumiem. Tomēr priekšā ir garš ceļš ejams. Priekšlikums tagad jāizskata Eiropas Parlamentam un Eiropas Savienības Padomei, un galīgais lēmums varētu tikt pieņemts vien līdz 2026. gada beigām.
Ja tas izdosies, EU Inc. var kļūt par vienu no nozīmīgākajām reformām Eiropas uzņēmējdarbības vidē, bet, ja nē, tas riskē pievienoties sarakstam ar labām idejām, kuru realizēšana praksē ir nekas vairāk kā sapnis.
Avots: European Commission































