Visaptverošs veselības pārskats ar viena pirksta pieskārienu 60 sekunžu laikā – skan kā aina no zinātniskās fantastikas filmas, vai ne? Taču izrādās, ka šī nākotne ir jau tepat aiz stūra.
Pagājušajā nedēļā Berlīnē tehnoloģiju gigants Huawei prezentēja savu jaunāko viedpulksteni – Watch 5, kas aprīkots ar inovatīvo X-Tap tehnoloģiju, ko darbina izkliedēto sensoru modulis (Distributed Sensor Module). Tā ļauj lietotājiem saņemt detalizētu veselības analīzi vienas minūtes laikā, vienkārši pieskaroties pulkstenim ar pirkstu.
Kā strādā jaunā X-Tap tehnoloģija?
Parasti viedpulksteņi veselības datus iegūst no plaukstas locītavas, jo lielākā daļa sensoru izvietoti ierīces korpusa aizmugurē. Taču Huawei Watch 5 ievieš jaunu pieeju – tā korpusa labajā pusē, starp funkciju pogām, atrodas papildu X-Tap tehnoloģija. Lai sāktu mērījumus, pie sensora jāpieliek pirksta gals, jāpatur dažas sekundes un jāseko tālākajiem norādījumiem.

Izrādās, ka šī mērījumu metode ļauj ievērojami uzlabo signāla kvalitāti, jo mērījumi tiek veikti caur diviem punktiem – plaukstas un pirksta kapilāru tīklu, tādejādi iegūstot datus ātrāk un uzlabojot to precizitāti. Veselības tests ilgst 60 sekundes un tiek sadalīts 3 soļos:
1. solis – Kardiovaskulārais tests
Pirmajā posmā lietotājs tiek aicināts 30 sekunžu garumā turēt pirkstu uz X-Tap sensora. Pulkstenis veic vairākus ar sirdsdarbību saistītus mērījumus, tostarp artēriju elastību (arterial stiffness), elektrokardiogrammu (EKG) un citus kardioloģiskos rādītājus.
2. solis – Vispārējais veselības tests
Šajā 15 sekunžu posmā pirksts vairs nav jātur uz sensora, uz brīdi jāiztiek bez straujākām kustībām. Šī testa laikā ierīce analizē sirdsdarbības ātrumu, skābekļa līmeni asinīs, stresa indikatorus, kā arī citus vispārējos veselības rādītājus.
3. solis – Respiratorais veselības tests
Noslēdzošais posms ilgst 15 sekundes un aicina lietotāju 2–3 reizes dziļi ieelpot un viegli klepot pulksteņa tuvumā. Tests mēra plaušu funkcionālos rādītājus, piemēram, FEV1/FVC attiecību – cik liels gaisa apjoms tiek izelpots pirmajā sekundē –, kā arī FVC, kas norāda kopējo izelpotā gaisa daudzumu litros pēc maksimālas ieelpas.
Pēc veiktā testa rezultātus un to detalizētāku paskaidrojumu iespējams apskatīt Health lietotnē viedtālrunī.
Kad tehnoloģijas zina vairāk par mums pašiem
Tehnoloģijas attīstās neticami strauji. Bieži vien, domājot par sarežģītiem tehnoloģiskiem risinājumiem, šķiet, ka raugāmies kaut kur tālā nākotnē. Un tomēr – kamēr mēs vēl tikai iztēlojamies, kāds ražotājs jau tos atklāj savā nākamajā iekārtu prezentācijā.
Tas vienlaikus aizrauj un rada nelielu bijību – viedpulksteņi ir kļuvuši par ierīcēm, kas par mums zina vairāk nekā jebkad agrāk. Dažkārt tie pat spēj identificēt potenciālas veselības problēmas ātrāk nekā mēs paši.
Ko spēs mūsu viedierīces rīt? Cik daudz esam gatavi tām uzticēt?