Apple ir zaudējuši cīņā ar ES. Ražotājam jāizmaksā 13 miljardi EUR Īrijai. Viss ir daļa no plašākas lietas ar nosaukumu “sweetheart deals”.
2016. gadā Eiropas Komisijas Margarēte Vestagere izvirzīja apsūdzību, ka Īrija esot Apple nodrošinājusi nelikumīgus nodokļu atvieglojumus. Tas negodīgā ceļā novirza ieguldījumus no citām valstīm.
Gan ražotājs, gan valsts, kā zemās nodokļu likmes piesaista lielus tehnoloģiju uzņēmums veidot mītnes Eiropā, veiksmīgi izvairījās no tālākas procesa attīstības.
Tomēr tagad Eiropas Kopienu Tiesa ir Vestageres pusē, piekrītot, ka Apple ir lieli ieguvēji tieši negodīgu procesu dēļ. Uzņēmumam jāizsniedz Īrijai 13 miljardu eiro.
Kā tas notika?
Daļa no Īrijas veiksmes stāsta pievilināt tehnoloģiju gigantus ir seni nodokļu režīmi. Zem tiem starptautiski uzņēmumi var samazināt ārvalstu iemaksas līdz pat viencipara skaitlim.
Darījums bija saistīts ar sarežģītu korporatīvo struktūru, saskaņā ar ko starptautiskais uzņēmums varēja novirzīt neapliekamos ieņēmumus Īrijas meitasuzņēmumam. Tas pēcāk maksā naudu citam Īrijā reģistrētam, bet ar nodokļiem apliktam citviet uzņēmumam. Procesa dēļ radusies frāze “Double Irish”.
Apple izmantoja “Double Irish” shēmu līdz 2014. gadam, bet, piedzīvojot spiedienu no ES un ASV, Īrija šādu “loophole” (nepilnība) slēdza.
Ko saka Apple?
Ražotājs paudis vilšanos par lēmumu, kas ir galējs un neapsūdzams. “Eiropas Komisija cenšas mainīt noteikumus un ignorēt to, ka saskaņā ar starptautiskajiem nodokļu tiesību aktiem, mūsu ienākumi ir aplikti ar nodokli ASV,” saka uzņēmums.
Vai citiem uzņēmumiem būs jāatmaksā nodokļi?
Komisijas lietai pret Īriju lieliski palīdzēja nodrošinātie dokumenti, kur Īrijas amatpersonas nenoliedza ar Apple noslēgto vienošanos.
Aktīvi tika pētītas Amazon nodokļu saistības Luksemburgā, bet pagājušogad tiesa tika uzvarēta. Tātad uzņēmumam nevajadzēja izmaksāt 250 milj. EUR nodokļos.
Savukārt, 2019. gadā Starbucks uzvarēja cīņu pret ES, kur tika pieprasīti 30 milj. EUR. Tajā pat laikā Fiat Chrysler Automobiles zaudēja līdzīgu summu Luksemburgai.
Avots: Reuters