Hostings ir pakalpojums, kas nodrošinās mājas lapas uzturēšanās vietu, lai sērfojot pa internetu izmantojot attiecīgo domēnu, to varētu ieraudzīt jebkurš tīmekļa lietotājs. Parast, ja vien neveidojat paši savu serveri, hostings tiek nodrošināts attālināti. Atkarībā no klienta vajadzībām un finanšu stāvokļa, pieejami dažādi hostingi dažādās cenu kategorijās. Lētākiem variantiem tiks ierobežots vietnes failu apmērs ar noteiktiem GB un tiks noteikts apmeklētāju skaita ierobežojums, kamēr, izvēloties dārgāku variantu, par šiem ierobežojumiem nebūs jāuztraucas.
Agrāk daudzi cilvēki hostingam izmantoja savus datorus. To iespējams darīt arī tagad, taču mājas lapai jābūt pieejamai 24/7, kas nozīmē, ka elektrības rēķins var ievērojami pieaugt.
Hostingu varētu salīdzināt ar biroja telpām. Jūs variet izveidot pats savu biroju, piemēram, mājās – istabā, vai arī izīrēt speciālas biroja telpas, kas aprīkotas ar visu nepieciešamo, piemēram, telpu aprīkojumu, apsardzes dienesta pakalpojumiem. Vairums izvēlas “izmitināt” savas mājas lapas pie pakalpojumu sniedzējiem, jo vienkārši – tā ir ērtāk. Nav jaauztraucas par aizsardzību vai par aparatūru, kas beigusi strādāt.
Kā strādā Hostings?
Līdzīgi kā uzņēmumā, kur katram darbiniekam ir konkrēta vieta, hostings vietnei piešķir atsevišķu vietu uz servera (mapi), kas tiek identificēta ar konkrētu numuru (DNS, domēna vārdu sistēma). Tādējādi DNS darbojas kā GPS koordinātas un ļauj precīzi noteikt vietnes fizisko atrašanās vietu internetā jeb saikni starp vietnes adresi (www.????.com) un servera atrašanās vietu (IP adresi). IP adrese ir unikāla skaitļu kombinācija (līdzīgi kā pasta indekss un mājas adrese), kas ļauj noteikt katra datora vai servera fizisko atrašanās vietu.
Hostinga veidi
Virtuālais serveris (Shared Hosting)
Ir dažādi hostinga veidi. Visizplatītākais hostinga veids ir virtuālais hostings (shared hosting). Virtuālais hostings, ko dēvē arī par koplietošanas hostingu, ir pakalpojumu pakete, kas ietver vietnes mitināšanu serverī, domēna pastkastīšu uzturēšanu, datubāzes uzturēšanu serverī (parasti mysql) un domēna DNS zonas uzturēšanu. Virtuālais hostings ir lētākais hostinga veids, jo pakalpojumu sniedzējs serverī vienlaikus izvieto vairākas klientu vietnes, un visas serverī esošās vietnes kopīgi izmanto servera fiziskos resursus (procesora laiku, RAM).
Virtuālā privātā servera (VPS) hostings
Virtuālie privātie serveri (VPS) veiktspējas un pielāgojamības ziņā ir soli virs koplietošanas (shared hosting) plāniem. VPS gadījumā fiziskā serverī ir vairākas virtuāli sadalītas sadaļas. Katrs konteiners jeb VPS darbojas kā pilnīga sistēma, kas paredzēta tikai konkrētai vietnei. Tādējādi saņemat īpašus resursus un dažos gadījumos arī piekļuvi šī servera konfigurācijai.
VPS nodrošina augstāku izolācijas pakāpi starp lietotājiem, lai gan joprojām izmantojat vienu un to pašu fizisko serveri. Tas var ievērojami uzlabot veiktspēju un drošību. Turklāt, atkarībā no jūsu hostinga pakalpojumu sniedzēja, iespējams, varēsiet konfigurēt savu VPS no nulles, lai iegūtu tieši tos resursus, kas nepieciešami.
Lai gūtu priekšstatu par to, ko meklējat, vienkāršas WordPress vietnes darbināšanai pietiek ar VPS ar vienu kodolu un 1 GB RAM. Noteikt katram projektam nepieciešamo resursu apjomu var būt sarežģīti, tāpēc VPS var būt mazāk pievilcīgs risinājums, ja esat iesācējs tīmekļa mitināšanas jomā.
Izmantojot VPS, iespējams, nesaņemsiet piekļuvi vadības panelim. Tas nozīmē, ka, lai konfigurētu serveri un iestatītu vietni, var nākties izmantot komandrindas. Ja vien nav pieredzes programmēšanā, tas var būt sarežģīts process.
Mākoņa hostings
Mākoņtīkla hostings ir joma, kurā viss kļūst nedaudz sarežģītāk. Kad cilvēki runā par “mākoni”, viņi parasti atsaucas uz izkliedētiem VPS. Tā vietā, lai virtuālais serveris tiktu glabāts vienā datorā, tas tiek izvietots veselā tīklā.
Šo datoru tīklu mēs saucam par “mākoni”. Šīs pieejas priekšrocība ir tā, ka, izmantojot tīklu, varat viegli mērogot servera resursus pēc vajadzības. Turklāt, izmantojot mākoņa hostingu un pateicoties sistēmā iebūvētajai dublēšanai, dīkstāve, tāpat kā datu zudums, reti kad ir problēma.
Atkarībā no servera konfigurācijas, mākoņa hostings var būt gan ļoti lēts, gan ļoti dārgs. Šādu konfigurāciju izmanto lieli uzņēmumu, piemēram, Netflix, lai nodrošinātu savu darbību. Tomēr, lai izveidotu parastu vietni, jums, visticamāk, nav nepieciešams nekas līdzīgs Netflix konfigurācijai.
Specializēts (izdalīts hostings) hostings
Līdz šim runājām tikai par hostinga plāniem, kuros serveri koplietojat ar citiem lietotājiem. Serveri ir dārgi, un, ja vēlaties privātu serveri tikai sev, jums par to būs jāmaksā papildus.
Izmantojot izdalīto serveri, jūs iegūsiet ekskluzīvu piekļuvi vienam serverim (vai dažkārt vairākiem). Tas nozīmē, ka jums būs pilnīga kontrole pār tā konfigurāciju, un tīmekļa mitināšanas pakalpojumu sniedzējs to vienkārši izvietos jūsu vietā.
Specializētie serveri būtībā ir augstākās klases tīmekļa hostinga risinājums. Ja jaunu vietni veidojat kā vaļasprieku, šis serveris būtu pārmērīgi dārgs. Šāds hostinga risinājums ir lietderīgs tikai uzņēmumiem un jau izveidotām vietnēm, kurām nepieciešama piekļuve jaudīgai aparatūrai.
Pārvaldītais hostings
Pārvaldītais hostings ir nedaudz atšķirīgs. Tas nav plāna veids, bet gan pakalpojuma veids. Izmantojot pārvaldīto hostingu, jūsu pakalpojumu sniedzējs uzņemas rūpes par daudziem ikdienas uzturēšanas uzdevumiem, kas citādi būtu uz jūsu pleciem. Daži no šiem uzdevumiem ir dublējumu veidošana, drošības uzraudzība, programmatūras atjauninājumi un citi.
Ir svarīgi saprast, ka pārvaldāmie hostinga plāni var būt dažādi. Ir pārvaldīti koplietošanas plāni, pārvaldīti VPS un pat pārvaldīti specializētie serveri. Visos šajos gadījumos jūs maksājat nedaudz vairāk, lai jums nebūtu jāuztraucas par mitināšanas jautājumiem, un jūs varat koncentrēties uz sava bloga, portfolio vai e-komercijas vietnes attīstību.
Tāpēc, pirms parakstāties uz pārvaldīta hostinga plānu, ir svarīgi precīzi noskaidrot, kādas “ekstras” piedāvā jūsu pakalpojumu sniedzējs.
Tālākpārdošanas hostings (Resseler hosting)
Ja vadāt uzņēmumu, kura darbība saistīta ar vietņu veidošanu, piemēram, izstrādes vai dizaina aģentūru, jums, iespējams, šis būs jums piemērotākais risinājums. Daudzi klienti īsti neizprot, kā darbojas hostings, un viņiem varētu noderēt palīdzība, lai viss tiktu iestatīts un darbotos. Tālākpārdevēja hostings piedāvā risinājumu šādām situācijām. Īsāk sakot, jūs saņemat piekļuvi kontam, kas ļauj jums nodrošināt hostingu saviem klientiem. Šie klienti maksā tieši jums, un jūs esat atbildīgs par viņu kontu pārvaldību.
Ja domājat, ka tas izklausās pēc papildu darba, tad jums ir 100% taisnība. Tomēr tālākpārdevēja hostings sniedz daudz priekšrocību. Lielākā daļa tīmekļa mitinātāju, kas piedāvā tālākpārdevēju kontus, ļauj par pakalpojumu prasīt tādu maksu, kādu vēlaties. Tas nozīmē, ka, ja vadāt tīmekļa izstrādes aģentūru, jūs varat pārveidot hostingu par pastāvīgu ienākumu avotu.