Meta, uzņēmums, kas atbildīgs par Facebook, draud izņemt ASV ziņu saturu no sociālā tīkla. Uzņēmums iebilst pret jauno likumu, kas ziņu organizācijām dotu lielākas pilnvaras vienoties par samaksu, ko tie saņem no Facebook izvietotā satura.
Meta apgalvo, ka platforma nodrošina lielāku datu plūsmu ziņu aģentūrām un, ka izdevēji platformā ievieto savu saturu, jo “tas ir izdevīgi viņu peļņas rādītājiem”.
Šo tiesību aktu, kas pazīstams kā Žurnālistikas konkurences un saglabāšanas likums (JCPA), Kongresā iesniedza Minesotas senatore Eimija Klobučara. Tas dotu izdevējiem un raidio organizācijām lielākas pilnvaras kolektīvi vienoties ar sociālo mediju uzņēmumiem par lielāku reklāmas ieņēmumu daļu.
Plašsaziņas līdzekļu uzņēmumi apgalvo, ka Meta iegūst visai ievērojamas naudas summas no ziņu rakstiem, kas tiek koplietoti šajā platformā. Tikmēr pandēmijas laikā reģionu un dažādi citi mazie ziņu portāli saskārās ar grūtībām.
Tomēr, pēc Meta domām, šis viedoklis ir nepareizs. Uzņēmums apgalvo, ka veicina datu plūsmu uz ziņu avotiem. Tā pārstāvis Endijs Stouns stāsta: “Ja Kongress pieņems nepārdomātu likumprojektu par žurnālistiku, mēs būsim spiesti apsvērt iespēju pilnībā izņemt ziņas no mūsu platformas.” Meta arī apgalvo, ka ziņu koplietošana Facebook veido tikai nelielu daļu no uzņēmuma ieņēmumiem.
Līdzīgs Austrālijas likums, kas stājās spēkā 2021. gada martā, noveda pie īslaicīgas Facebook ziņu plūsmas izslēgšanas valstī. Pēc plašas kritikas uzņēmums ātri atcēla šo lēmumu, panākot vienošanos ar Austrālijas valdību. Paziņojumā par Austrālijas ierosināto likumu pagājušajā gadā Meta pārstāvis sacīja: “Facebook biznesa ieguvums no ziņām ir minimāls. Ziņas veido mazāk nekā 4 % no satura, ko cilvēki redz savā ziņu plūsmā.”
ASV tiesību akti ir daļa no plašāka tiesību aktu kopuma, kuru mērķis ir cīnīties pret lielo tehnoloģiju dominējošo stāvokli. JCPA atbalstītāji apgalvo, ka sociālie plašsaziņas līdzekļi kļūs par Amerikas “de facto vietējām avīzēm”, ja likums netiks pieņemts.
American Economic Liberties projekta pētniecības direktors Mets Stollers sacīja, ka Meta “apēd medijus dzīvus”. “Uzņēmuma centieni šantažēt Kongresu vēlreiz pierāda, kāpēc šis monopols apdraud demokrātiju visā pasaulē,” viņš piemetina.
Avots: BBC news