Pasaulē radies ceturtais x86 CPU ražotājs

Līdz ar Intel, AMD un VIA uzradusies vēl viena kompānija, kas ražo x86 savietojamus procesorus. Ķīniešu firma Hygon uzsākusi serveru CPU ražošanu uz Zen arhitektūras bāzes ar zīmolu Dhyana. Pašus čipus izstrādājusi kompānija Chendgdu Haiguang IC Design Co., kura formāli skaitās Hygon un AMD kopuzņēmums ar 70% ķīniešu kapitāla daļām. Par tiesībām izmantot AMD tehnoloģijas pēdējai samaksāti 293 miljoni USD. Kā ziņo AMD, viņi nav pārdevuši ķīniešiem savus serveru procesorus 1:1. Licencētas ir tikai tehnoloģijas, bet galīgais risinājums  jāveido Hygon pašiem. Tomēr novērojumi rāda, ka atšķirību ir ļoti maz: Dhyana praktiski neatšķiras no AMD Epyc pirmās paaudzes. Vismaz patchs, kuru nosūtīja Linux konsorcijam iekļaušanai Linux kodolā, nav lielāks par 200 koda rindiņām un pa lielam sastāv no Vendor ID un sēriju numuriem.

Kā jau tas ķīniešiem raksturīgi, tiek taupīts uz visu. Tāpēc Dhyana CPU nebūs ar standarta socket iespraušanai mātesplatē, bet gan SoC (system-on-chip) formfaktorā. Vienkāršiem vārdiem runājot procesoru uz visiem laikiem ielodēs mātesplatē.

Tas, ka Ķīna sāk pati ražot procesorus, ir stratēģisks solis ekonomiskā kara apstākļos ar ASV. Jau 2015. gadā prezidents B. Obama aizliedza uz Ķīnu eksportēt serveru procesorus Intel Xeon, baidoties, ka tos varētu izmantot Ķīnas kodolprogrammas attīstībā. Tagad, D. Trampa prezidentūras gados, sankcijas ir tikai pastiprinājušās un ir gaidāmas aizvien jaunas. Arī AMD ir izdevīgi gūt papildus peļņu par licencēm bez jebkādām būtiskām investīcijām. Tā kā licenču tirdzniecība notika caur kopuzņēmumu, ASV likumdošana nav pārkāpta.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

One Response

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt