Sociālie mediji nav pilnībā graujoši pusaudžu garīgajai veselībai

ASV veikts pētījums liecina, ka sociālie mediji nav tik graujoši pusaudžu garīgajai veselībai kā sākotnēji var šķist.

Mēs zinām, ka sociālie mediji var kaitēt pusaudžiem. Meta savos pētījumos ir atklājuši, ka Instagram pasliktina ķermeņa tēlu vienai no trim pusaudzēm. Snapchat ir vairākkārt iesūdzēts tiesā par to, ka nav darīts pietiekami daudz, lai mazinātu kibermobingu.

Pat bijušais ASV galvenais ārsts ķirurgs ir izdevis ieteikumu par sociālo mediju lietošanas risku jauniešiem. Taču jauns pētījums liecina, ka, neraugoties uz sociālo mediju kaitīgumu, dažkārt tie var pozitīvi ietekmēt pusaudžus.

Saskaņā ar Pew Research Center veikto pētījumu 74 % ASV pusaudžu apgalvo, ka sociālie plašsaziņas līdzekļi viņiem ļauj justies ciešāk saistītiem ar saviem draugiem. Tajā pašā laikā 63 % apgalvo, ka tiešsaistes platformas dod viņiem iespēju izpaust savu radošumu.

Šie dati liecina, ka ievērojams skaits pusaudžu uzskata, ka sociāliajiem plašsaziņas līdzekļiem ir pozitīva ietekme. Iespējamais šo datu skaidrojums varētu būt tas, ka pusaudži jūtas brīvāk izpausties tiešsaistē nekā skolā vai mājās.

Sociālie mediji un kopienas sajūta

Viens Trevor Project veikts pētījums liecina, ka 53% marginalizētajām grupām piederīgi jaunieši jauniešu droši un saprasti vietnē TikTok, kam seko Discord (43%) un Instagram (41%).

Šīs tiešsaistes kopienas veicina pozitīvus garīgās veselības rādītājus. Tie paši respondenti par 20 % retāk mēģināja izdarīt pašnāvības mēģinājumu iepriekšējā gadā, ja viņi bija ziņojuši, ka jūtas droši tiešsaistes telpā.

Pew veiktajā pētījumā 34 % pusaudžu ziņoja, ka viņi dažkārt iegūst informāciju par garīgo veselību sociālajos plašsaziņas līdzekļos, bet 63 % norādīja, ka tas ir svarīgs veids, kā viņi atrod šādu informāciju.

Šī statistika mums nepasaka, vai informācija, ko pusaudži atrod par garīgo veselību, ir precīza vai noderīga. Tomēr tie ir noderīgi dati laikā, kad tikai 52 % pusaudžu apgalvoja, ka jūtas ļoti ērti, runājot ar vecākiem par savu garīgo veselību, norāda Pew.

Plusi neatsver trūkumus

Tas nenozīmē, ka sociālie plašsaziņas līdzekļi ir bez trūkumiem, un Pew pētījums dokumentē arī šos trūkumus. Tomēr pusaudžus vairāk uztrauc sociālo mediju negatīvā ietekme uz viņu vienaudžiem, nevis uz viņiem pašiem.

Lai gan 48 % pusaudžu norādīja, ka sociālie mediji negatīvi ietekmē viņu vienaudžus, tikai 14 % uzskata, ka sociālie mediji negatīvi ietekmē viņus personīgi.

Tomēr arī šie pašu sniegtie statistikas dati ne vienmēr atspoguļo visu situāciju. Lai gan pusaudži apgalvo, ka sociālie plašsaziņas līdzekļi biežāk palīdz draudzībai, nevis kaitē, sociālie plašsaziņas līdzekļi kaitē viņu miegam (45 %) un produktivitātei (40 %).

Avots: TechChurch

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt