29. janvāra pulksten 10:10 no rīta: SpaceX veiksmīgi palaida savu raķeti Falcon 9, izvietojot visus 60 satelītus orbītā. Operācijas noslēgumā raķete veica nosēšanos uz uzņēmuma dronu kuģa Atlantijas okeānā. Kamēr SpaceX noķēra vienu pusi no raķetes korpusa, otra puse tomēr palaida garām savu nosēšanās laivu.
Oriģinālstāsts: Nedēļu pēc nozīmīga testa lidojuma veikšanas priekš nasa NASA, SpaceX ir gatavs no Floridas palaist vēl vienu raķeti Falcon 9. Šīs misijas uzdevums ir nosūtīt jaunāko SpaceX kosmosa satelītu sēriju, pievienojot jaunos jau aptuveni 180 orbītā esošajiem uzņēmuma satelītiem.
Šis ir ceturtais lidojums SpaceX projektam Starlink – apjomīgam satelītu zvaigznājam, kura mērķis ir nodrošināt interneta pārklājumu visos pasaules punktos. SpaceX ir saņemis atļaju 12 000 satelītu palaišana, un kompānija paudusi interesi par vēl šādu 30 000 satelītu izvietošanu. Lai izpildītu savas licences saistības, SpaceX nākamo piecu līdz sešu gadu laikā ir jāizvieto gandrīz 6000 satelītu. Uzņēmums šogad plāno izpildīt līdz 24 Starlink misijām.
Katrā Starlink raķetes palaišanā ir 60 satelīti, tāpēc šodienas misijas rezultātā SpaceX zvaigznāja skaits palielināsies aptuveni līdz 240 satelītiem orbītā. SpaceX šā gada 6. janvārī jau veica iepriekšējo 60 satelītu izvietošanu. Šajā partijā bija viens satelīts ar eksperimentālu korpusa pārklājumu. Tā mērķis bija samazināt transportlīdzekļa spilgtumu debesīs. Eksperiments ir paredzēts, lai nomierinātu astronomus, kuri ir pauduši bažas par to, ka īpaši spilgtie Starlink satelīti varētu traucēt novērojumus pār kosmosu. Pa to laiku SpaceX turpinās izvietot savus regulāros, spilgtos satelītus, kamēr netiks apstiprināti veiksmīgi pārklājuma panākumi.
Misija tieka veikta no Cape Canaveral gaisa spēku stacijas Floridā. SpaceX misijai izmantoja vienu no savām Falcon 9 raķetēm, kura iepriekš jau divreiz ir lidojusi kosmosā un nosēdusies atpakaļ uz zemes. Raķete, aptuveni stundu pēc palaišanas, izvieto pavadoņus aptuveni 290 kilometru augstumā – sākotnējā pozīcija orbītā. Sekojot sistēmas pārbaudēm, satelīti paaugstinās savu pozīciju līdz 550 kilometru gala augstumam orbītā.
SpaceX mēģināja atgūt pēc iespējas vairāk Falcon 9 raķetes daļu. Apmēram 10 minūtes pēc palaišanas transportlīdzeklis nosēdās uz Atlantijas okeānā peldošā dronu kuģa, kas jau ir piekopta SpaceX prakse. SpaceX arī mēģināja noķert Falcon 9 deguna konusu jeb apvalku – struktūras daļu raķetes augšpusē, kura pacelšanās laikā aizsargā satelītus. Kosmosā deguna konuss sadalās uz pusēm un krīt atpakaļ uz Zemi. Izmantojot navigācijas sistēmu un izpletņus, korpusa puses mēģināja nosēdināt uz diviem kuģiem. SpaceX iepriekš ir izdevies atkārtoti noķert tikai vienu struktūrdaļu no raķetes, un, diemžēl, šī misija nebija izņēmums.
SpaceX visu pēdējo nedēļu mēģināja palaist šo lidojumu, taču sliktie laikapstākļi kavējuši misijas izpildi. Pirmdienas palaišanas mēģinājums bija jāatliek intensīvā vēja dēļ.
Avots: The Verge
One Response
https://www.youtube.com/watch?v=dglMh5er36U