X atsakās sadarboties ar Franciju “politiski motivētā” izmeklēšanā

Īlonam Maskam piederošais X atsakās sadarboties ar Franciju valsts izvirzītajā izmeklēšanā, platformai to dēvējot par politiski motivētu.

Īlona Maska sociālo mediju platforma X pirmdien paziņoja, ka nesadarbosies ar Francijas prokuratūras uzsākto kriminālizmeklēšanu, nosaucot to par “politiski motivētu”.

Uzņēmums apgalvo, ka izmeklēšana apdraud lietotāju tiesības uz vārda brīvību. Tāpat sociālo tīklu grands noliedza visas pret to izvirzītās apsūdzības un asi kritizēja izmeklēšanas gaitu.

Šī mēneša sākumā Parīzes prokuratūra pastiprināja iepriekšējo izmeklēšanu par iespējamu algoritmisku aizspriedumu un krāpniecisku datu ieguvi X platformā.

Tas nozīmē, ka izmeklētājiem tagad ir tiesības veikt kratīšanas, noklausīties telefonsarunas, uzraudzīt Masku un citus platformas vadītājus vai arī viņus izsaukt liecību sniegšanai. Neatbildēšanas gadījumā tiesnesis var izdot aresta orderi.

“Mēs uzskatām, ka šī izmeklēšana sagroza Francijas likumdošanu, lai kalpotu politiskai dienaskārtībai un galarezultātā ierobežotu vārda brīvību,” rakstīts X paziņojumā uzņēmuma Global Government Affairs kontā.

Tādēļ X atteicās izpildīt prokuratūras pieprasījumu pēc “piekļuves X ieteikumu algoritmam un reāllaika datiem”, norādot, ka tam ir likumīgas tiesības šo informāciju neizpaust.

Francijas atbilde un iespējamās sekas X atteikumam

Parīzes prokuratūra gan nekomentēja apsūdzības par politisku motivāciju, tomēr apstiprināja, ka 19. jūlijā uzņēmumam tika nosūtīts tiesas pieprasījums pēc piekļuves vienīgi algoritma darbības datiem.

Prokuratūra arī piedāvāja drošu kanālu datu nodošanai, kas būtu nodrošinājis konfidenciāku piekļuvi datiem izmeklēšanā iesaistītājiem izmeklētājiem. Līdz šim X noformēta atbilde nav saņemta.

Neatbildēšana uz šādu tiesas pieprasījumu var novest pie naudas soda vai pat apsūdzībām par tiesas darba kavēšanu. Šī izmeklēšana tikai padziļina spriedzi starp ASV un Eiropas valstīm attiecībā uz to, kāda veida saturs ir pieļaujams tiešsaistē.

ASV amatpersonas jau iepriekš paudušas bažas par iespējamu labējo balsu cenzūru globālā mērogā.

Eiropas Komisija kopš 2023. gada nogales izmeklē X iespējamos pārkāpumus saistībā ar Digitālā pakalpojumu akta noteikumiem par nelikumīga satura caurspīdību.

X īpaši kritizēja faktu, ka izmeklēšana tiek veikta organizētās noziedzības ietvaros, kas policijai sniedz pilnvaru, piemēram, noklausīties darbinieku personīgās ierīces. Prokuratūra apstiprināja, ka apsūdzībām noteikti maksimālie sodi līdz 10 gadiem.

Politiķu, pētnieku un apsūdzētā strīdi par objektivitāti

Sociālo tīklu platforma paziņoja, ka izmeklēšana sākta pēc Francijas parlamenta deputāta Ērika Botorēla ierosinājuma. Viņš uzņēmumu apsūdzēja algoritma manipulācijās ar mērķi veikt “ārvalstu iejaukšanos” – apsūdzību, kuru X nosauca par “pilnīgi nepamatotu”.

Savā paziņojumā Botorēls aizstāvēja Francijas tiesu sistēmas neatkarību, norādot, ka “tā ir koncepcija, kas šobrīd ASV, šķiet, ir apgriezta kājām gaisā”.

Viņš arī uzsvēra, ka Francija atbalsta vārda brīvību, taču ar noteiktām robežām: “Atbildības un uzraudzības trūkums apdraud brīvību tikpat lielā mērā kā aizliegumi vai cenzūra.”

X arī norādīja, ka prokuratūra bija lūgusi datu nodošanu diviem pētniekiem, proti, Davidam Šavalarijam un Mazijaram Panahi, kuri, pēc uzņēmuma teiktā, ir izrādījuši “naidu pret X”.

Šavalarijs atteicās komentēt, savukārt Panahi noliedza jebkādu saistību ar izmeklēšanu, skaidrojot, ka viņa vārds minēts kļūdaini sakarā ar agrākiem pētniecības projektiem ar Šavalariju.

“Manam vārdam, būdamam kļudaini minētam šīs lietas kontekstā, ir nopietnas sekas. Es nevilcināšos iesniegt prasību par neslavas celšanu, ja pret mani tiks vērsta jebkāda veida naida runa,” viņš norādīja e-pastā.

Kāds uzņēmuma pārstāvis sacīja, ka uzņēmums pilnībā atbalsta iepriekš sniegto paziņojumu un neplāno mainīt savu pozīciju.

Avots: Reuters

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt