Zinātne

NASA nākamās paaudzes Džeimsa Veba kosmosa teleskops ir gatavs ceļam kosmosā

Nākamās paaudzes Džeimsa Veba kosmosa teleskops, kas ir slavenā (un slaveni vecā) Hubble kosmosa teleskopa varenais pēctecis, beidzot ir iztestēts un ir gatavs, lai to sakravā un nosūta uz tā palaišanas vietu. Tas ir nozīmīgs notikums, jo teleskopa testēšanas process ir ievilcies vairāku gadu garumā un tā palaišana kosmosā ir aizkavējusies.

“Jaunā kosmosa teleskopa daudzie testi un kontroles punkti tika izstrādāti, lai nodrošinātu, ka pasaulē vissarežģītākā kosmosa zinātnes observatorija darbosies tā, kā tā priekštecis kosmosā,” ceturtdien paziņoja NASA, paziņojot par testēšanas pabeigšanu.

Džeimsa Veba kosmosa teleskops ir NASA, Eiropas Kosmosa aģentūras un Kanādas Kosmosa aģentūras kopīgs projekts. Tas ir veidots, lai pētītu Visuma izcelšanās noslēpumus un uzzinātu par zvaigžņu, planētu un galaktiku veidošanos.

NASA bija cerējusi palaist teleskopu 2007. gadā, taču tas neizdevās. Vairāk kā 13 gadu garā testēšana ir bijis garš ceļš ar teleskopa pilnveidošanu un dažādu problēmu novēršanu.

Kosmosa teleskopu sāks gatavot palaišanai jau septembrī. Tam būs jāceļo no savas pašreizējās atrašanās vietas Kalifornijā, caur Panamas kanālu un līdz pat Franču Gviānai Dienvidamerikā. Džeimsa Veba kosmosa teleskopu šajā rudenī paredzēts palaist kosmosā ar Ariane 5 raķeti. Šobrīd tiek plānots, ka tas varētu notikt jau 31. oktobrī.

Teleskops saliekas kā origami un atritināsies kosmosā, kad tas dosies uz savu orbītu gandrīz pusotru miljonu kilometru attālumā no Zemes. Ja viss noritēs kā plānots, jauno teleskopu varēs izmantot aptuveni sešus mēnešus pēc tā palaišanas.

Eiropas Kosmosa aģentūra jauno kosmosa teleskopu nosauca par “nākamo lielisko kosmosa zinātņu observatoriju”. Godājamais Hubble kosmosa teleskops ir pārdzīvojis dažādas tehniskas problēmas, bet ir jau vairāk nekā 31 gadu vecs. Ir pienācis laiks to nomainīt pret jaunu.

Avots: CNET

Atbildēt

Līdzīgi raksti