Pētījums, ko 2025. gadā veica “Ipsos” pēc “Huawei” pasūtījuma, atklāj – viedpulksteņi būtiski ietekmē eiropiešu veselības paradumus. Vairāk nekā 80% šo ierīču lietotāju novērojuši pozitīvas pārmaiņas savā ikdienā – gan lielāku fizisko aktivitāti, gan uzlabotu miega kvalitāti. Rezultāti apliecina pāreju no pasīvas veselības uzraudzības uz aktīvu rīcību, lai uzlabotu pašsajūtu.

Viedpulksteņi veicina izpratni par veselību un ieradumu maiņu
Pētījumā secināts, ka 78% eiropiešu apzinās saikni starp dzīvesveida izvēlēm un veselības stāvokli, un cilvēki arvien vairāk pievēršas labbūtības uzlabošanai proaktīvā veidā. 80% viedpulksteņu lietotāju atzīst, ka regulāra veselības datu uzraudzība ir uzlabojusi viņu dzīvesveidu – īpaši attiecībā uz fiziskajām aktivitātēm un miegu.

Eiropiešu attieksme pret veselību mainās
Pieci rādītāji, ko veselības speciālisti uzskata par nozīmīgākajiem, ir asinsspiediens, glikozes līmenis asinīs, pulss, skābekļa līmenis asinīs (SpO₂) un elektrokardiogramma (EKG). Lai vieglāk sekot līdzi šiem rādītājiem, ārsti arvien biežāk iesaka izmantot valkājamās ierīces, tostarp viedpulksteņus. 80% ģimenes ārstu iesaka pacientiem šādas tehnoloģijas, un 72% vēlas, lai pacienti aktīvāk sekotu līdzi savam veselības stāvoklim.
Sirds veselība un fiziskā aktivitāte – galvenie interešu virzītāji
Vispopulārākā funkcija viedpulksteņos ir fizisko aktivitāšu izsekošana – to regulāri izmanto 68% lietotāju. 78% aptaujāto ievēro PVO ieteikto minimālo aktivitātes līmeni, taču tikai 41% nosaka ikdienas soļu mērķi (vidēji 7000–8000 soļu).
Augošā interese par sirds veselību atspoguļojas arī tehnoloģiju izmantošanas paradumos – asinsspiediena un pulsa uzraudzība kļūst par nozīmīgu ikdienas ieradumu. 53% aptaujāto seko šiem rādītājiem katru dienu, bet 46% uzskata sirds veselības uzraudzību par vienu no būtiskākajām viedpulksteņa funkcijām. 85% eiropiešu, izvēloties viedpulksteni, kā vienu no galvenajiem kritērijiem min veselības funkcionalitāti.

Patērētāju un speciālistu prioritātes – kur tās sakrīt un kur atšķiras
Lai arī veselības aprūpes speciālisti visaugstāk vērtē asinsspiediena, glikozes un EKG datus, patērētāji biežāk izvēlas miega izsekošanu, kaloriju kontroli un šķidruma uzņemšanas uzraudzību. Lielākā daļa ārstu iesaka mērīt asinsspiedienu (58%) un pulsu (53%) vairākas reizes nedēļā.
Veselības speciālistu ieteikumi lielā mērā saskan ar patērētāju priekšstatiem: 76% eiropiešu uzskata, ka asinsspiediens ir svarīgākais rādītājs, kam seko pulss un glikozes līmenis (72%). Tomēr miegs, kas patērētājiem šķiet ļoti būtisks, speciālistu skatījumā ir mazāk nozīmīgs – tikai 8% ārstu to min kā būtisku veselības mērījumu.
Kaut arī viedokļi par svarīgākajiem veselības rādītājiem mēdz atšķirties, fakts, ka 93% ārstu jau ir bijuši pacienti, kuri uz vizīti ierodas pēc viedpulksteņa brīdinājuma, skaidri parāda – cilvēki kļūst apzinātāki un vairāk uzticas savām ierīcēm.

Valkājamās tehnoloģijas – nozīmīgs veselības aprūpes papildinājums
Lai gan viedpulksteņu popularitāte aug, joprojām apmēram puse eiropiešu tās neizmanto. Novērots arī, ka lielākā daļa ierīču lietotāju pievēršas tikai pamatrādītājiem – daļēji zināšanu trūkuma vai ierīču straujās attīstības dēļ.
“Mūsdienu valkājamās ierīces piedāvā precīzākus un daudzpusīgākus veselības datus, kas ir īpaši nozīmīgi lietotājiem ar novecojušām vai neesošām ierīcēm. Tehnoloģiju attīstība ir ļāvusi Huawei ieviest medicīniski sertificētus risinājumus dažos modeļos, īpaši uzlabojot sirds veselības monitorēšanu. Šādas inovācijas – piemēram, sirdsdarbības mainības (HRV) analīze – būtiski uzlabo datu uzticamību un lietderību,” norāda Huawei apmācību vadītājs Latvijā Mikus Tillers. “Tas var kļūt par pavērsiena punktu, kas stiprinās gan lietotāju, gan speciālistu uzticību valkājamajām tehnoloģijām.”
Ceļā uz jaunu veselības paradumu veidošanu Eiropā
Viedierīces maina veidu, kā eiropieši domā par veselību. Apvienojot lietotāju vajadzības ar profesionālo skatījumu, viedpulksteņi veicina pārmaiņas un iedvesmo cilvēkus aktīvāk rūpēties par savu labklājību. Vairāk nekā 80% to lietotāju, kuri izmanto viedpulksteņus, jau šobrīd uzlabo savus paradumus, padarot šīs ierīces par nozīmīgiem instrumentiem veselības uzraudzībā.
2025.gada pētījuma rezultāti liecina: viedpulksteņu lietotāji ir informētāki un proaktīvāki. Lai arī šīs tehnoloģijas neaizstāj ārsta konsultācijas, tās ir vērtīgs papildinājums ikdienas veselības pārraudzībā. Kombinējot pašnovērtējumu ar profesionāliem ieteikumiem, valkājamās ierīces palīdz cilvēkiem efektīvāk rūpēties par savu veselību.
Turpinoties inovācijām, viedpulksteņu tehnoloģijas kļūst arvien nozīmīgākas – tās veido tiltu starp individuālo apzinātību un profesionālo medicīnu, mainot pieeju veselības pārvaldībai visā Eiropā.