Algas IT sektorā Latvijā – vienas no augstākajām reģionā

IT speciālisti ir vieni no darba tirgū pieprasītākajiem un labāk apmaksātajiem speciālistiem visā Eiropā. Par IT speciālistiem tradicionāli tiek dēvēti IT projektu vadītāji, sistēmanalītiķi, datortīklu un datubāzu administratori, kiberdrošības speciālisti, sistēmu arhitekti, grafiskie dizaineri. Kā liecina IT Igaunijas kompānijas RIA.COM Marketplaces apkopotā informācija – Latvijā IT speciālistiem vidēji ir viens no augstākajiem atalgojumiem reģionā.

Baltijas valstu, Baltkrievijas un Ukrainas konkurencē vislabāk atalgoti ir IT speciālisti Igaunijā, kur vidējā alga nozarē ir vidēji 1764 eiro, kamēr vidējā alga valstī svārstās ap 1242 eiro (darba tirgus un atalgojuma piedāvājumu vietne palgad.ee). Lietuvā situācija ir nedaudz sliktāka nekā Igaunijā – tur vidējā alga ir aptuveni   par 30% mazāka, – 895 eiro, un IT jomas pārstāvji saņem ap 1000 eiro. Savukārt Latvijā vidējā alga IT sektorā patlaban ir 1703 eiro mēnesī, kamēr vidējā alga valstī – ap 1000 eiro.

Salīdzinājumam, Baltkrievijā IT speciālisti saņem vidēji 1502 eiro algu (dev.by dati), taču vidējā alga šajā valstī ir tikai 410 eiro. Ukrainā IT speciālistu alga mēnesī 2018. gadā ir apmēram 1460 eiro – tas ir diezgan iespaidīgs skaitlis, salīdzinot ar vidējās algas rādītāju valstī – 258 eiro.

Dzīves dārdzības indekss dažādās valstīs

Vērtējot IT jomas speciālistu atalgojumu, svarīgi ņemt vērā arī dzīves dārdzību attiecīgajās valstīs. Saskaņā ar kompānijas “Mercer” veidoto pilsētu dzīves dārdzības reitingu, kurā iekļautas 209 pasaules valstu pilsētas, Rīga tajā ieņem 92.vietu, Tallina – 140.vietu, Viļņa – 148.vietu, Kijeva – 173.vietu un Minska – 202.vietu. Ņemot vērā šos datus,  Baltkrievijā programmētāju dzīve ir uz pusi lētāka nekā kolēģiem Latvijā, kaut arī algas ziņā atšķirības ir visai minimālas.

Viena no lielākām ikdienas tēriņu pozīcijām, kas šajās valstīs atšķiras, ir mājokļa īres vai iegādes izdevumi. Piemēram, balstoties uz nekustamā īpašuma mājaslapas city24.ee informāciju, vienistabas dzīvokļa īre Tallinā maksā vidēji 450 eiro. Pērkot dzīvokli – jārēķinās ar vidēji 1000 eiro kvadrātmetrā. Rīgā, saskaņā ar portāla city24.lv datiem, par labā stāvoklī esoša vienistabas dzīvokļa īri nākas šķirties no 400–450 eiro mēnesī. Ja nolemj dzīvokli pirkt – tad kvadrātmetrs maksā vidēji 1390 eiro. Viļņā, saskaņā ar portāla domoplius.lt datiem, vienistabas dzīvokļa īrniekam mēnesī par to jāizdod vidēji 300 eiro. Savukārt, ja to iegādājas savā īpašumā, cena par kvadrātmetru ir vidēji 1469 eiro. Minskā, izpētot realt.by piedāvājumus, secināms, ka par vienistabas dzīvokļa īri mēnesī jāizdod apmēram 350 eiro, bet pērkot – 600 eiro kvadrātmetrā. Savukārt Kijevā, saskaņā ar DOM.RIA.com datiem, dzīvokļa īrei ir vidēji 400 eiro mēnesī, savukārt vidējā cena par kvadrātmetru – aptuveni 900 eiro.

Pieprasījums pēc IT speciālistiem arvien aug

No 1,3 miljonu kopējā iedzīvotāju skaita IT jomā Igaunijā patlaban strādā vidēji 25 tūkstoši (apmēram 1,92%). Lietuvā no 2,8 miljoniem iedzīvotāju informācijas tehnoloģiju jomā darbojas 30 tūkstoši (apmēram 1,07%). Arī Latvijā no apmēram 1,9 miljoniem iedzīvotāju IT jomā nodarbināti ir ap 30 tūkstošiem speciālistu (apmēram 1,58%). Baltkrievijā ir 9,5 miljoni iedzīvotāju, un 34 tūkstoši no viņiem darbojas IT produktu segmentā, taču pārskatāmas statistikas šai ziņā nav. Pēc kompānijas “Ernst&Young Global Limited” datiem, tieši iesaistīti programmnodrošinājuma izstrādē un IT uzdevumu realizācijā varētu būt 115 tūkstoši cilvēku. Ukrainā IT sektora pārstāvju skaits variē ap 100 tūkstošiem – tie ir vien 0,2% iedzīvotāju valstī, kur dzīvo aptuveni 45 miljoni cilvēku.

Kā norāda Ukrainas tirgū strādājošā Igaunijas uzņēmuma „RIA.com Marketplaces” valdes loceklis Nikolajs Zlotņickis, Ukrainā pieprasījums pēc labiem IT speciālistiem šobrīd ir īpaši liels, taču strauji aug arī piedāvājums: “Mūsu s uzņēmums Ukrainā  pasaules IT gigantiem līdzvērtīgus  projektus izstrādā un ievieš jau vairāk nekā piecus gadus. Pateicoties R&D centram, esam radījuši vairākus projektus, kas ir piesaistījuši uzmanību visā pasaulē. Piemēram, auto tirdzniecības portāls AUTO.RIA.com 2018. gada pavasarī popularitātes ziņā ieņēma 6. vietu pasaulē. Lai varētu radīt un ieviest jaunas tehnoloģijas, ļoti vajadzīgas darba rokas un jāatzīst, ka pagaidām to trūkst. Taču Ukraina ir gudru un talantīgu IT speciālistu avots, kas arvien aug, kamēr Eiropā ar šādu profesionāļu atrašanu ir lielas problēmas.”

Arī Lietuvas IT Informācijas tehnoloģiju asociācijas “Infobalt” direktors Pauļus Vertelka uzskata, ka IT speciālistu piesaiste ir viens no aktuālākajiem izaicinājumiem, tā kā arī Lietuvai tuvākajos gados IT jomai nāksies piesaistīt vēl aptuveni 13 tūkstošus cilvēku. Līdzīga situācija veidojas arī Latvijā, kur veiksmīgu darbību izvērš  tādi nozīmīgi IT jomas spēlētāji kā „Microsoft”, SAP un “Accenture”.

 

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

13 Responses

 1. Tukša žvankstoņa.
  Nekur nekādus IT specialistus nevajag. Visi kautko ākstās kā pagadās, nodarbina debīlos radiniekus-izmetņus un nekādus specialistus algot pat netaisās. Drīzāk pārmaksās kaukādam daunelim ar diplomu, nekā pajems reālu specu.
  Jā, visādus weblapu programmētājus meklē, tikai kam tās lapeles nahuj vajadzīgas? Drīz kaukādas čurkustānas kautkā apinternetosies un visi autsōrsēs no turienes, pa 5daļu cenas.

   1. Jā, atkal Rīga…
    Varētu padomāts ka citur Latvijā interneta nav un obligāti jāpārvācas uz Rīgu.
    Rīgā zem 300€ dzīvokli nenoīrēsi + vel visas izmaksas un nodevas = zem 1200€ nav jēgas pat pa framework copy-paster strādāt.
    Čoms izīrē dzīvokli uz Lielās un Kantora ielas krusta. 450€! Un gribētāji stāv rindā! Ārprāts! Ielas neizbraucamas, trafiks reti riebīgs, cena taka Īrijā. Uz veikalu pārtiku nopirkt hvz kā aizmocīties, a vietējā veikalā ir taka 90-tajos Baltkrievijā – krup, muka, vodka.
    Nafig Rīgu…

 2. Savukārt Kijevā, saskaņā ar DOM.RIA.com datiem, dzīvokļa īrei ir vidēji 400 eiro mēnesī

  Pētījums mudak, autors gavno. Kādam dzīvoklim Kijevā ir jābūt lai īre maksātu 400 eiro mēnesī? Par tikko izremontētu 3 vai 4 istabu dzīvokli jaunā mājā vai Pečerskas vai Podiļskas rajonos varbūt. Man divistabu dzīvoklis hruščovkā Ņivkās, blakus metro, parks, tirgus un citi labumi maksāja 110 eiro mēnesī un komunālie kādus papildus 4 eiro mēnesī. Alga mūsu naudās 185 eiro mēnesī un piedevām haltūriņas. Visam pietiek. Apkārt pupainas un garkājainas skuķenes kuras draudzējas arī bez naudas.

  Rīgā man kā IT speciālistam neko vairāk kā minimālo algu nepiedāvā. Labi ir ka radi no ārzemēm sūta naudu, citādi izdzīvot nevarētu šajā greizo spoguļu nabagmājā Latvijā.

  Vēlreiz saku ka pētījums ir no pirksta izzīsts.

   1. Un to saka Windows XP pisējs un apostofa licējs par kuru smejas visi domātspējīgie itešņiki. Principā tev nevar uzticēt neko vairāk kā pļumpēt divlitreni pie kāda lauku veikaliņa stūra.

    1. Nepieņemu kritiku no next next spaidītājiem.
     Tu pat Ukrainā nespēj nopelnīt minimālo 😀
     Ja vien varētu pelnīt ar tukšu žvankstoņu, ne?
     Varbūt paprovē pieteikties Microsoftā? Varēsi sūkāt bilijus un reklamēt “produktus”

     1. Pis nahuj kropli!

      Esi redzējis kādu no maniem darbiem vai vispār kā es strādāju, lai mācētu komentēt? Gadījumā pats neesi unattended install guru, kuram viens answer fails un DC++ nokačātais ISO fails der visām dzīves situācijām?

      Ukrainā īsti minimālās algas nav. Tā nav Latvija, kur dari kādu darbu gribi, vienalga būs minimālā. Tur man bija virs vidējās algas, dzīvot varēja aptuveni tā, kā Latvijā saņemot 1500eiro uz rokas mēnesī.

      Betons, atzīsti ka tu esi āksts nevis speciālsits, un ne dēļ intelekta trūkuma, bet neārstētas šizofrēnijas, kurai pievienojies arī alkoholisms.

 3. Nu jā, masu psihoze. Kaukāds publiskais zombējums un visādi puspriekšnieķeļi tik organizē tizlu weblapeļu pasūtijumus. Ja uztaisa tādu sūdu kā šito v4, un var nopelnīt varāk nekā miesnieks – šī pasaule ir nolemta.
  Foxsk8, kā teu šķiet, tas farss turpināsies mūžīgi? Un teu cik noprotu ir kaukādi bērni par ko vel jārūpējas.
  Kad izbeigsies sūdīgu lapeļu pasūtijumi, ko tu darīsi? Iesi uz MC par krāvēju?

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt