Cilvēci jau gadsimtiem ilgi fascinē jautājums – kā dzīvot ilgāk. Taču pirmo reizi vēsturē zinātne un tehnoloģijas ir pietuvojušās iespējai ne tikai sapņot par ilgāku dzīvi, bet arī izmērīt progresu ceļā uz to.
Mūsdienu ilgmūžības zinātne koncentrējas ne tikai uz dzīves ilgumu, bet arī uz tā saukto “veselības ilgumu” – dzīves gadiem, kas aizvadīti labā veselībā, bez hroniskām slimībām vai funkcionāliem traucējumiem. Un, pateicoties tehnoloģijām, ilgmūžības zinātne attīstās ātrāk nekā jebkad iepriekš.
“Ilgmūžība vairs nav tikai teorētisks jēdziens zinātniekiem laboratorijās – tā kļūst par individuālu ceļojumu, ko ikviens var vadīt pats, ja vien ir pareizie rīki,” norāda ārsts un ilgmūžības eksperts Uģis Klētnieks. “Mūsdienās uz jautājumu “vai mans dzīvesveids ved uz labāku veselību?” iespējams atbildēt, balstoties nevis uz pieņēmumiem, bet uz reāliem veselības datiem.”
Viens no būtiskākajiem soļiem šajā virzienā ir iespēja reāllaikā sekot līdzi sava ķermeņa biomarķieriem. “Mēs arvien labāk saprotam, ka nelielas izmaiņas fizioloģiskajos parametros – piemēram, sirdsdarbības variabilitātē (HRV), skābekļa piesātinājumā asinīs (SpO₂) vai EKG ritmos, var būt agrīni signāli par organisma reakciju uz stresu, iekaisumiem un novecošanās procesiem,” skaidro Klētnieks.
Agrāk šādu datu iegūšanai bija nepieciešami klīniski izmeklējumi vai laboratorijas testi, taču tagad tos iespējams iegūt ikdienā ar tādiem viedpulksteņiem, kā Huawei Watch 5. Mūsdienu valkājamās ierīces sniedz iespēju uzraudzīt sirdsdarbību, miega kvalitāti, stresa līmeni un citus rādītājus vien pāris sekunžu laikā, un signalizēt, ja redzamas novirzes, kas potenciāli var kaitēt veselībai. Šādi dati var kalpot arī kā izejas punkts, dodoties uz ārstu konsultācijām. Pieejamība reāllaika veselības datiem būtiski maina pieeju veselības aprūpei – no problēmu risināšanas brīdī, kad tās jau radušās, uz proaktīvu labsajūtas uzturēšanu ikdienā.
Viedpulksteņi arvien vairāk kļūst par uzticamu partneri veselības uzraudzībā, ne tikai sporta entuziastiem, bet arī tiem, kuri vēlas saglabāt dzīves kvalitāti ilgtermiņā. Dati ļauj pieņemt informētus lēmumus par miegu, uzturu, fiziskajām aktivitātēm un atjaunošanās procesiem. Šī pieeja veido jaunu domāšanas modeli – no slimību ārstēšanas uz veselības saglabāšanu. Nav runa par dzīvošanu mūžīgi, bet gan par to, kā dzīvot pilnvērtīgi un veselīgi arī vēlākos dzīves posmos.
Vairāk par ilgmūžību un to, kā mūsdienu viedierīces palīdz to sasniegt, iespējams noklausīties podkāsta Cilvēkjauda epizodē ar ārstu un ilgdzīvošanas ekspertu Uģi Klētnieku.
Viedierīču iespējas praksē: piemērs ar Huawei Watch 5
Viens no jaunākajiem piemēriem šajā jomā ir Huawei Watch 5, kas apvieno vairākus medicīniski validētus sensorus un mākslīgā intelekta risinājumus. Pulkstenis ļauj reāllaikā uzraudzīt sirds, elpošanas un nervu sistēmas rādītājus, izmantojot inovatīvo X-tap tehnoloģiju – pietiek vien ar īsu pieskārienu, lai iegūtu visaptverošu pārskatu par organisma stāvokli. Lai gan tas ir stilīgs aksesuārs, tā patiesā vērtība slēpjas datu pieejamībā un praktiskā ikdienas pielietojumā.