Videoreģistratori šķērsgriezumā: kā izmantot, kur iegādāties un viss pārējais, kas Tev par tiem jāzina

Ja pārvietojies ar auto ikdienā, noteikti būsi piefiksējis, ka daļai automašīnu vējstikla iekšienē piestiprināta kāda neliela ierīce, kas atgādina miniatūru kameru. Ja ar modernajām tehnoloģijām neesi uz Tu, gan jau zini, ka tie ir videoreģistratori, ar kuru palīdzību vari iemūžināt itin visu, kas notiek uz ceļiem (un arī ārpus tiem). Taču vai zini, kādos gadījumos materiāls var noderēt ne tikai mājas arhīvam? Vai arī pēc kādiem parametriem izvēlēties Tev piemērotāko videoreģistratoru? Un – ar ko jārēķinās, ja safilmēto materiālu ievietosi interneta plašumos? Par to un daudz ko citu uzzini šajā rakstā!
Foto: Unsplash.com

Kādiem nolūkiem videoreģistratori tiek izmantoti?

Iemesli, kāpēc autovadītāji mēdz izmantot videoreģistratorus, ir vairāki – sākot ar paša kļūdu piefiksēšanu un beidzot ar likumpārkāpēju iemūžināšanu. Esam apkopojuši trīs, iespējams, populārākos iemeslus, kāpēc video reģistrators atrodams tik daudzās automašīnās!

Iespēja iemūžināt ceļojumus un izbraucienus

Ar auto dodoties kādā tālākā izbraucienā, lielākā daļa uzmanības un koncentrēšanās galu galā ir jāvelta tieši ceļam un pašai braukšanai, nevis, piemēram, skaistajiem Alpu kalniem vai krāšņajam saulrietam, kas redzams aiz mašīnas loga. Videoreģistrators šādas ainas iemūžina un ļauj kaut daļēji izbaudīt arī pēc tam, kad ceļojums jau aiz muguras. Turklāt interesantākos un patīkamākos brīžus no safilmētā materiāla iespējams izgriezt un samontēt īpašā atmiņu video, ko laiku pa laikam draugu vai ģimenes lokā noskatīties.

Foto: Pixabay.com

Iespēja pavērot no malas savu braukšanas kultūru

Ja no kritikas nebaidies un vēlies uzlabot savas braukšanas prasmes un braukšanas kultūru, videoreģistratori var kalpot arī kā ierīces, kas ļauj saredzēt kļūdas, kuras mēdz pieļaut braukšanas laikā. Jo, kā jau zinām, nereti savas kļūdas pamanām vien tad, kad tās ir dokumentētas.

Dažādi atgadījumi uz ceļa/ likumpārkāpumi

Tieši šis, ļoti iespējams, ir pats galvenais iemesls, kāpēc pie vējstikla tiek piestiprināti videoreģistratori – lai gan ceļojumos un izbraucienos iemūžinātais materiāls ir daudz patīkamāks nekā, piemēram, avārija vai ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, praktiskā ziņā lielāku ieguvumu auto videoreģistrators sniedz tieši šajās situācijās, jo nofilmētais materiāls var tikt izmantots strīdīgu situāciju izvērtēšanai un patiesības pierādīšanai.

Tā, piemēram, ja uz ceļa gadījusies sadursme ar vēl kādu transportlīdzekli un tiek rakstīts saskaņotais paziņojums, auto videoreģistratori var palīdzēt noteikt, kāda bijusi transportlīdzekļu pozīcija sadursmes brīdī (kā zināms, saskaņotajā paziņojumā tā skicē jāattēlo transportlīdzekļi tieši tajā brīdī, kad tie sadūrušies). Taču šajā aspektā ļoti aktuāls ir arī nākamajā paragrāfā uzdotais jautājums.

Foto: Pixabay.com

Taču liec aiz auss:
Tā kā video tiek iemūžināti arī dažādi personas dati, pavisam noteikti nofilmēto materiālu nevajadzētu publicēt interneta dzīlēs, piemēram, Facebook vai YouTube, jo nepatikšanas var sanākt patiešām milzīgas – arī kā privātpersona vari iedzīvoties ievērojamā naudas sodā, savukārt juridiskām personām soda mēri var sasniegt tādas naudas summas, kas uzņēmējdarbību gluži vienkārši liks pārtraukt.

Vai video reģistratorā ierakstītais materiāls var tikt izmantots kā pierādījums?

Tieši šis ir viens no galvenajiem plusiem, ko sniedz videoreģistratori, proti, ierakstīto materiālu iespējams izmantot kā pierādījumu. Tomēr jāņem vērā, ka to, vai Tevis veiktais ieraksts var tikt uzskatīts par pierādījumu, vērtēs tiesas un/ vai Valsts policijas amatpersona, kura izskata un pieņem lēmumu konkrētajā lietā, norāda Datu valsts inspekcija. Detalizētāk par to, kā videoreģistratoru materiāls var palīdzēt strīdus situācijās, vari lasīt LV portāls esošajā rakstā Videoreģistratoru ieraksti kā pierādījums tiesā.

Ņem vērā:
Videoreģistratori ne vienmēr palīdz; tie var kļūt arī par problēmu izraisītāju. Kā? Pavisam vienkārši – ņemot vērā, ka labākie modeļi mēdz maksāt vairākus simtus eiro, videoreģistratori nereti kļūst par iecienītu ēsmu arī zagļiem. Tāpēc vienmēr, dodoties ārpus auto, videoreģistratoru noņem no vējstikla un paņem līdzi vai arī noslēp to, piemēram, cimdu nodalījumā.

Vai videoreģistratoru ir nepieciešams reģistrēt?

Līdz pat šī gada maijam videoreģistratoru reģistrēšana bija obligāta nepieciešamība, un to veica Datu valsts inspekcija (nereti tās nosaukums tiek minēts arī kā Valsts datu inspekcija, kas gan ir aplams); pretējā gadījumā, ierakstīto materiālu iesniedzot kā pierādījumu, sods varēja sasniegt 700 eiro (privātām personām) un pat 14000 eiro juridiskām personām.

Taču nu videoreģistratoru reģistrācija ir aiz muguras, pateicoties Vispārīgajai datu aizsardzības regulai (VDAR; zināma arī kā GDPR (no General Data Protection Regulation – angļu val.) un Fizisko personu datu apstrādes likumam. Kā iespējams redzēt šajā Fizisko personu datu apstrādes likumā, VDAR prasības uz videoreģistratoriem, ja izmanto tos personiskajām vai mājsaimniecības vajadzībām, neattiecas, līdz ar to ierakstus iespējams veikt bez ierīču reģistrācijas. Taču tos nedrīkst izplatīt citām personām vai institūcijām, izņemot, protams, tos gadījumus, kad Tu (vai, ja precīzāk – Tavs videoreģistrators) kļuvis par liecinieku kādam likumpārkāpumam – šādos gadījumos datu nodošana tiesībsargājošajām iestādēm ir pilnīgi atbalstāms pasākums.

12 parametri, pēc kuriem izvēlēties tieši Tev piemērotāko videoreģistratoru

Tagad, kad esam sapratuši, kam videoreģistratori ir paredzēti, kad un kā ierakstus var un drīkst izmantot un kāpēc tos vairs nav nepieciešams reģistrēt, ir laiks noskaidrot, kurš no visiem reģistratoriem ir vispiemērotākais tieši Tavām vajadzībām.

Foto: Pixabay.com

Video izšķirtspēja – pamatu pamats

Lai ar videoreģistratoru uzņemto materiālu Tu varētu izmantot kā pierādījumu, ir svarīgi, lai tā izšķirtspēja būtu pietiekami augsta, proti, video redzamajam jābūt asam un skaidri saskatāmam.

Izšķirtspēja tiek norādīta pikseļos vienā horizontālā un vienā vertikālā līnijā; piemēram, 1920 x 1080 pikseļi nozīmē, ka attēls sastāvēs no 1920 punktiem horizontālā un 1080 punktiem vertikālā līnijā. Līdz ar to – jo vairāk pikseļu, jo asāks attēls. Šobrīd par standartu būtībā kļuvuši videoreģistratori ar jau pieminēto 1920 x 1080 pikseļu izšķirtspēju, kas atbilst Full HD standartam. Iegādāties reģistratorus ar zemāku izšķirtspēju nebūtu ieteicams, taču, ja gribi, lai video būtu īpaši ass un saskatīt varētu ik sīkāko detaļu, izvēlies ierīci ar vēl augstāku izšķirtspēju.

Video ierakstīšanas ātrums jeb kadri sekundē – lai neiztrūkst neviens kadrs

Ne mazāk svarīgs aspekts ir arī video ierakstīšanas ātrums, kas tiek norādīts kadros sekundē – jo to vairāk, jo labāk. Pietiks, ja ierakstīšanas ātrums sasniegs 30 kadrus sekundē, taču lielāks kadru maiņas ātrums ļaus saskatīt dažādas detaļas gadījumos, kad iemūžinātajā materiālā notikusi kāda ļoti strauja kustība.

Kustību sensors un nakts režīms – visai noderīgas funkcijas

Ja ar automašīnu pārvietoties sanāk arī tumsā, svarīgi, lai kamerai būtu nakts režīms, kurā, kā noproti, videoreģistrators māk veikt ierakstu arī diennakts tumšajā laikā, automātiski pielāgojot nepieciešamos iestatījumus.

Savukārt kustību sensori automātiski uzsāk filmēšanu brīžos, kad tiek fiksēta kustība. Īpaši noderīga funkcija, ja filmēšanu katru reizi nevēlies sākt manuāli.

Nozīme ir arī ekrānam

Lai gan lielākoties nofilmētais materiāls vēlāk tiek aplūkots uz kāda ārējā ekrāna, piemēram, televizorā, monitorā vai datora ekrānā, lieti noderēt var arī videoreģistratorā iebūvētais ekrāns. Galvenie parametri šajā aspektā ir ekrāna izmērs un tā veids. Lielākoties ekrāna izmērs ir divas līdz trīs collas pa diagonāli, taču pieejami arī videoreģistratori ar lielāku ekrānu, kas tajā notiekošo ļaus saredzēt daudz labāk.

Savukārt no ekrāna tipa atkarīgs, cik ass un spilgts būs tajā redzamais attēls. Par standartu ir kļuvuši LCD jeb šķidro kristālu ekrāni, savukārt TFT ekrāni izceļas ar spilgtāku un asāku attēlu, turklāt tas atjaunojas daudz ātrāk, līdz ar to video izskatās plūstošāk. Savukārt IPS ir vēl vienu klasi augstāks ekrāns, kas iepriecinās ar plašāku skatīšanās leņķi un vēl precīzākiem krāsu toņiem, kā arī asumu.

Ņem vērā arī videoreģistratora izmēru

Svarīgs ir arī videoreģistratora izmērs – Tu taču nevēlies, lai ierīce būtiski bloķē skatu uz ceļu, vai ne? Tāpēc centies iegādāties pēc iespējas nelielāku videoreģistratoru, pirms tam arī padomājot, kur to būtu visērtāk uzstādīt.

GPS sensors – lai atrašanās vieta vienmēr būtu zināma

GPS sensors ļauj noteikt, kurā vietā esi atradies negadījuma brīdī, kāds bijis ceļojuma maršruts, kā arī veic citas funkcijas atkarībā no konkrētā modeļa, piemēram, piefiksē pārvietošanās ātrumu. Vēl GPS sensors var noderēt arī tad, ja esi īpaši gādīgs vecāks un vēlies sekot līdzi, kur pusaudzis ar auto devies, piemēram, nakts gaitās.

Videoreģistrators ar divām kamerām palīdzēs iemūžināt visu apkārt notiekošo

Ja vēlies, lai ar videoreģistratora palīdzību tiktu piefiksēts ne tikai tas, kas notiek automašīnas priekšā, bet arī aizmugurē, nepieciešams iegādāties videoreģistratoru, kam ir divas kameras, no kurām viena atrodas pie priekšējā vējstikla, bet otra – pie aizmugurējā. Kāpēc kas tāds nepieciešams? Nereti dažādi incidenti notiek arī pārvietojoties atpakaļgaitā; tāpat netrūkst ceļu satiksmes negadījumu, kad transportlīdzeklī kāds pēkšņi ietriecas no aizmugures. Šādās situācijās videoreģistrators, kas piestiprināts pie aizmugurējā vējstikla, ļaus redzēt, kas noticis automašīnas aizmugurē. Papildu info nekad nevar būt par daudz, vai ne?

Cik svarīgs ir atbalstītais atmiņas karšu veids?

Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no Tavām vajadzībām. Piemēram, ja uzfilmēto materiālu vēlēsies aplūkot savā mobilajā telefonā, ir vērts iegādāties videoreģistratoru, kurā iespējams ievietot tādu pašu atmiņas karti, ar kādu strādā Tavs viedtālrunis.

Lielākoties videoreģistratori darbojas ar Micro SD un Micro SDHC atmiņas kartēm.
Foto: Pixabay.com

Un kam vēl būtu vērts pievērst uzmanību?

Kā jau teju ikvienai elektroierīcei, arī videoreģistratoriem ir daudz un dažādi parametri, pēc kuriem vadīties, tos pērkot. Svarīgākos no parametriem esam uzskatījuši, taču vēl uzmanību vajadzētu pievērst:

  • HDMI izejai – ar tās palīdzību videoreģistratoru varēsi pieslēgt televizoram, monitoram vai datoram (protams, ja vien otra ierīce būs aprīkota ar HDMI ieeju);
  • G sensoram – šis sensors savukārt reaģēs uz pēkšņām un straujām kustībām un veiks tūlītēju failu saglabāšanu, lai izvairītos no uzņemto materiālu pazušanas;
  • Iebūvētajam mikrofonam – daļai videoreģistratoru ir arī iebūvēti mikrofoni, kas ļauj ierakstīt apkārt dzirdamās skaņas; reizēm arī šiem ierakstiem, it īpaši strīdus situācijās, var būt ļoti liela nozīme;
  • Attēla stabilizatoram – kā jau priekšā saka nosaukums, attēla stabilizators rūpējas par to, lai uzņemtais video būtu stabils un, kā tautas valodā mēdz teikt, “nekratītos”. Ja ikdienā pārvietojies pa zemes ceļiem vai nelīdzenu asfaltu, šī funkcija ir teju obligāta nepieciešamība.

Protams, ir vēl daudz un dažādu funkciju, ar ko aprīkoti labākie videoreģistratori, taču, lai iepazīstinātu ar tām visām, vajadzētu vairākus rakstus. Tāpēc, pirms iegādājies šo ierīci, ieskaties tās specifikācijā un, ja iespējams, iepazīsties ar konkrētā modeļa apskatiem – tā uzzināsi vēl daudz noderīgu informāciju!
Nu arī Tu zini, kā pareizi izmantot videoreģistratoru, kā tas Tev var palīdzēt un kā atrast īsto un vienīgo modeli. Taču, lai pasargātu savu auto un arī maciņu no negaidītiem zaudējumiem, vajadzīgs ne vien labs videoreģistrators un citas uz drošību orientētas auto preces, bet arī KASKO apdrošināšanas polise. Ja esi tās meklējumos, iegriezies KaskoCenas.lv – Tu noteikti atradīsi nepieciešamo!

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

5 Responses

  1. Par rakstu, paldies. Sen interesēja šī tēma, bet bija slinkums meklēt. Tagad uzzināju priekš sevis ko vairāk.

    Bet par portālu runājot, te vēl ir daudz darāmā. Autorizācijas pogas pie raksta sabīdās viena virs otras. Kontaktos ir kaut kādas neaktuālas e-pasta adreses, kuras atgriež:
    Your message wasn’t delivered to [email protected] because the address couldn’t be found, or is unable to receive mail.

    O un pēc komentāra iesniegšanas palieku pie baltas lapas. Lai arī kā izskatās komentārs ir saglabājies. Un tā var turpināt un turpināt…

    1. Epasts tiešam nestrādā. Sakārtoju šo jautājumu tikko. Par nepilnībām atsūti lūdzu epastu, vai ieliec forumā pie tēmas, kur ir problēmu uzskaite un arī atskaite no manis par risinājumu. Paldies.

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt