13 un 15 collu klēpjdatori ir ātrāki un cenas ziņā pieejamāki. Nepieciešams arī galda dators? Apple ir atsvaidzinājis arī Mac Studio.
Apple šī ir bijusi darbīga nedēļa. Pēc paziņojuma par jauno iPad Air ar M3 un jauno bāzes modeļa iPad (11. paaudzes) ar A16 mikroshēmu, uzņēmums prezentēja arī divus datorus: jaunu MacBook Air un modernizētu Mac Studio.
Jaunais MacBook Air, protams, ir galvenā ziņa. Tagad 13 un 15 collu modeļiem ir M4 mikroshēma, kas tiem piešķir papildu jaudu. Savukārt, jaunākās paaudzes Mac Studio – Apple jaudīgajam, bet nelielajam galda datoram – ir divi procesora konfigurācijas varianti: M4 Max procesors vai jaunais M3 Ultra procesors.
Ātrāks un lētāks MacBook Air
Nav pārsteigums, ka tehnoloģiju smagsvars nav veicis ekstrēmas estētiskas izmaiņas MacBook Air aparatūrā, ņemot vērā, ka pašreizējais dizains debitēja tikai 2022. gadā. Lietotāji saņems tās pašas 13,6 collu un 15,3 collu displeja opcijas, kas ir iebūvētas MacBook Pro līnijai līdzīgā kastveida korpusā.
Tāpat būs pieejamas arī divas Thunderbolt 4 pieslēgvietas, MagSafe uzlādes ports un 3,5 mm austiņu ligzda. Papildus jau pazīstamajām zvaigžņotās, pusnakts un sudraba krāsām, nesen izlaistais modelis ir pieejams arī jaunā debeszilā krāsā, Apple atsakoties no ilgi izmantotā Space Gray.
Uzlabota ir arī Air iebūvētā kamera. Iepriekšējā modeļa 1080p izšķirtspējas kameras vietā tagad ir 12 megapikseļu sensors ar Center Stage atbalstu. Šis sensors video zvanu laikā automātiski saglabā lietotāju kadrā. Sākotnēji šī funkcija bija paredzēta iPad un Apple Studio Display, taču uzņēmums to implementē arī savā Mac produktu klāstā.
Tomēr nākamās paaudzes MacBook Air galvenais elements ir M4 mikroshēma. Šis procesors ir pieejams kopš 2024. gada maija, kad tas tika izziņots kopā ar iPad Pro. Kopš tā laika tas tika pievienots 24 collu iMac (2024. gada), 14 collu MacBook Pro (2024. gada) un Mac Mini (2024. gada) – līdz šim MacBook Air šajā ziņā tika atdalīts.

M4 beidzot arī Air saimē
M4 ir sākumlīmeņa mikroshēma Apple silīcija M4 saimē. Tā ir aprīkota ar 10 kodolu CPU un GPU ar līdz pat 10 kodoliem. Uzņēmums apgalvo, ka šī procesora veiktspēja ir līdz pat divām reizēm ātrāka nekā M1 versijas, kas debitēja 2020. gadā.
Visi modeļi sākas ar 16 GB RAM ar iespēju to paplašināt līdz 32 GB. Uzglabāšanas apjoms sākas no 256 GB, un par papildu samaksu to var paplašināt līdz 2 terabaitiem.
M4 ir pietiekami varens, lai atbalstītu divus ārējos displejus, tāpat kā M3 versija, bet vairs nav nepieciešams turēt klēpjdatoru aizvērtu, lai to izdarītu.
Iepriekšējā MacBook Air versijā vienlaicīgi varēja uzspiest tikai tik daudz pikseļu, un, lai izmantotu vairākus ekrānus, dators bija jātur aizvērts; ja to atvērtu un pamodinātu ekrānu, viens no ārējiem displejiem kļūtu tumšs. Tagad lietotāju rīcībā tehniski būs trīs ekrāni, ja pieskaita vienu, kas ir MacBook Air.
Izmantojot M4, būs pieejams arī Apple Intelligence. Tas ir pieejams ar macOS 15.1 un jaunākām versijām, un ietver mākslīgā intelekta funkciju kopumu, piemēram, Smart Replies ziņojumos, Mail Summaries, Clean Up Apple Photos, Writing Tools, Genmoji, Image Playground un citas.
Tāpat ir samazināta arī MacBook Air cena. Proti, jaunā klēpjdatora cena būs līdzvērtīga tai, par kādu tas sākotnēji tika pārdots, pirms Apple to palielināja, laižot klajā M2 modeli. Tagad 13 collu MacBook Air sākuma cena ir 1259 EUR, bet 15 collu versijas cena ir 1549 EUR (balstoties uz iDeal).
Mac Studio jauninājumi
Apple galda datoru vidū, Mac Studio vienmēr ir bijis ideāls radošiem profesionāļiem, kuriem nepieciešama lielāka jauda nekā iMac un Mac Mini un mazāka cena par Mac Pro. Jaunākais Mac Studio ir papildināts ar jauniem mikroshēmu komplektiem, kas piedāvā papildu jaudu, kā arī dažus iekšējos uzlabojumus.
Tagad iespējams izvēlēties izvēlēties starp M4 Max un pilnīgi jauno M3 Ultra mikroshēmu. M4 Max ietver līdz 16 kodolu CPU un līdz 40 kodolu GPU. Apple apgalvo, ka tas ir līdz 3,5 reizēm ātrāks nekā Mac Studio ar M1 Max un nedaudz vairāk nekā sešas reizes ātrāks nekā 27 collu iMac ar Intel mikroshēmu.
Ātrākais procesors nodrošina arī dažas papildu grafikas iespējas, piemēram, staru izsekošanu, acs ēnojumu un dinamisko kešēšanu grafiski intensīviem uzdevumiem. Tas ir aprīkots ar 36 GB vienotas atmiņas ar atbalstu paplašināšanai līdz 128 GB.

Savukārt jaunais M3 Ultra tagad ir jaudīgākais M sērijas modelis. Tā CPU sastāv no divām M3 Max mikroshēmām, un tajā var būt līdz 32 kodoliem, bet GPU var konfigurēt līdz pat 80 kodoliem.
Apple apgalvo, ka šī mikroshēma ir līdz 2,5 reizēm ātrāka par M1 Ultra. M4 Max piedāvā acs ēnošanu, dinamisko kešēšanu un staru izsekošanu grafikas profesionāļiem. Pieejami 96 GB vienotas atmiņas ar iespēju to papildināt līdz 512 GB, savukārt SSD atmiņu var palielināt līdz pat 16 TB.
Priekšpusē ir divas USB-C pieslēgvietas un SD karšu slots, savukārt aizmugurē ir četras Thunderbolt pieslēgvietas, HDMI ports, divas USB-A pieslēgvietas, 10 gigabitu Ethernet pieslēgvieta, austiņu ligzda un barošanas kontaktligzda, kā arī iebūvēts skaļrunis. Vienīgā izmaiņa ir tā, ka Apple ir modernizējuši USB-C uz Thunderbolt 5, lai nodrošinātu lielāku datu pārsūtīšanas ātrumu.
Avots: WIRED