Lenovo Legion Y520 – vai joprojām izdevīgākais budžeta klēpjdators spēlēm?

Pirms dažiem mēnešiem jau rakstīju par €949 vērtu Lenovo Legion Y520 klēpjdatora konfigurāciju ar Intel Core i7-7700HQ procesoru un NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB grafisko karti. Šobrīd Dateks.lv sortimentā ir pieejams tās pašas Legion Y520 sērijas modelis, taču ar nedaudz vienkāršāku konfigurāciju un krietni zemāku cenu €729 apmērā. Kāpēc tieši šis klēpjdators ir izcelšanas vērts, to noskaidrosi turpmākajās rindkopās.

Tehniskā specifikācija

€729 vērtais Lenovo Legion Y520-15IKBN aprīkots ar:

 • matētu 15.6″ Full HD izšķirtspējas IPS displeju (LG LP156WF6-SPK3 panelis);
 • četrkodolu Intel Core i5-7300HQ centrālo procesoru ar 6MB kešatmiņu un 2.5-3.5 GHz takts frekvenci;
 • 1x8GB DDR4 2400MHz operatīvo atmiņu (pavisam 2 SODIMM sloti, 1 brīvs papildināšanai);
 • 256GB M.2 NVMe SSD ar 2500 MB/s lasīšanas un 770 MB/s rakstīšanas ātrumu (SK Hynix PC401);
 • NVIDIA GeForce GTX 1050 2GB grafisko karti;
 • 2 x 2W jaudas Harman skaļruņiem ar Dolby Audio Premium atbalstu;
 • Gigabit LAN portu, 802.11ac Wi-Fi bezvadu tīkla karti un Bluetooth 4.1;
 • 3 šūnu 45 Wh akumulatoru.

Veiktspēja

Esam saņēmuši kritiku par to, ka šāds “aizvēsturisks lūznis” nevienam vairs neesot vajadzīgs, jo ir taču iznākuši 8. paaudzes procesori no Intel. Neuztraucieties, mēs par tehnoloģiju jaunumiem esam gana labi informēti un daļēji šādam apgalvojumam pat piekrītam, jo jaunie procesori tiešām ir spēruši soli uz priekšu energoefektivitātes un veiktspējas rādītājos. Taču arī jauno procesoru iegādes izmaksas ražotājiem no Intel ir pieaugušas, kas neizbēgami iespaido arī gala produktu pārdošanas cenu. Tieši cena ir teju svarīgākais aspekts šādā budžeta klasē, jo ikviena pircēja mērķis ir iegūt maksimāli labu konfigurāciju par iespējami zemākām izmaksām.

Lētākais klēpjdators ar jebkādu 8. paaudzes i5/i7 procesoru kombinācijā ar GeForce GTX 1050 grafisko karti un vismaz 256GB apjoma SSD (meklējums) šobrīd izmaksā teju 900 eiro, kas ir par 20% vairāk kā augstākminētais Lenovo Legion Y520. Procesoru Core i5-7300HQ un Core i5-8250U ātrdarbības atšķirība 3DMark CPU testā ir nepilni 7%, kas nav daudz un kombinācijā ar GeForce GTX 1050 grafisko karti nespēlē būtisku lomu spēļu FPS rādītājos.

Daudziem pārdomas rada arī GTX 1050 videokarte ar 2GB VRAM. Nezinātājiem paskaidrošu, ka klēpjdatoros izmantotās GeForce GTX 1050 grafiskās kartes dabā eksistē ar divām dažāda apjoma atmiņām – 2GB un 4GB. Uzreiz rodas jautājums (daudzi pat nejautā, bet pieņem kā faktu), vai ar divtik lielu atmiņu arī videokartes veiktspēja būs divreiz augstāka? Īsā atbilde ir pavisam vienkārša – nē.

Ja atceramies GTX 1060 3GB un 6GB versiju piemēru, tad starp tām kartēm reālos apstākļos vēl varēja novērot 6-7% atšķirību (avots), bet obligāti jāpiemin, ka GTX 1060 3GB un GTX 1060 6GB atšķiras ne tikai ar atmiņas apjomu, bet arī 3GB kartes kodols ir krietni apgraizīts, jo tam atšķirībā no lielā 6GB brāļa ir par vienu SM (Streaming Multiprocessor) mazāk un līdz ar to CUDA kodolu skaits sarucis no 1280 uz 1152, kas jau papīra to padara par 10% vājāku, neatkarīgi no atmiņas apjoma.

GeForce GTX 1050 gadījumā GPU kodola parametri gan 2GB, gan 4GB kartēm ir absolūti identiski, tādēļ arī veiktspējas testos praktiski nav novērojama atšķirība (2GB tests / 4GB tests).

GTX 1050 2GB

GTX 1050 2GB veiktspēja (UserBenchmark.com)

GTX 1050 4GB

GTX 1050 4GB veiktspēja (UserBenchmark.com)

Likumsakarīgi rodas divi jautājumi:

 1. Kāpēc karte ar divreiz lielāku atmiņas apjomu nav ne kripatiņu ātrāka?
  A: Visu nosaka grafiskais kodols (GPU), tā skaitļošanas spējas, kā arī atmiņas joslas caurlaidība – tās platums (biti) un ātrums (MHz). GeForce GTX 1050 izmantotais GP107 čips nav tik jaudīgs, lai spētu caur sevi izlaist vairāk datu kā iespējams uzglabāt divos gigabaitos, tādēļ atmiņas palielināšana nenes vēlamo veiktspējas pieaugumu. Ja atmiņu uz 2GB samazinātu kādai jaudīgākai kartei, piemēram GTX 1080, tādā situācijā gan mēs novērotu iespaidīgu veiktspējas kritumu.
 2. Ja uzlabojumu nav, tad kāpēc vispār pastāv GeForce GTX 1050 4GB versija?
  A: Šis jautājums būtu jāuzdod NVIDIA, taču patiesā atbilde – lai veicinātu pārdošanu ne pārāk zinošo patērētāju vidū, jo 4GB draugu vidū taču skan daudz krutāk par 2GB (trāpīgs komentārs). Ne visi zin par šādām niansēm un visticamāk arī šī mērķauditorija nebūs tā, kas veltīs savu laiku un uzmanību šim rakstam. Ja tomēr ar šo rakstu esmu atvēris acis kādam, kas arī uzskatīja ka 4GB > 2GB, tad par to man var pateikties komentāros. 😉

Pielietojums

Ar Lenovo Legion Y520 veiktspējas niansēm esam tikuši skaidrībā, tagad atliek vien saprast, kur to likt lietā. Nav noslēpums, ka pirmā un galvenā mērķauditorija, ko ar Legion sēriju cenšas sasniegt ražotājs – tie ir geimeri. Šādas konfigurācijas dators būs kā radīts šobrīd populārāko competitive multiplayer spēļu – Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, World of Tanks u.c. baudīšanai augstos iestatījumos natīvā 1080p izšķirtspējā.

Arī šo spēļu translēšana tiešraidē Youtube un Twitch servisos izmantojot OBS vai tml. programmatūru būs iespējama, pateicoties grafiskajā kartē iebūvētajam NVENC encoder, kas pilnībā atslogo procesoru no dalības video kadru transkodēšanā, nezaudējot kvalitāti. Ja vēlies uzzināt vairāk par video straumēšanu, izmantojot NVENC un OBS, raksti to komentāru un iespējams nākamais raksts būs tieši par šo tematu…

Runājot par citiem uzdevumiem, vēsturiski ir iegājies, ja reiz dators der spēlēm, tad arī jebkas cits, tostarp foto/video/audio atskaņošana un apstrāde tam būs pa spēkam, nemaz nerunājot par darbu ar internetu un dokumentiem. Salīdzinoši nelielais 2.4kg svars Legion Y520 padara par ļoti labu kompanjonu studentiem, kam datoru nepieciešams izmantot lekcijās, vai laiku pa laikam nogādāt no kopmītnēm uz mājām un otrādi.

Tomēr, ja tavs mērķis ir visjaunāko AAA spēļu dzenāšana uz augstiem kvalitātes uzstādījumiem, tad būs vien jāmeklē dators ar krietni jaudīgāku grafisko karti, sākot ar GTX 1060 un uz augšu. Tas automātiski nozīmē, ka atvēlētajam budžetam jāpieaug kā minimums par trešdaļu.

Alternatīvas

Kā vienīgo cenas un parametru ziņā cienīgo konkurentu šim te Lenovo varu izcelt €739 vērto ASUS TUF Gaming FX504, kas izmanto jauno un jaudīgo Intel Core i5-8300H procesoru. Arī tam ir 8GB operatīvā atmiņa un GeForce GTX 1050 videokarte ar 4GB atmiņu, no kuras gan, kā noskaidrojām iepriekš, ieguvuma nav. FX504 modelim SSD diska vietā uzstādīts salīdzinoši lēns 1TB 5400rpm SSHD, kas 21. gadsimtā ir nepieņemami, jo manāmi ierobežo šādas jaudas datora ātrdarbību un stipri sabojā visu lietošanas prieku. Labi, ka M.2 ligzda ir brīva un papildus SSD iegāde un uzstādīšana ir nieks, tik vien kā jāuzprasa mammai vēl papildus 60 eiro 256GB SSD iegādei.

Izcelšanas vērti ir jaunie Dell G3 15 (3579) budžeta gaming klēpjdatori. Konfigurācija ar šo pašu GeForce GTX 1050 grafisko karti, Core i5-8300H procesoru un 128GB SSD + 1TB HDD izmaksā nedaudz vairāk par 800 eiro un sevī ietver 3 gadu garantiju ikvienam pircējam, kamēr izvēloties Lenovo Legion Y520 privātpersonām tie būs divi gadi, bet uzņēmumiem – gads.

Slēdziens

Lai vai kā, bet atzīšu, ka tieši €729 vērtais Lenovo Legion Y520 pašlaik piedāvā pašu optimālāko konfigurāciju gaming klēpjdatoru kategorijā līdz 800 EUR ar labu grafisko karti, patiešām ātru SSD un vēl IPS ekrānu, kas ir retums šajā segmentā. Šī datora ahilleja papēdis varētu būt tikai 7. paaudzes procesors – nē, tas nebūt nav lēns vai neatbilstošs mūsdienu prasībām, taču tīri psiholoģiski var traucēt apstāklis, ka 8. paaudzes procesori ir “tur ārā”.

Ja vēl neesi uzkāpis uz SSD adatas, tad nieka 10 eiro vairāk maksā pieminētais ASUS TUF FX504 dators, kurā darbojas jaunais Intel Core i5-8300H procesors, kas par trešdaļu pārspēs Lenovo CPU testos. Diemžēl SSD trūkums smagi nositīs lietotāja apetīti, jo operētājsistēma startēsies lēnāk kā uz 5 gadu vecas Celeron kastes ar pašu lētāko SSD. Mans padoms – sistēmas papildināšana ar SSD jau pirkuma brīdī ir obligāta.

Un tieši šeit pieslēdzas Dell G3 15 (3579) modeļi, kas piedāvā gan moderno i5-8300H procesoru, gan 128GB SSD kombinācijā ar 1TB cieto disku un vēl 3 gadu garantiju. Vienīgi cena pārsniedz 800 eiro robežu un arī krāsu izvēle pašlaik ir diezgan nesaprotama – balts vai gaiši zils…

Avots: pārpublicējums no dateks.lv bloga

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

One Response

 1. Personīgi pirms gada tika iegādāts Lenovo Legion Y520 ar i5-7300HQ, GTX 1050Ti 4GB un 128GB SSD par 860€ (tādā cenā tajā brīdī viņš bija). Gadu lietojot nekādas problēmas nav novērotas un arī spēlēt kaut ko nav problēmu, visur var dabūt 60fps. Protams, ne visur uz max grafiskajiem uzstādījumiem, bet no 1050Ti to arī nevar nemaz gaidīt.
  Arī uzbūves kvalitātes ziņā neesmu baigās problēmas atradis. Pa gadu nekas nav noplīsis, salocījies vai salūzis. Varbūt paša laptopa forma nedaudz ietekmē to, ka tajā vietā, kur ir tas izliekums pie touchpada, uzspiežot uz tā stūra var palocīt nedaudz, bet tā nav liela problēma, nepiedomājot to pat nepamana un arī šaubos, ka tas kādas nopietnas problēmas var radīt.
  Laba fīča ir Lenovo Utility softs, kas ļauj ventilatoriem ieslēgt “Extreme mode”, kas nozīmē, ka ventilatorus var manuāli uzgriezt uz maksimālajiem apgriezieniem. Un tad spēlējot tiešām temperatūras arī turas normas robežās, baigi nekarst. Paliktnis gan apakšā prasās, jo dzen laukā diezgan labi karsto gaisu – ja galdam līmētā virsma, ātri atlīmēsies. 😀 Tāpat arī network priority var tajā softā salikt un atslēgt Windows pogu un touchpadu ieejot spēlē, lai nejauši netiek uzspiests. Softā arī iebūvēta fīča filmēt ekrānu, pietiek nospiest vienu taustiņu uz klaviatūras un viss notiek.
  Personīgi varu ieteikt. Kuru variantu ņemt, tas katram pašam jāskatās, bet budžeta “gaming” laptopam ļoti labs variants.

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt