Starp dažādo TV un displeju tehnoloģiju ir parādījies jaunums: QD-OLED. Tas apvieno OLED melnos toņus ar košām krāsām un spilgtumu.
QD-OLED jeb kvantu punktu organiskā gaismas diode (quantum dot organic light-emitting diode) uzlabo tradicionālo displeja tehnoloģiju. Tā izmanto pašstarojošu zilo OLED gaismas avotu ar kvantu punktu slāni. Tādējādi tiek ģenerētas sarkanās un zaļās krāsas, uzlabojot spilgtumu, krāsu skaidrību un efektivitāti.
Taču, vai tas attaisno ekskluzīvo cenu? Kā tas ir salīdzināms ar OLED un QLED īstajā pasaulē? Vai ir vērts investēt?
Kas ir QD-OLED? Pamati
Vienkāršā līmenī tā ir TV displeja tehnoloģija, kur apvienoti labākie OLED un kvantu punktu LED (QLED) displeji.
OLED ekrāni izmanto organiskos savienojumus, kas izstaro gaismu, kad caur tiem plūst strāva. Tas ļauj pašstarojošajiem pikseļiem veidot perfektu melno toni un augstus kontrastus. Taču parastie OLED paļaujas uz baltu OLED slāni, kas kombinēts ar krāsu filtriem, veidojot sarkanus, zaļus un zilus apakšpikseļus. Šie filtri var samazināt spilgtumu un krāsu efektivitāti.
Jaunās tehnoloģijas pieeja atšķiras, jo tiek izmantots zils OLED gaismas avots ar kvantu punktu slāni.
Kvantu punkti ir mikroskopiskas pusvadītāju daļiņas, kas gaismas ietekmē izstaro īpaši skaidras krāsas. QD-OLED displejā zilais slānis ģenerē gaismu, un kvantu punkti selektīvi pārveido zilās gaismas daļas par sarkanām un zaļām. Tāpēc nav nepieciešamība pēc krāsu filtriem un uzlabotas veiktspējas.
Jo process ir daudz efektīvāks kā krāsu filtru utilizācija, šie paneļi spēj sasniegt augstākus spilgtuma līmeņus paralēli noturot izcilu krāsu precizitāti. Rezultāts ir displejs, kur apvienoti OLED melnie toņi un bezlimita kontrasts ar uzlabotu spilgtumu un plašāku krāsu gammu.
Ieguvumi un zaudējumi
QD-OLED iepazīstina ar dažādiem plusiem. Tiek iegūts uzlabots spilgtums, krāsu precizitāte un skatīšanās leņķi. Taču gluži kā ar jebkuru jaunumu, ir pāris mīnusu.
Ievērojamu virsroku sniedz uzlabotā krāsu veiktspēja. Izmantojot zilo OLED gaismas avotu un kvantu punktu slāni, displejs veido skaidrākas pamatkrāsas dzīvīgākam attēlam.
Spilgtums un kontrasts arī ir spēcīgāks kā parastajiem OLED. Kvantu punktiem ir labāka efektivitāte kā krāsu filtriem, ļaujot displejam sasniegt augstāku spilgtuma virsotni, saglabājot dziļos melnos toņus, padarot to par izcilu HDR saturam.
Ja ar to nepietiek – tehnoloģija piedāvā arī plašākus skata leņķus un labāko enerģijas efektivitāti.
Atšķirībā no LED displejiem, kas, leņķim mainoties, piedzīvo krāsu izmaiņas, jaunums saglabā vienmērīgu attēla kvalitāti no plašāka spektra. Papildus – noņemot krāsu filtrus, tiek samazināts jaudas patēriņš, padarot tos energoefektīvākus kā tradicionālos TV.
Tomēr, neskatoties uz spēcīgajām pusēm, QD-OLED ir dārgi. Esot jaunumam tehnoloģiju pasaulē, izstrādes process ir finanšu pieprasošs, padarot tos par augstākas klases labumiem. Laika gaitā cenām vajadzētu kristies, bet pagaidām tas varētu būt ierobežojošs faktors daļai pircēju.
Gluži kā visi OLED displeji, arī šis ir pakļauts iedegšanai. Lai gan uzlabojumi paneļa ilgmūžībā un pikseļu maiņas metodes samazina risku, ilgstoša statisku attēlu pārraide var izraisīt aizturi, padarot to mazāk piemērotu konkrētiem pielietojumiem, piemēram, videospēlēm.
Visbeidzot, pieejamība rada bažas. Šobrīd tikai Samsung Display ražo QD-OLED paneļus priekš TV, tāpēc cenas iekārtām, kas izmanto šo tehnoloģiju, ir augstas. Adaptācijai augot, cenas kritīsies, bet pagaidām tā ir nišas opcija.
Kādas ir atšķirības?
Plaši runājot, jaunums atrodas kaut kur starp OLED un QLED, piedāvājot to labāko īpašību kombināciju.
Salīdzinot ar standarta OLED, šis displejs nodrošina augstāku spilgtumu un labāku krāsu precizitāti. Arī tradicionālie OLED piedāvā izcilu kontrastu, bet spilgtums ir salīdzinoši ierobežots, izņemot ierīcēm, kas utilizē MLA (micro lens array).
Jaunā tehnoloģija apiet šos ierobežojumus, saglabājot pašstarojošas īpašības, kas padara OLED displejus pārākus par LED paneļiem.
Salīdzinot ar QLED, lielākā atšķirība ir tā, ka QD-OLED ir pašstarojošs – katrs pikselis ģenerē savu gaismu. Taču QLED paļaujas uz LED fona apgaismojumu. Tas jaunumam sniedz virsroku melno toņu līmeņos, skata leņķos un vispārējā bildes viendabīgumā.
Taču QLED displeji, it īpaši tie, kas izmanto mini-LED, tāpat spēj sasniegt augstāku spilgtuma virsotni un var būt finansiāli pieejamāki. Galu galā QD-OLED sniedz balansu starp OLED kontrastu un QLED spilgtumu, padarot to par kārdinošu opciju ekskluzīvo displeju piekritējiem.
Vai ir vērts iegādāties QD-OLED tagad?
Iespējams. QD-OLED ir jaunums, bet lielie giganti kā Samsung, Sony un Dell Alienware to jau ir adaptējuši.
Samsung S95 sērijas modeļi kā Samsung S95D un Sony A95 prezentē tā spēcīgās puses, kamēr Dell Alienware piedāvā QD-OLED videospēļu monitorus. Šis displejs sniedz izcilu bildes kvalitāti, bet turpina būt augstas klases, ierobežojot vispārēju pielietošanu.
Kompleksais izstrādes process displeju padara krietni dārgāku kā standarta OLED vai QLED. Protams, cenas kritīsies paralēli izstrādei, taču pieejamība paliek kā šķērslis. Pagaidām QD-OLED ir pozicionēta kā premium klases opcija.
Neraugoties uz to, tā nākotne izskatās daudzsološa. Notiekošie uzlabojumi paneļa efektivitātē un izturībā varētu tikt galā ar bažām par iedegumu. Ja vairāki ražotāji kā LG vai TCL pievienosies tirgum, palielinātā konkurence varētu samazināt cenas un uzlabot pieejamību.
Šai tehnoloģijai ir potenciāls pārveidot displeja tehnoloģiju, kombinējot OLED kontrastu ar QLED spilgtumu konkurētspējīgā cenu kategorijā. Šobrīd ierobežots ekskluzīviem modeļiem, attīstība ražošanā varētu to padarīt par standartu augstas veiktspējas displejiem.
Avots: TechRadar