ES izvēlas ekspertus mākslīgā intelekta vadlīniju izstrādei

Eiropas Savienība ir izvēlējusies mākslīgā intelektra (MI) ekspertus, lai regulētu MI tehnoloģiju izmantošanu.

Eiropas Savienība (ES) ir izraudzījusies mākslīgā intelekta ekspertus, lai izlemtu, cik stingri uzņēmumiem būs jāievēro virkne jauno noteikumu, kas regulē šo tehnoloģiju lietošanu.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Pirmdien Eiropas Komisija sasauca pirmo plenārsēžu sanāksmi, kur piedalījās darba grupas. To sastāvā tika piesaistīti ārēji eksperti un viņu uzdevums bija izstrādāt MI akta “prakses kodeksu”. Tas paredzēts, lai uzņēmumi var ievērot plašo tiesību aktu kopumu.

Ir izveidotas četras darba grupas, kas pievērsīsies tādiem jautājumiem kā autortiesības un riska mazināšana. Grupu pārraudzībā izraudzīti tādi eksperti kā kanādiešu zinātnieks un “mākslīgā intelekta krusttēvs” Jošua Bengio, bijušais Apvienotās Karalistes valdības padomnieks Nitaršans Radžkumars un Stenfordas Universitātes Kiberpolitikas centra pētniece Marietje Sčaake. 

Objektivitātes nodrošināšanas dēļ darba grupās tiks pārstāvēti arī lieli tehnoloģiju uzņēmumi kā Google un Microsoft. Kā arī vairākas bezpeļņas organizācijas un akadēmiskie eksperti.

Lai gan kodekss nebūs juridiski saistošs, kad tas stāsies spēkā 2024.gadā, tas sniegs uzņēmumiem vadlīnijas. Tās varēs tikt izmantotas, lai pierādītu atbilstību. Jebkuram uzņēmumam, kas apgalvo, ka ievēro likumu, bet ignorē kodeksu, var nākties stāties tiesas priekšā.

Konteksts

MI uzņēmumi stingri iebilst pret to, lai tiktu atklāts saturs, ar kā palīdzību tiek apmācīti to modeļi, raksturojot šo informāciju kā komercnoslēpumu, kas publiskošanas gadījumā sāncenšiem spētu sniegt priekšrocības.

Lai gan likumā par MI teikts, ka dažiem uzņēmumiem nāksies sniegt detalizētus kopsavilkumus par to rīcībā esošajiem datiem, kas izmantoti MI modeļu apmācīšanā, prakses kodeksā ir paradzēts precizēt, cik šiem kopsavilkumiem būš jābūt detalizētiem.

Viena no četrām ES darba grupām īpaši pievērsīsies jautājumiem, kas saistīti ar pārredzamību un autortiesībām. Tas, iespējams, novedīs pie tā, ka uzņēmumi būs spiesti publicēt visaptverošas datu kopas, padarot tos (uzņēmumus) neaizsargātus pret nēpārbaudītām juridiskām prasībām.

Pēdējo mēnešu laikā lērums ievērojamu tehnoloģiju uzņēmumu, tajā skaitā arī Google un OpenAI, ir saskārušies ar tiesas prāvām no satura radītājiem, kuri apgalvojot, ka viņu radītais saturs tiek izmantots neatbilstoši MI modeļu apmācīšanai.

Kas ES gaidāms nākotnē?

Pēc sanāksmes, darba grupas tiksies vēl trīs reizes pirms pēdējās sanāksmes 2025.gada aprīlī. Tad tās iesniegs prakses kodeksu Eiropas Komisijai. Ja tas tiks pieņemts, tad no 2025.gada augusta uzņēmumu MI modeļu atbilstība tiks vērtēta saskaņā ar prakses kodeksu. 

Avots: Reuters

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt