Krievija var uzlabot savas pozīcijas pasaules mākslīgā intelekta reitingos, pateicoties izstrādātājiem un ģeneratīvajiem modeļiem.
Krievijai ir potenciāls līdz 2030. gadam uzlabot savas pozīcijas pasaules mākslīgā intelekta (MI) reitingos, neraugoties uz Rietumu sankcijām. Šī iespēja ir aiz apvāršņa pateicoties talantīgiem izstrādātājiem un saviem ģeneratīvajiem MI modeļiem, sacīja Krievijas lielākā aizdevēja Sberbank izpilddirektora pirmais vietnieks.
Daži MI izstrādātāji pēdējos gadu laikā pameta Krieviju, bēgot no mobilizācijas kampaņas Ukrainas konfliktā 2022. gadā. Neskatoties uz to, Aleksandrs Vedjahins sacīja, ka cilvēki atgriežas mājās. Viņš norādīja, ka ir būtiski turpināt veicināt eksperimentus MI nozarē.
Krievija atpaliek no Amerikas Savienotajām Valstīm un Ķīnas, kas ir pasaules vadošie pionieri MI nozarē, par sešiem līdz deviņiem mēnešiem attiecībā uz dažādiem parametriem. Šī atpalicība var mainīties.
“Esmu pārliecināts, ka Krievija līdz 2030. gadam var ievērojami uzlabot savas pašreizējās pozīcijas starptautiskajos reitingos, pateicoties pašas izstrādājumiem un atbalstošam regulējumam ģeneratīvā mākslīgā intelekta jomā,” sacīja Vedjahins, kura vadītā banka ir MI attīstības iniciatore Krievijā.
“(Rietumu) sankciju mērķis bija ierobežot Krievijas skaitļošanas jaudu, bet mēs cenšamies kompensēt šo trūkumu ar saviem talantīgajiem zinātniekiem un inženieriem,” viņš sacīja intervijā, kas ceturtdien tika atļauta publicēšanai vietnē Reuters.
Centieni atīstīt MI nozari
Lielbritānijā bāzētās kompānijas Tortoise Media globālajā AI indeksā Krievija pašlaik ieņem 31. vietu no 83 valstīm mākslīgā intelekta ieviešanas, inovāciju un investīciju jomā. Valsts atpaliek ne tikai no ASV un Ķīnas, bet arī no BRICS valstīm, konkrēti Indijas un Brazīlijas.
Uzstājoties trešdien Sberbank ikgadējā AI Journey konferencē, prezidents Vladimirs Putins sacīja, ka Krievija kopā ar BRICS partneriem un citām valstīm attīstīs MI, cenšoties apstrīdēt ASV dominanci vienā no 21. gadsimta daudzsološākajām tehnoloģijām.
Vedjahins sacīja, ka Krievija nekonkurēs ar ASV un Ķīnu milzu datu centru veidošanā, bet koncentrēsies uz viedo MI modeļu izstrādi. Potenciālie modeļi varētu līdzināties Meta lielajam valodas modelim Meta AI, kas pazīstams kā Llama.
Lieli valodas modeļi (LLM) izmanto milzīgus teksta apjomus, lai apkopotu informāciju un ģenerētu saturu. Tie var atbildēt uz jautājumiem, piemēram, ar teikumiem, kurus var lasīt tā, it kā tos būtu rakstījis cilvēks.
“Siļķe kažokā”
Vedjahins sacīja, ka krievu valodas ģeneratīvie MI modeļi garantēs valsts tehnoloģisko suverenitāti. “Es uzskatu, ka jebkurai valstij, kas uzskata sevi par neatkarīgu pasaules mērogā, ir jābūt savam lielam valodas modelim,” teica Vedjahins.
Krievija ir viena no 10 valstīm, kas izstrādā savus nacionālos ģeneratīvos MI modeļus. Vedjahins norādīja uz angļu valodā apmācītu modeļu trūkumiem valstu tirgos, kur tie bieži vien neizprot vietējo kontekstu.
Piemēram, viņš sacīja, ka, kad viņam tiek piedāvāts uzzīmēt populāra krievu ēdiena attēlu, ko parasti sauc par “siļķi zem kažoka”, tipisks Rietumu LLM uzzīmētu zivi kažokā, nevis ēdienu.
Vedjahins teica, ka Ķīna un jo īpaši Eiropa zaudē savas priekšrocības MIjomā pārmērīga regulējuma dēļ. Viņš piebilda, ka cer, ka Krievija arī turpmāk saglabās MI atbalstošu regulējumu.
“Ja mēs tagad atņemsim mūsu zinātniekiem un lielākajām korporācijām tiesības eksperimentēt, tas apturēs tehnoloģiju attīstību. Tiklīdz parādīsies aizliegumi, mēs varam sākt zaudēt sacīkstes mākslīgā intelekta jomā,” sacīja Vedjahins.
“Šeit cilvēki netiek sodīti par eksperimentēšanu. Ja gadās kādas kļūdas, tas nav nekas briesmīgs ar nopietnām sekām. Jo ilgāk mēs to saglabāsim, jo lielākas izredzes Krievijai būt starp mākslīgā intelekta tehnoloģiju līderiem,” viņš teica.
Neraugoties uz to, ka kopumā riska kapitāla investīcijas Krievijā ir samazinājušās, ieguldījumi MI jaunuzņēmumos turpina pieaugt, teica Vedjahins. Tas liecina par turpmāku tirgus sadrumstalotību, kurā pašlaik dominē Sberbank un tehnoloģiju uzņēmums Yandex.
Vedjahins sacīja, ka decentralizētu autonomo organizāciju (DAO) – kurās MI darbinieki sazinās ar blokķēdes tehnoloģijas palīdzību – rašanās varētu palīdzēt Krievijai risināt darbaspēka trūkuma problēmu.
“Šādā DAO var būt tikai viens cilvēks, izpilddirektors vai īpašnieks, un visu pārējo dara MI aģenti,” viņš sacīja, prognozējot, ka DAO varētu tikt plaši izmantotas Krievijā 3-5 gadu laikā.
Avots: Reuters