Ekonomisti lēš, ka mākslīgais intelekts un tā ietekme ir minimāla – tas nedz aizstāj darbiniekus, nedz ekonomē laiku, nedz samazina algas.
Saskaņā ar Čikāgas Universitātes Bekera Frīdmana ekonomikas institūta jauno pētījumu, neraugoties uz bažām par iniciāciju un darbinieku bažām, mākslīgais intelekts (MI) un ar to darbināti tērzēšanas roboti kā ChatGPT, Gemini un Claude līdz šim ir minimāli ietekmējuši algas vai nodarbinātību.
Šie secinājumi iegūti, veicot pētījumu, kurā piedalījās aptuveni 25 000 strādājošo Dānijā. Šie darbinieki strādāja 11 profesijās, kur mākslīgais intelekts ir teju ikdiena. Pētījumā tika konstatēts, ka pēc šo MI rīku ieviešanas nav būtiski mainījusies izpeļņa vai nostrādāto stundu skaits.
Dokumenta autori Anderss Humlums un Emīlija Vestergārda arī nenovēroja nekādus pamanāmus ekonomiskos rezultātus, piemēram, kopējo nodarbinātību un algu rēķinus uzņēmumu līmenī.
Mākslīgais intelekts teju vispār neietekmē darbiniekus
Pētījumā apskatīts, kā uzņēmumi var vadīt savus darbiniekus, norādot, ka iedrošināšanas un apmācības pasākumi var veicināt MI pieņemšanu. Saskaņā ar pētījuma datiem, uzņēmuma vadītas investīcijas gandrīz divkāršoja ieviešanas rādītājus no 47 % līdz 83 %.
Tomēr vidējais laika ietaupījums, par ko ziņoja pētījuma subjekti, bija tikai 2,8 %. Tas ir tikai nedaudz vairāk par stundu, pamatojoties uz to, ka darbinieks strādā 40 stundu nedēļā.
Turklāt tikai 8,4 % subjektu saskatīja, ka tiek radītas jaunas darbavietas, piemēram, skolotāji, kas uzrauga ar MI veiktu blēdīšanos, vai darbinieki, kas rediģē MI rezultātus un izstrādā labākus tekstus.
Pretēji solījumiem ietaupīt laiku, Humlums un Vestergārds norādīja, ka šie papildu pienākumi dažos gadījumos faktiski palielināja darba slodzi. Tas nozīmē, ka laika ietaupījums tikai 3-7 % gadījumu izpaudās kā lielāka peļņa.
Pētnieki norādīja: “Lai gan mākslīgā intelekta tērzēšanas roboti šobrīd tiek izmantoti plaši – ietaupot lietotāju laiku un radot jaunus darba uzdevumus, jo īpaši darba vietās, kas veicina to izmantošanu, – to kopējā ietekme uz darba tirgu joprojām ir ierobežota.”
Avots: TechRadar