NASA robotam uz Marsa izdodas saražot skābekli

Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) nesen gala mērķi sasniegušais pašgājēj robots Perseverance nebeidz pārsteigt. Viens no daudzajiem uzdevumiem un eksperimentiem, kurus robotam ir nācies veikt uz Marsa, ir mēģināt saražot skābekli, sadalot CO2, jeb ogļskābo gāzi, no kā sastāv gandrīz visa Marsa atmosfēra (96%).

Eksperiments, ko veica viena no pašgājēja pievienotajām ierīcēm, MOXIE, bija veiksmīgs un izdevies saražot līdz 10 gramiem skābekļa katru stundu, kas pietiek aptuveni 10-20 minūtēm cilvēka elpošanai. Šis ir ļoti svarīgs solis nākotnes cilvēku misijām uz Marsu, jo skābeklis nebūs nepieciešams tikai elpošanai, bet tā arī ir svarīga sastāvdaļa raķešu degvielai, kas dos astronautiem iespēju atgriezties no Marsa, jo vajadzīgo degvielu, garajam turp un atpakaļ ceļam, nav iespējams paņemt līdzi.

Šis tomēr ir pirmais šāda veida tests un MOXIE bija tikai mašīnas akumulatora lielumā un ar 100W jaudu. Lai nākotnē saražotu nepieciešamo skābekļa daudzumu gan astronautiem, gan degvielai, šai ierīcei būs jābūt aptuveni 100 reižu jaudīgākai.

MOXIE ir ne tikai pirmā šāda veida ierīce, kurai izdevies saražot skābekli uz citas planētas. Tā ir pirmā šāda veida tehnoloģija, kas palīdzēs nākotnes misijām un astronautiem izmantot un izdzīvot no jau esošajiem, citas planētas resursiem…,” teica Trūdija Kortesa (Trudy Kortes), NASA kosmosa misiju tehnoloģiju nodaļas, tehnoloģiju demonstrāciju direktore.

Eksperiments norisinājās 20. aprīlī, aptuveni 2 mēnešus pēc nolaišanās uz Marsa virsmas un ir viens no pārsteidzoši daudzajiem veiksmīgajiem eksperimentiem. Turpmāku eksperimentu un citu testu veikšanu ar Perseverance ir plānots turpināt līdz 2023. gada aprīlim, bet liecinot no iepriekšējām pašgājēju misijām, tas varētu turpināties daudz ilgāk.

Attēlu avoti: NASA

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt