Tramps ir mudinājis viceprezidentu koordinēt pārdošanu, lai darījuma rezultātā TikTok paliktu pieejams ASV lietotājiem.
Prezidents Donalds Tramps ir uzrunājis viceprezidentu Dž.D Vensu kā starpnieku potenciālai TikTok pārdošanai kādai ASV organizācijai. Tam jānotiek pirms pagarinājuma beigām aprīlī.
Platformas stāsta, kas sākās ar Trampu 2020. gadā un noveda pie pāris stundu pārrāvuma, pēdējā cēlienā prezidents izvēlējās Vensu un Valtzu, lai viņi pārrauga Kongresa pilnvaroto iespējamo darījumu starp ByteDance un amerikāņu uzņēmumu.
Baltā nama sarunu dalībniekiem darāmais ir pasniegts uz paplātes. Atliek vien manīt, kāda tipa norunai, ja vispār, piekritīs ByteDance un Ķīna. Tramps nesen aktualizējis ideju par dalītām amerikāņu un ķīniešu īpašumtiesībām, bet situācija paliek neskaidra. Tāpat nav zināms, vai šāds sadalījums apmierinās ASV nacionālās drošības bažas, kas sākotnēji izvirzīja liegumu.
Tikmēr uz sociālo mediju lietotni pretendē vairāki ASV dzīvojoši gribētāji.
TikTok pārrāvums
Sākotnēji tika plānots, ka TikTok, kas vienmēr ir apgalvojis, ka nekoplieto ASV iedzīvotāju datus ar Ķīnas valdību, tiks liegts ar 19. janvāri. Lai gan platforma apstrīdēja šo lēmumu, Augstākā tiesa to apstiprināja Baidena administrācijas noslēdzošajās dienās.
18. janvārī uz neilgu brīdi lietotne pārstāja savu darbību ASV teritorijā, taču pēc aptuveni 12 stundām tā atgriezās pie dzīvības. Pēcāk Tramps pavēstījis, ka apskatīs liegumu un nesodīs nedz lietotnes, nedz veikalus, kas to piedāvā. Tālāk 19. janvārī, dienu pirms Trampa inaugurācijas, platforma izsūtīja uzlecošo ziņu, pasakoties viņam par tās izglābšanu.
Prezidents savā pirmajā dienā parakstīja izpildrīkojumu, norādot, ka ģenerālprokurors 75 dienu periodā nevar veikt nekādas darbības. Tā mērķis ir ļaut administrācijai noteikt atbilstošu virzību sakārtota veidā, aizstāvot nacionālo drošību un izvairoties no pēkšņas platformas, ko izmanto miljoniem amerikāņu, slēgšanas.
Solis tika veikts pēc tam, kad lērums TikTok piekritēju pārgāja uz līdzīgu Ķīnas lietotni – RedNote. Tas tika veikts protestā pret liegumu, taču raisīja vēl vairāk drošības un cenzūras bažu.
Tagad, kad Tramps ir uzlicis Ķīnai papildus 10% tarifu, iespējams, ByteDance būs mazāk ieinteresēti sarunās ar ASV valdību.
Valdības uzskati
Radža Krišnamorti, Amerikas Savienoto Valstu un Ķīnas komunistiskās partijas stratēģiskās konkurences atlases komitejas ranga loceklis, vēstījis, ka varbūt tagad ByteDance būtu piekāpīgāki, jo ir izsmēluši visas savas kontroles iespējas.
“Ir vien tik daudz, ko viņi spēj darīt, lai mainītu likumu, un nekas no tā neizdevās. Tagad viņiem ir jācīnās ar likumu,” Krišnamorti apgalvo.
Viņš arī ir pavēstījis, ka perspektīvi pircēji, tostarp, satura veidotājs MrBeast un miljardieris Franks Makorts, “stājas rindā”, lai iegādātos lietotni.
Pārstāvis Džeisons Krovs pauž viedokli, ka TikTok ir jāpaliek pieejamam ASV lietotājiem, bet atstatus no ByteDance.
“Esmu tēvs. Dzirdu daudz par to no saviem bērniem, saviem pusaudžu bērniem. Es saprotu, ka tas ir svarīgi daudz cilvēkiem. Viņi to izmanto uzņēmumiem. Es to saprotu, bet es arī esmu pārstāvis, kurš daudz fokusējas uz nacionālo drošību,” viņš saka.
Krovs, kurš atbalstīja atsavināšanās aktus, sacīja: “Mēs to strukturējam šādi, jo nevēlamies darīt platformai galu.”
Doto 75 dienu laikā, lietotāji, kuri platformu saglabāja iekš savām mobilajām ierīcēm, tai spēj piekļūt, augšupielādēt saturu un izmantot kā iepriekš. Taču ne Google, ne Apple to nepiedāvā attiecīgajos lietotņu veikalos.
Trampa administrācija oficiāli ziņo, ka tieslietu departaments ir skaidri norādījis, ka Google un Apple netiks sodīti, ja piedāvās platformu lejupielādei. Argumentēts, ka Baltais nams nevar noteikt privātiem uzņēmumiem, ko tie drīkst darīt un ko nē.
“Nekādi mēri, lai īstenotu likumu vai uzliktu sodus kādai vienībai par likuma neievērošanu, tostarp par ārvalsts pretinieka kontrolētas programmas izplatīšanu, uzturēšanu vai atjaunināšanu, kā noteikts likumā,” norādīts rīkojumā.
Avots: NBC News