Vai ir laiks jaunam Apple izpilddirektoram?

Divi pētniecības analītiķi ir pauduši viedokli, ka kopš 2011. gada ir pienācis laiks jaunam Apple izpilddirektoram.

Valters Pjeciks un Džo Galonsno no LightShed Partners uzdod jautājumu, vai Tims Kuks joprojām ir uzņēmuma lielākais trumpis? Ražotājs ne tikai ir nokavējis mākslīgā intelekta (MI) vilcienu, bet arī izjūt spiedienu par jauna produkta izveidošanu. 

Apple šobrīd nepieciešams uz produktiem fokusēts izpilddirektors, nevis uz loģistiku,” analītiķi lēš. 

Kuka aizstāšana būtu riskants solis, jo paralēli notiek arī citas vadības maiņa. Tāpat Timu ļoti atbalsta Apple valde, un viņam esot “izturība, kas līdzinās citiem nozares lielmeistariem,” šādi argumentē Bloomberg Marks Gurmans.

Nav pierādījumu, ka Kuks tuvākajā laikā kaut kur dosies. Zem viņa vadības Apple akcijas ir ievērojami augušas. Savā laikā viņam arī ir izdevies izveidot leģendārus produktus kā pulksteņus, austiņas un digitālos pakalpojumus. 

Lai gan LightShed viedoklis ir viens no vairākiem, tā pamatojums meklējams Apple MI aizturē. Tiek apšaubīta ražotāja spēja veikt inovācijas. 

“Viņš ir piegādes ķēdes vīrs. Viņiem vajag tehnoloģiju vizionāru,”  saka Baird direktors Teds Mortonsons. “Es domāju, viņi ir lielākā ķezā nekā daudzi spēj iedomāties.”

Apple izaicinājumi 2025. gadā

Līdz šim ir bijušas vairākas ķildas: Trampa tarifu draudi, liegumi no Eiropas Savienības, apsūdzības par monopola realizāciju. Tomēr bažas par lēno MI procesu paliek primāras.

Jau martā uzņēmums pavēstīja, ka ilgi gaidītais Siri atjauninājums tiks pārcelts. Solītās izmaiņas – iespēja atbildēt uz sarežģītākiem jautājumiem un uzdevumu pārvalde – asistentu virzītu tuvāk citu MI aģentu prasmēm.

Kopš tā brīža ražotājs nav komentējis, kad Siri būs gatavs, tomēr bilst, ka “vajag vairāk laika, lai sasniegtu augstās kvalitātes griestus.” 

Problēma gan ir plašāka kā tikai Siri. Līdz šim izskatās, ka Apple vispār nav, ar ko lepoties MI jomā. Lai paātrinātu procesu, esot tikusi satracināta visa ražotāja MI vadība.

Neraugoties uz Siri aizturi, tika atklātas pāris funckijas. Apple Intelligence, kas sekoja iPhone 16 relīzei, ievieš rīkus kā paziņojumu apkopošanu, zvanu transkripciju, objektu dzēšanu bildēs, utt. 

Tomēr daudzas no tām ir ražotāja centieni tikt līdzi jau eksistējošiem, citu ražotāju veidotiem, rīkiem. Ar to nebūs gana, lai pozicionētu Apple kā līderi. 

“Kuks ir paveicis lielu darbu, aizvedot Apple līdz panākumiem, bet vide ir mainījusies,” saka Globalt investīciju firmas partneris. “Viņi patiešām cīnās MI jomā. Tas ir citādāks dzīvnieks, jo MI ir programmatūra, un Apple lielākoties strādā ar tehnoloģijām.”

Zem Kuka pārvaldes ir cietuši arī citi produkti un projekti. Piemēram, pagājušogad tika izlaists Vision Pro, kas pozicionēts kā skaitļošanas nākotne. Taču, gadu vēlāk, tā joprojām ir nišas ierīce, jo cilvēki dod priekšroku praktiskākām lietām. 

Tajā pat 2024. gadā Apple esot pārtraukuši desmitiem gadu ilgos elektroauto centienus, plašāk zināms kā Project Titan. 

Savā vadībā esot tikušas veiktas vairākas ievērojamas pārmaiņas. 2025. gada sākumā tika aizstāts finanšu direktors Luka Maestrī, kurš ir palicis kā korporatīvo pakalpojumu vice prezidents. Savukārt šomēnes savu amatu pametīs ilggadīgais galvenais operāciju vadītājs – Džefs Viljamss.

Lielas kurpes, ko aizpildīt

Kuks, 64, ir bijis Apple izpilddirektors jau 14 gadus, un ir lielā cieņā par savu operatīvo asprātību. Viņš iznāca no Stīva Džobsa ēnas un izveidoja globālu piegāžu ķēdi, produktu un pakalpojumu ekosistēmu, kas turpina balstīt ražotāju kā līderi.

Viņš arī veicis lielu attīstību digitālās veselības jomā, 2014. gadā ieviešot Apple Watch, kas bija viņa pirmais lielais produkts. Tagad ražotājs ir valkājamo tehnoloģiju tirgus līderis, ietverot gan Apple Watch, gan AirPods

Kuka vadības rezultātā uzņēmuma tirgus kapitalizācija auga no 292 miljardiem EUR līdz 2.5 triljoniem EUR. Pat LightShed Partners analītiķi atzīst, ka Kuks ir “paveicis lielisku darbu”.

“Lai būtu skaidrs, Tims Kuks tolaik bija pareizā izpilddirektora izvēle un bez šaubām ir paveicis labu darbu,” analītiķi pauž. 

“Es domāju, ka pēdējā lieta, ko darīt, būtu riskēt ar Tima Kuka darbu,” saka CFRA pētniecības analītiķis Andželo Zino. “Es nedomāju, ka Apple pat to izskatītu.”

Andželo gan pievieno, ka, neraugoties uz ražotāja nespēju tikt līdzi MI, atbrīvošanās no Kuka, iespējams, nebūs atbilde. 

Tā vietā uzņēmumam būtu jārisina problēma ar kā jauna iegūšanu. Tiek ziņots, ka uzņēmums esot plānojis iegādāties Perplexity vai stiprināt sadarbību ar OpenAI. 

Kad ir laiks jaunam Apple izpilddirektoram?

Reti uzņēmums pieturas pie viena izpilddirektora vairāk kā 10 gadus. “Organizācijas iet cauri augšām un lejām, vai ne? Tas vienkārši ir biznesa cikls,” saka Kolumbijas biznesa skolas akadēmiskais direktors. “Un šobrīd viņi atrodas it kā statiskā punktā.”

Tāpat arī viņš piemin, ka 10 gadu laika logs nav nejaušība. Parasti tas sakrīt ar lielu notikumu, kas maina uzņēmuma biznesa modeli, kas šajā gadījumā ir MI. Pārmaiņu laikā uzņēmumiem kā Apple būtu jāatbalsta savs pamata mērķis, paralēli adaptējoties jaunumiem. 

“Atsaucoties uz maniem pētījumiem un modeļa, nepieciešams pārmaiņu aģents…jo nākas uzsākt otro vilni,” viņš saka. “Nav iespējams palikt vadības krēslā, kad cilvēks atrodas lūzuma punktā un ir nepieciešamas pārmaiņas.”

Lielākoties ražotāji ievēl jaunu izpilddirektoru trīs iemeslu dēļ: atbilde uz skandālu, krīzes labošana vai uzticības zaudējums. 

Viena lieta gan ir skaidra: spiediens uz Apple aug, un viņiem to ir jāatrisina, turklāt ātri. 

Avots: CNNBusiness

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt