Viena optiskā šķiedra – ierīce izmanto gaismas viļņus un pārspēj esošās klasifikācijas sistēmas. Vai šis būs labākais MI CPU?
Laikā, kad arvien rūpīgāk tiek pārbaudīta liela mēroga mākslīgā intelekta (MI) sistēmu ekoloģiskā pēda, internacionālu zinātnieku komanda izstrādājusi potenciāli revolucionāru risinājumu.
Komanda, kā priekšgalā ir Prof. Mario Kemnics un Dr. Benets Fišers no Leibnicas Fotonisko tehnoloģiju institūta (Leibniz IPHT), izveidojusi datoru, kas silīcija vietā izmanto gaismas viļņus. Optiskā šķiedra ir vieta, caur ko notiek darbība.
Pētnieki ir izmantojuši unikālo gaismas viļņu mijiedarbību optiskajās šķiedrās, lai izveidotu progresīvu mākslīgo mācību sistēmu. Šī atjautīgā metode izslēdz nepieciešamību pēc papildus elektroniskās infrastruktūras. Tā ir ievērojama atkāpe no tradicionālajām sistēmām, kas balstās uz datoru mikroshēmām, kas satur tūkstošiem elektronisku komponentu.
COVID-19 diagnostika
“Mēs izmantojam vienu optisko šķiedru, lai atdarinātu daudzu neironu tīklu skaitļošanas jaudu,” skaidro Prof. Kemnics. “Izmantojot gaismas unikālās fizikālās īpašības, nākotnē šāda sistēma ļaus ātri un efektīvi apstrādāt milzīgus datu apjomus.”
Kā Tech Xplore skaidro – dati, vienalga pikseļu vērtības no attēliem vai audio celiņa frekvences komponenti, ir kodēti ultraīso gaismas impulsu krāsu kanālos. Šie impulsi caur šķiedru pārnes informāciju, veicot dažādas kombinācijas, pastiprinājumus un vājināšanās. Jaunu krāsu kombināciju parādīšanās šķiedras izejā ļauj prognozēt datu tipus vai kontekstus.
Komanda ir veiksmīgi pielietojusi šo metodi izmēģinājuma pētījumā, lai diagnosticētu COVID-19 infekcijas, izmantojot Kembridžas Universitātes sniegtos balss paraugus. Rezultāti sasniedza līmeni, kas pārsniedz līdz šim labākas digitālās sistēmas.
“Esam pirmie, kuri demonstrē, ka tik košu dinamisko gaismas viļņu mijiedarbība optiskajās šķiedrās var tieši klasificēt sarežģītu informāciju bez papildu inteliģentas programmatūras,” skaidro Prof. Kemnics.
Zinātniskais raksts publicēts Advanced Science.
Avots: TechRadar