Uz Marsa stiprs vējš un putekļu mākoņu vērpetes ir normāla parādība, bet, tāpat kā uz Zemes, uz Marsa var sastapt arī mākoņus. NASA roveris turpina pārsteigt ar uz Marsa notiekošo un ir iemūžinājis video ar jaunu un visai interesantu mākoņu veidu.
Zinātnieki bija pamanījuši, ka mākoņi uz Marsa sāk veidoties agrāk, nekā gaidīts, tāpēc šogad viņi nogaidīja, lai nodrošinātu, ka Curiosity roveris spēj uztvert šos mākoņveidīgos veidojumus, no kuriem dažiem bija ļoti īpatnējas īpašības.
NASA piektdien ziņojumā minēja, ka iemūžinātie attēli un video palīdz zinātniekiem saprast, kā uz Marsa veidojas mākoņi un kāpēc pēdējie iemūžinātie ir atšķirīgi.
Attēla avots: NASA
Tipiski uz Marsa esošie mākoņi būtu veidoti no ūdens ledus. Taču šie augstāk lidojošie mākoņi varētu sastāvēt arī no sausa ledus un sasalušas ogļskābās gāzes. Šo ideju zinātnieki vēl izmeklē.
Jaunie iemūžinātie mākoņi tiek saukti par “pērļu” jeb perlamutra mākoņiem, jo tie mirdz starojošā gaismā. Atmosfēras zinātnieks Marks Lemmons stāsta: “Ja redzat mākoni ar mirdzošām krāsām, tas ir tāpēc, ka mākoņu daļiņas ir gandrīz identiskas. Parasti tas notiek tikai pēc tam, kad mākoņi ir parādījušies un visi auguši vienā tempā.”
Šādi zaigojoši perlamutra mākoņi ir novērojami arī uz Zemes. Tie parasti rodas augstākos platuma grādos un pēdējo reizi novēroti pagājušajā gadā Arktikā.
Curiosity roveris jau vairākkārt iemūžinājis un Marsa esošos mākoņus. NASA pārstāvis min, ka uz Marsa ir dažādi mākoņi. Piemēram, sudrabainie mākoņi, kas novērojami uzreiz pēc saulrieta, kad ledus kristāli ķer dziestošo gaismu, izraisot to, ka tie atspīd pret tumstošajām debesīm.
Avots: CNET
2 Responses
Divi nelieli labojumi. Nevis pērļu, bet perlamutra mākoņi. Un nevis “nakts mirdzošie” (noctilucent), bet sudrabainie mākoņi, arī mezosfēras mākoņi. Tie atrodas t.s. mezopauzē, parasti 82 km augstumā, kur krasi mainās atmosfēras īpašības, un ir visaugstākie Zemes atmosfērā novērojamie mākoņi. Perlamutra mākoņi pie mums ir ap 25 – 30 km augstu.
Kopumā – paldies, labs rakstiņš.
Paldies par precizējumu un detalizēto komentāru! 🙂