Neptūns paliek aukstāks un zinātnieki nesaprot kāpēc

Aptuveni 4.3 miljardu kilometru attālumā no Zemes, Neptūna dienvidu pusē ir vasaras vidus. Bet tā nav vasara, pie kuras mēs esam pieraduši.

Neptūnam ir nepieciešami aptuveni 165 Zemes gadi, lai pabeigtu orbītu ap sauli, kas nozīmē, ka viens gadalaiks uz tā ilgst 40 gadus. Tas ir apmēram 160 reižu ilgāk par vienu no mūsu gadalaikiem, un saskaņā ar jaunajiem pētījumiem, kas pirmdien publicēti žurnālā Planetary Science, šī nav pat visdīvainākā daļa.

Atšķirībā no mūsu planētas, uz kuras vasaras ir pietiekami siltas, lai dotos uz pludmali, šķiet, ka Neptūns lēnām atdziest….

“Šīs pārmaiņas bija negaidītas,” savā paziņojumā sacīja Mišels Romāns, Leičesteras universitātes pētnieks un pētījuma galvenais autors. “Tā kā mēs esam novērojuši Neptūnu tā dienvidu vasaras sākumā, mēs sagaidījām, ka temperatūra lēnām kļūs siltāka, nevis aukstāka.”

Pārsteidzošo atklājumu atklājusi starptautiskā pētnieku komanda, apvienojot vairākus gadus uzņemtus infrasarkanos attēlus, kas savākti ar ievērojama izmēra teleskopiem, piemēram, Eiropas Dienvidu observatorijas teleskopu. Būtībā šie attēli parāda, kādi ir planētas termālie apstākļi. Spilgtāka krāsa norāda uz lielāku karstumu.

Pēc datu kopu pārbaudes komanda konstatēja, ka laika posmā no 2003. gada  līdz 2018. gadam, temperatūra planētas stratosfērā ir samazinājusies. Pētījumā norādīts, ka gaisa temperatūra samazinājusies par aptuveni 8 grādiem pēc Celsija skalas.

Michael Roman / NASA / JPL / Voyager-ISS / Justin Cowart

Bet tas vēl nav viss…

Pētnieki ievēroja, ka Neptūna dienvidu vējainajā kalnu polā planēta sasilst laikā no 2018. līdz 2020. gadam. Tas ir kaut kas vēl neredzēts. “Mūsu dati aptver mazāk nekā pusi Neptūna sezonas, tāpēc neviens negaidīja lielas un straujas pārmaiņas,” sacīja Mišels Romāns.

Michael Roman / NASA / ESA / STSci / M.H. Wong / L.A. Sromovsky/P.M. Fry

Pētījuma galvenais autors ir izvirzījis dažas idejas, kādēļ Neptūna vasaras laikā notikušas šādas negaidītas temperatūras izmaiņas.

“Temperatūras variācijas var būt saistītas ar sezonālām izmaiņām Neptūna atmosfēras ķīmijā, kas var mainīt to, cik efektīvi atmosfēra atdziest,” sacīja Mišels Romāns. “Taču laika apstākļu atšķirības vai pat reakcija uz 11 gadu ilgu Saules aktivitātes ciklu var arī var radīt šādu ietekmi.”

Pētnieki arī izsaka, ka notikušas stratosfēras izmaiņas, vai arī mākoņi, kas lidojuši ap Neptūnu ir palikuši mazāk un likuši zilajam gāzes gigantam siltuma spožumu negaidīti mainīt. Bet pagaidām šīs iespējas ir ļoti teorētiskas.

Visai iespējams jau pavisam drīz tiks noraidītas vai apstiprinātas pieņemtās teorijas. Jaunais Džeimsa Veba kosmosa teleskops, kas pavisam nesen nosūtīts kosmosā aizstāt tā novecojušo priekšteci, drīz uzsāks planētu un zvaigžņu izpēti.

Avots: CNET

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt