Jauns, detalizēts melnā cauruma attēls atklāj noslēpumainu magnētisko spēku spirālveida līnijas, kas piešķir astronomiem nebijušu skatienu uz to, kā šie kosmiskie spēki uzvedas. Uzņemtajā attēlā redzams melnā cauruma portrets gigantiskās M87 galaktikas centrā, kas atrodas apmēram 55 miljonu gaismas gadu attālumā no Zemes.
Melnie caurumi ir izkaisīti pa Visumu un pastāv gandrīz katrā galaktikā, bet to uzvedība joprojām ir viens no intriģējošākajiem jautājumiem astronomijā. Jaunais attēls palīdz pētīt, kā melnais caurums aprij matēriju un atpakaļ raida iespaidīgas enerģijas starus no tā kodola. Šie raidītie enerģijas stari kosmosā var stiepties tūkstošiem gaismas gadu attālumā.
Pirmais melnā cauruma attēls tika uzņemts salīdzinoši nesen – 2019. gadā. Divu gadu laikā kopš tā laika vairāk nekā 300 zinātnieku ir pētījuši datus no šī attēla, kā daļu no globālā projekta The Event Horizon Telesdeal. Viņi konstatējuši, ka liela daļa tumši oranžās gaismas, kas apvij melno caurumu, tiek filtrēta caur magnētisko enerģiju, ko var kartēt un mērīt nebijušās detaļās.
Tā, uzliekot radioastronomijas ekvivalentam polarizētas saulesbrilles, astronomi pastiprināja fokusu uz kosmisko ķermeni, lai atklātu atšķirīgas magnētiskās enerģijas līnijas, kas plūda iekšā.
Iván Martí-Vidal, The Event Horizon Telesdeal darba grupas koordinators, min, ka rezultāts ir nozīmīgs atklājums. Jaunais attēls palīdz astronomiem labāk izprast fiziku aiz pirmā attēla. Jaunais attēls liek domāt par magnētisko turbulenci, kas izpaužas, kā melnā cauruma spēja uzburt kosmisku materiālu un izšaut matēriju Visumā. Astronomi joprojām cenšas saprast, kas vada šo haosu.
Avots: The Verge