Microsoft Surface Pro 11 apskats – vai planšetdatori drīz aizstās portatīvos datorus?

Ikdienā nākas testēt visai daudz un dažādas ierīces, tomēr šķiet, ka mūsdienu pasaulē planšetdatoru popularitāte lēnām sarūk. Pavisam nesen uz apskatu saņēmām Windows Surface Pro 11, ko var papildināt ar pieliekamu tastatūru un irbuli. Pateicoties šiem papildinājumiem pēc skata planšetdators jau sāk pietuvoties maza izmēra laptopam.

Dizains

Surface Pro 11 ir izteikti plāns planšetdators – vien 0.93 cm. Varētu teikt, ka tas ir arī samērā viegls (nepilni 900 grami), tomēr mūsdienās pieejami portatīvie datori, kas sver nepilnu 1kg. Kā jau planšetdators, tas ir ļoti mobils – somā neaizņems vairāk vietu kā kārtīga izmēra grāmata. Neskatoties uz plānumu, ierīce šķiet izturīga – tai ir alumīnija rāmis, kas piešķir arī glaunu piesitienu. Ierīces aizmugurē iebūvēts stingrs alumīnija balsts, kas ļaus to novietot uz taisnas virsmas dažādos leņķos. Šī ir patīkama nianse, jo vairums citu ražotāju iekārtas šādu funkcionalitāti nepiedāvā, piespiežot iegādāties futlāri ar atbalstu.

Lai Microsoft jauno planšetdatoru pietuvinātu portatīvajam datoram, pieejama arī tastatūra. Tā gan nebūs iekļauta komplektācijā un būs jāiegādājas atsevišķi. Tāpat arī ar irbuli – ja nepieciešams, tas būs jāiegādājas atsevišķi. Ierīce maksā sākot no 1300, kas ir teju kārtīga laptopa cenā, tādēļ priecātos, ja būtu iekļauts vismaz irbulis. Protams, bez šiem aksesuāriem var iztikt, tomēr, ja vēlaties plašāku funkcionalitāti, būs jāatvadās no vēl vismaz 200 Eur.

Uz apskatu saņemtais planšetdators pagodināts ar OLED ekrānu un 120 Hz atsvaidzes intensitāti. Šis ir pirmais Surface Pro planšetdators ar OLED ekrānu, tomēr, ja tas neiet pie sirds, pieejama arī versija ar LCD ekrānu. Ekrānam ir visai šauras apmales, kas rada mūsdienīgas ierīces izskatu. Attēls ir gana spilgts, ar labu kontrastu un detalizēts, tomēr kā jau OLED ekrānam, dienas gaismā redzami atspīdumi.

Uz apskatu saņemtā ierīce ir platīna krāsā, bet Latvijā tā pieejama arī grafīta tonī. Citās valstīs ierīce tiek piedāvāta arī bēšā un elegantā zilā tonī. Arī papildus nopērkamās tastatūras tiek piedāvātas dažādos toņos. Tā ar planšetdatoru tiek savienota, izmantojot Bluetooth savienojumu un darbojas arī tad, kad nav pievienota ierīcei. Tastatūra nav atsevišķi uzlādējama, tā tiek uzlādēta brīdī, kad ar magnētisko savienojumu ir pievienota ierīcei. Diemžēl tai nav indikācijas gaismu, kas norādītu uzlādes līmeni, tādēļ pēc tā jālūkojas Surface lietotnē. Irbulis tiek uzlādēts, kad to ievieto tastatūrā paredzētajā nodalījumā. Daudz visādu specifisku noteikumu, kam jāseko līdzi, lai iekārta būtu gatava darbam. Tomēr, uzlādes risinājumi ir visai pašsaprotami jau uzreiz un kad pierasts, šķiet ērti lietojami.

Microsoft Surface Pro 11 veiktspēja

Surface Pro 11 aprīkots ar Snapdragon X Elite ARM procesoru. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem modeļiem, šī versija gandrīz dubulto iepriekš izmantoto Intel procesora ātrumu un ir piemērotāka modernām Windows 11 aplikācijām, īpaši optimizētām ARM64 platformai​.

Ja salīdzinām ar šogad apskatīto Samsung Galaxy Tab S9 Ultra planšetdatoru, kas tiek piedāvāts līdzīgā cenu kategorijā, Surface Pro 11 veiktspējas testos izvirzās kā līderis. Viena kodola testā tas uzrādīja par nepilniem 300 punktiem labāku rezultātu, bet daudzkodolu testā par vairāk kā 6000 punktiem augstāku rezultātu kā Samsung Galaxy Tab S9 Ultra.

Lai gan testa rezultāti ir gana augsti un Snapdragon X Elite ARM tajos apsteidz pat Apple M3 procesoru, novēroju dažas nepilnības. Ikdienas darbus iekārta veiks gana labi, tomēr ja vēlēsieties, piemēram, spēlēt World of Tanks, nāksies lūkoties uz ne pārāk plūstošu veiktspēju. Turklāt, šādās spēlēs arī tastatūra nebūs tā ērtākā. Jā, jā, šādu iekārtu, protams, nepirksiet spēlēm, tomēr ir patīkami tās kādreiz atvērt.

Microsoft Surface Pro 11 ikdienas lietošana

Surface Pro 11 ir divi USB-C Thunderbolt 4 porti, kas piedāvā ātru datu pārraidi un savienojamību ar ārējām ierīcēm. Uzlādei tiek izmantots Surface Connect ports.

Ja līdz šim izmantojāt Windows OS datorus, pie šī planšetdatora varēs pierast visai ātri – patiesību sakot, to ieslēdzot viss izskatās kā standarta portatīvajā datorā ar Windows 11 operētājsistēmu.

Ja nu jāatrod kaut kas, kas kaitina, tad noteikti varu pieminēt uzlādes risinājumu, kas šķiet visai interesants. Laikā, kad arī Apple ir piekāpies un jaunākajos iPhone izlaidis ar USB-C tipa lādētāju, šķiet neierasti redzēt citus risinājumus. Priekšroku tomēr dotu USB-C, lai dodoties ceļā varu visas iekārtas uzlādēt ar vienu vadu. Tā kā planšetdatora kreisajā malā ir USB-C pieslēgvietas, pārbaudīju, vai ar tām ir iespējams veikt uzlādi. Jā, ir! Lieliski! Tomēr, tas nozīmē, ka komplektācijā esošo oriģinālo lādētāju neizmantotu…

Kā jau arī citiem planšetdatoriem, gan priekšā, gan aizmugurē pieejama kamera. Priekšējā kamera tikusi pie 12 MP, bet aizmugurējā – vien pie 10 MP… To arī pamanu bildēs – pulkstens trijos, kad dienasgaisma paliek arvien mazāk, priekšējā kamera pilda savus pienākumus gana labi, bet ar aizmugurējo kameru uzņemtie attēli jau ir visai graudaini. Šajā cenu kategorijā priecātos redzēt kvalitatīvāku kameru ar plašāku funkciju klāstu. Neskatoties uz kvalitāti, patīkami, ka kamera izvietota centrā, kas nozīmē, ka uzņemot bildes kompozīcija būs teju tāda pati kā dzīvē, bez īpašas nobīdes.

Ja izmantosiet tastatūru un irbuli, tie savienosies paši, būs samērā ērti lietojami. Tastatūras taustiņi ir taisni, kas nešķiet parocīgi ilgākai rakstīšanai. Tā kā tastatūras korpuss ir plāns, veidots no audumam līdzīga materiāla, uzspiežot taustiņus stingrāk, tas nedaudz ielokas, radot ne pārāk kvalitatīvu sajūtu. Irbulis gan šķiet kvalitatīvāks. Patīkami, ka izmantojot irbuli var izvairīties no pirkstu nospiedumiem, kas citādi ir visai pamanāmi un glancētā OLED ekrāna.

Izlēmu, ka irbuli vislabāk varu izmēģināt kaut ko uzzīmējot. Velkot dažādas līnijas un straujāk zīmējot vairākas smalkas nianses pēc kārtas, aizkavi nemanīju. Irbulis gludi slīd pa ekrāna virsmu, radot līdzīgu sajūtu, kā zīmējot uz papīra.

Ja tomēr zīmēšana nav Jūsu stiprā puse, bet zīmējums nepieciešams, to var palūgt izveidot Microsoft Copilot mākslīgā intelekta rīkam, kas lejas navigācijā ieguvis atsevišķu ikonu. Ar to varēs gan parunāt, gan palūgt izveidot garākus tekstus dažādās valodās vai, piemēram, pastāstīt kādu joku. Visai noderīgs rīks, kas ļauj nevērt vaļā ierasto ChatGPT. Papildus plusu iedošu par iespēju palīdzēt atrast konkrētas lietas pašā ierīcē. Definētu to kā mākslīgā intelekta lietotāja iekārtas konsultantu/administratoru – palīdzēs atrast nepieciešamo un paveiks vienkāršus uzdevumus, kurus slinkums veikt pašam. Dažus uzdevumus Copilot veiks visai precīzi, bet par dažiem varēs arī pasmaidīt. 🙂

Tehniskā specifikācija

Displejs13 collas

OLED vai LCD displeja variācija
OperētājsistēmaMicrosoft Windows 11 Home
Izmērs287 x 9,3 x 209 mm
Svars0,895 kg
KameraAizmugurējā: 10 MP
Priekšējā: 12 MP
ProcesorsSnapdragon® X Plus
vai
Snapdragon® X Elite
AkumulatorsLi-ion 4 cell 6290 mAh
Atmiņa un ietilpība16GB, 32GB vai 64GB32 LPDDR5x RAM
256GB, 512GB vai 1TB
SavienojamībaWi-Fi 7, Bluetooth® v 5.4
Pieejama arī versija ar 5G

Kopsavilkums

Patika:

  • OLED displejs ar 120 Hz;
  • Ilga akumulatora darbība ar vienu uzlādi, īpaši salīdzinājumā ar citiem Windows planšetdatoriem;
  • Kvalitatīvs, responsīvs irbulis.

Varētu būt labāk:

  • Tastatūra un Surface Pen nav iekļauti komplektācijā, kas palielina kopējās izmaksas;
  • Lietotņu saderība – ARM platformai vēl nav pieejams viss programmatūru klāsts (piemēram, nav pielāgots Premiere Pro atbalsts).

Surface Pro 11 paaudzes planšetdators būs piemērots tiem, kas vēlas elastīgu un jaudīgu 2-in-1 ierīci ar gana ietilpīgu akumulatoru un lielisku displeju. Noderīgs tiem, kas vienmēr ir ceļā un vēlas gana veiktspējīgu, mazu ierīci, kas somā neaizņems daudz vietu. Tomēr jāņem vērā programmatūras ierobežojumi un papildu izmaksas, kas radīsies, ja vēlēsieties to papildināt ar tastatūru un irbuli. Latvijas interneta veikalos Microsoft Surface Pro 11 ar mazāko komplektāciju iespējams iegādāties sākot no 1300 Eur.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

2 Responses

  1. Manā gadījumā, šie neaizstās portatīvo datoru viena iemsesla dēļ, tam jāmeklē stabila virsma, kur atbalstīt monitora kāju. Kas man nav pieņemami un zūd portatīvā datora jēga, strādāt no jebkurienes. Bieži nepieciešams konfigurēt tīklu, u.c lietas atrodoties ne pārāk ērtos apstākļos, dators jālieto automobīlī, objektā bez piemērotas virsmas utt. Veiktspējas ziņā, laikam jau pretenziju nav. Vajag tikai donglus ar RJ-45, USB-C un A portiem (vismaz 2)

  2. Pilnīgi piekrītu komentāram. Ar portatīvo tomēr vieglāk un var iztikt bez specifiskiem dārgiem aksesuāriem. Pieslēgvietu daudzumu un uzlādes risinājuma izvēli gan neizprotu. USB-A ports gan jau padarītu ierīci smagāku un biezāku, bet laikam tas man tik ļoti netraucētu kā doma, ka vienmēr visur līdzi jāņem dokstacija. Uzreiz pēc šīs iekārtas, izdevās apskatīt Microsoft Surface Laptop 7, tam vismaz piešķīruši vienu USB-A. 🙂

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt