Pirmajā internacionālajā deklarācijā, lai cīnītos ar strauji attīstošos tehnoloģiju, Apvienotā Karaliste, ASV, Eiropas Savienība un Ķīna vienbalsīgi piekrituši, ka mākslīgajam intelektam ir potenciāli katastrofisks risks cilvēcei.
28 valdības pierakstījās uz tā saukto “Bletchley declaration” jau pirmajā MI samita dienā, ko rīkojusi Apvienotās Karalistes valdība. Valstis piekritušas sastrādāties, lai pētītu MI, pat ņemot vērā, ka ASV un Apvienotā Karaliste savā starpā sacenšas par vadības pārņemšanu pār jauno likumu izstrādi.
Rišī Sūneks atzinīgi novērtēja deklarāciju, nosaucot to par “diezgan lielisku”.
Pirms viņa ierašanās ceturtdien, premjerministrs piebilda, ka mūsu nākotnes bērnu dzīvēs nebūs nekā vairāk novatoriska kā tehnoloģiskie sasniegumi, piemēram, MI.
“Mēs esam viņiem parādā, lai MI attīstās drošā un atbildīgā ceļā, apkarojot riskus jau laicīgi”
Mišela Donelana, Apvienotās Karalistes tehnoloģiju sekretāre, reportieriem atzinusi, ka pirmo reizi valstis savstarpēji piekrīt, ka ne tikai neatkarīgi, bet arī kolektīvi jāaplūko riski saistībā ar “frontier” MI.
“Frontier” MI attiecas uz visattīstītākajām sistēmām, daudzi eksperti tic, ka tās varētu kļūt inteliģentākas par cilvēkiem dažāda veida uzdevumos. Runājot ar PA ziņu aģentūru, Īlons Masks, “Tesla”, “SpaceX” un “X” īpašnieks, brīdina: “Pirmo reizi ir situācija, kad “kaut kas” būs daudz gudrāks kā gudrākais cilvēks, un man nav skaidrs, ko mēs reāli varam darīt, lai to kontrolētu.”
Atzinums iezīmē diplomātisku sasniegumu Apvienotajai Karalistei – it īpaši Sūnekam -, kurš šajā vasarā izlēma rīkot samitu, jo bija bažīgs par veidu, kā MI modeļi advancējas bez uzraudzības.
Donelana atklāja samitu kolēģiem sakot, ka MI attīstība nevar tikt uzticēta varbūtībai, nolaidībai vai privātajiem aktieriem vien.
Uz skatuves viņai piebiedrojās ASV tirdzniecības sekretāre Džīna Raimondo un Ķīnas zinātņu un tehnoloģiju viceprezidents Wu Zhaohui, lai parādītu globālo vienotību.
Mets Klifords, viens no britu ierēdņiem atbildīgs par samita organizēšanu, nosauca Raimondo un Wu kopīgo esamību uz skatuves par “ievērojamu momentu’”.
Ķīna parakstīja deklarāciju, kas iekļāva teikumu “Mēs atzinīgi vērtējam starptautiskās sabiedrības centienus līdz šim sadarbībā par MI, lai veicinātu iekļaujošu ekonomisko izaugsmi, ilgtspējīgu attīstību un inovāciju, lai aizstāvētu cilvēktiesības un pamatbrīvības, un veicinātu publikas uzticību un pārliecību par MI sistēmu pilna potenciāla realizēšanu”.
Wu kolēģiem sacīja: “Mēs uzturam savstarpējās cieņas principus, vienlīdzību un savstarpējos labumus. Valstis, neatkarīgi no to izmēra un mēroga, ir pelnījušas vienādas tiesības MI attīstīšanai un izmantošanai.”
Dienvidkoreja ir piekritusi rīkot šādu samitu tuvāko 6 mēnešu laikā, savukārt, Francija to darīs nākamgad.
Tomēr līdz šim ir nepietiekama skaidrība par to, kā globālās MI regulācijas izskatīsies vai kurš tās veidos.
Daži britu ierēdņi cerējuši, ka pārējās valstis piekritīs valdības MI darba grupas pastiprināšanai, lai varētu testēt jaunos modeļus pirms tie nonāk publikā.
Tā vietā Raimondo izmantoja samitu, lai paziņotu par atsevišķu amerikāņu MI drošības institūtu “Nacionālajā Standartu un Tehnoloģiju Institūta” ietvaros, ko viņa nosauca par neitrālu “third-party”, lai izveidotu labākos standartus, piebilstot, ka institūts radītu pats savus noteikumus par drošību un testēšanu.
Agrāk šajā nedēļā, Baidena administrācija izdeva izpildrīkojumu, pieprasot ASV MI uzņēmumiem kā “OpenAI” un “Google” dalīties ar saviem rezultātiem par drošību ar ASV valdību pirms MI modeļu izlaišanas.
Kamala Harris, viceprezidente, Londonā sniedza uzrunu, runājot par MI gan eksistējošo, gan turpmāko vēl advancētāku modeļu kontrolēšanas svarīgumu.
Klifords noliedza jebkādus ieteikumus par Apvienotās Karalistes un ASV dalīšanos jautājumā par to, kurai valstij būtu jābūt kontrolē par MI regulām.
“Jūs būsiet dzirdējuši kā sekretāre Raimondo mūs slavina un runā par sadarbību starp Apvienotās Karalistes un ASV drošības institūtiem, kādu viņa vēlas,” saka Klifords, “es tiešām uzskatu, ka tas parāda sadarbības dziļumu.”
Sūneks sacīja, ka samits ir parādījis apetīti no cilvēku puses par to, lai Apvienotā Karaliste uzņemtos vadības lomu.
Eiropas Savienība vēl ir MI likumprojekta pieņemšanā, kas mērķē uz regulu principu izveidi, kā arī ieviest noteikumus konkrētām tehnoloģijām, piemēram, tiešo sejas atpazīšanu.
Donelana ierosināja, lai valdība neiekļauj MI likumprojektu Karaļa uzrunā nākamnedēļ, sakot, ka sākumā problēma ir jāizprot pirms risinājumu pielietošanas.
Bet viņa noliedza, ka Apvienotā Karaliste atpaliek no internacionālajiem kolēģiem, piebilstot, ka ir sasaukta kopā visa pasaule – pirmais globālais MI samits – to nevajag minimizēt vai nepievērst uzmanību.
Avots: The Guardian