Eiropas Kosmosa aģentūra un ClearSpace izstrādā ierīci kosmosa atkritumu savākšanai

ClearSpace

Šobrīd Zemes orbītā atrodas aptuveni 2800 strādājoši satelīti. Tas var šķist daudz, taču ir absolūti nekas, salīdzinot ar pamestu objektu daudzumu – kosmosa atkritumiem, kas arī riņķo Zemes orbītā.

Zinātnieki lēš, ka mūsu planētas orbītā ir gandrīz 3000 satelītu, kas vairs nedarbojas un nav vajadzīgi. Pie tiem netiek pieskaitīti vismaz 900 000 gruveši, kas ir mazāki par 10 cm un varētu izraisīt katastrofu, ja trāpītu nepareizajam satelītam nepareizajā laikā.

Šī problēma patiesībā ir aktuāla jau vairākus gadu desmitus. Eiropas Kosmosa aģentūra šobrīd ir sākuma stadijā, radot risinājumu – ierīci ar spīlēm, kas vecos satelītus iestūrēs atpakaļ Zemes atmosfērā, kur tie sadegs.

ClearSpace

Plāns sākotnēji tika pieņemts 2019. gadā, bet tagad Eiropas Kosmosa aģentūra paraksta līgumu ar Šveices  start-up tika uzņēmumu ClearSpace SA, lai izveidotu un uzsāktu savu pirmo kosmosa atkritumu savākšanas misiju ClearSpace-1.

Pirmais mērķis ir savākt VESPA (Vega Secondary Payload Adapter), kas riņķo ap Zemi jau kopš laika, kad tas palīdzēja palaist ESA Vega raķeti 2013. gadā. Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras datiem VESPA sver 112 kg un ir tuvu maza satelīta izmēram.

Eiropas Kosmosa aģentūras misijas izmaksas sasniedz 86 miljonus Eur. Paredzams, ka ClearSpace veidos ilgtermiņa projektu arī citu kosmosa atkritumu savākšanai. Cerams, ka šī misija kļūs par pirmo no daudzām.

ClearSpace SA cer sākt savu pirmo misiju jau 2025. gadā.

Avots: CNET

Attēlu avots: clearspace.today, esa.int

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt