Lai gan Kremlis bloķējis teju 200 VPN pakalpojumus, Krievijas valdība šogad iztērējusi jau 134 miljonus EUR to iegādei.
Krievijā šobrīd ir bloķēti gandrīz 200 VPN pakalpojumu – precīzāk, 197. Kā ziņo Krievijas ziņu aģentūra Interfax, pagājušajā ceturtdienā, 24. oktobrī, par to ar lepnumu paziņoja valsts bēdīgi slavenās cenzūras iestādes Roskomnadzor amatpersona.
Ironiskā kārtā varas iestādes vēlas turpināt izmantot šīs drošības programmatūras. Kā ziņoja Krievijas neatkarīgais ziņu izdevums Novaja Gazeta, Kremlis šogad ir iztērējis vairāk nekā 14 miljardus rubļu jeb aptuveni 134 miljonus EUR, lai iegādātos VPN savienojumus valdības vajadzībām.
VPN jeb virtuālais privātais tīkls ir drošības rīks, kas šifrē lietotāju interneta savienojumus un slēpj viņu patieso IP adresi. Otrā no šīm funkcijām ir īpaši noderīga tiem Krievijas iedzīvotājiem, kuri vēlas izmantot VPN, lai apietu stingros interneta ierobežojumus – tieši tas, ko Krievijas valdība cenšas novērst.
Roskomnadzor pārstāvis Sergejs Hutorcevs īpaši uzsvēra, ka valdība ir aizliegusi tikai VPN pakalpojumus, ko “izmanto kā līdzekli ierobežojumu apiešanai”.
Krievija pret VPN – kā beigsies cīņa?
Roskomnadzor cīņa pret šīm lietotnēm nav nekas jauns, taču Krievijas VPN bloķēšanas centieni noteikti kļūst arvien intensīvāki.
Pirmā masveida VPN bloķēšanas kampaņa notika 2021. gadā, un tolaik Kremļa uzmanības lokā nonāca ExpressVPN, NordVPN un IPvanish. Vēl viens solis tika sperts 2022. gadā, kad sākās karš Ukrainā.
2024. gads ir bijis īpaši ievērojams Kremļa centieniem apkarot VPN Krievijas teritorijā. Kopš marta ar jaunu likumu ir noteikts kriminālsods par informācijas izplatīšanu ar veidiem, kas apiet interneta ierobežojumus – tostarp par VPN izmantošanu.
No jūlija sākuma līdz septembrim no Apple App Store Krievijā klusi pazuda aptuveni 60 VPN lietotnes, tādējādi kopējais nepieejamo lietotņu skaits Apple oficiālajā veikalā sasniedz 98.
Septembrī Krievijas valdība paziņoja arī par plāniem ieguldīt vairāk nekā 460 tūkstošus EUR, lai pastiprinātu cenzūras sistēmu pret VPN izmantošanu.
Avots: TechRadar