Pavasara nogurums pārņem pat saulainā laikā – kāpēc tas rodas un kā justies labāk?

Lai gan pavasaris nozīmē vairāk gaismas, putnu dziesmu un dabas klātesamības, daudzi šo gadalaiku neuztver kā iedvesmojošu. Gluži pretēji – tieši pavasarī sāk zust enerģija, garastāvoklis svārstās un no rīta piecelties un sākt jaunu dienu prasa īpašu piepūli.

Pavasara noguruma iemesli saistīti gan ar fizisko, gan garīgo pielāgošanos. Garais, tumšais ziemas periods atstāj pēdas organismā – visbiežāk tas izpaužas kā D vitamīna trūkums. Saules gaismas nepietiekamība ietekmē mūsu hormonu līdzsvaru – serotonīna līmenis, kas saistīts ar labu garastāvokli un motivāciju, saglabājas zems, kamēr melatonīns jeb “miega hormons” var dominēt pat dienas laikā. Tas nozīmē, ka pat saulainā pavasara dienā ķermenis var nejusties možs.

Papildus to ietekmē arī pulksteņa laika maiņa, izmainīts miega režīms un ziemas sezonai raksturīgā vitamīniem nabadzīgā uztura izvēle – tas viss rada auglīgu vidi nogurumam, koncentrēšanās grūtībām un pat aizkaitināmībai.

Taču pavasara nogurums nav vienkārši jāpārcieš – tas var būtiski ietekmēt cilvēka ikdienu. Fiziskās aktivitātes palīdz ķermenim vieglāk pielāgoties pavasarim, bet, ja motivācijas trūkst, tad kustības var šķist pēdējais, kam pietiek spēka. Par laimi, mūsdienu tehnoloģijas var palīdzēt izveidot kustību ieradumu.

Tehnoloģiju eksperts un “Huawei” produktu apmācību vadītājs Latvijā Mikus Tillers norāda, ka ar viedpulksteņu palīdzību iespējams labāk sekot līdzi sava organisma darbībai un apzināti to atbalstīt. „Viedpulkstenis var kļūt par to mazo pamudinājumu, kas cilvēkam nepieciešams, lai sāktu kustēties,” viņš skaidro. „Ja redzi, ka esi pārvietojies mazāk nekā būtu ieteicamais minimums, vai, ja pulkstenis atgādina, ka pienācis laiks piecelties un izkustēties, ir vieglāk noiet nepieciešamos soļus. Šāda atgriezeniskā saite palīdz uzturēt motivāciju, vienlaikus uzlabojot pašsajūtu un veselību.”

Svarīga ir arī uztura maiņa. Ziemas ēšanas paradumi – sātīgāka, smagāka pārtika ar mazāku daudzumu svaigu produktu – vairs nav piemēroti pavasarim, kad organisms alkst pēc viegluma un vitamīniem. Pavasara nogurums bieži vien signalizē, ka ir laiks pārskatīt savu ēdienkarti, sakārtot miega režīmu un atrast ritmu, kas palīdz spert soli pavasarī ar jaunu sparu.

Pavasara nogurums ir dabisks – katrām pārmaiņām ir vajadzīgs laiks, lai pie tām pierastu. Ja dodam ķermenim un prātam iespēju pielāgoties, tos atbalstot ar kustībām, sabalansētu uzturu un kvalitatīvu miegu, enerģija parasti pakāpeniski atgriežas. Tomēr, ja nogurums saglabājas vairākas nedēļas un nemazinās arī pēc dzīvesveida maiņas, ieteicams vērsties pie ģimenes ārsta – tas var liecināt par kādu nopietnāku veselības problēmu.

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt