Facebook dibinātājs Marks Zakerbergs (Mark Zuckerberg) vēl varētu nožēlot, ka pārāk zemu novērtējis Apvienotās Karalistes parlamenta komiteju, kura visa gada garumā ir izmeklējusi dezinformāciju tīklā un tās negatīvo ietekmi demokrātijai un no kuras pieprasījumiem liecināt viņš ir atkārtoti izvairījies.
Tagad komiteja ir izmantojusi parlamenta varu un konfiscējusi dokumentu krājumu, saistībā ar ASV tiesas prāvu, lai veicinātu Facebook atbildību par ļaunprātīgu lietotāju datu izmantošanu
Komitejas darbs galvenokārt ir koncentrējies uz Facebook pārraudzības trūkumu saistībā ar lietotāju datiem, kamēr izmeklēšana par dezinformāciju un datu ļaunprātīgu izmantošanu ir turpinājusies gada garumā, aizvien paplašinoties un padziļinoties kopš Cambridge Analytica skandāla 2018.gada aprīlī.
Tiek apgalvots, ka iekšējie Facebook dokumenti, kuri tagad ir komitejas īpašumā, satur būtiskas atklāsmes par lēmumiem, kurus izdarīja Facebook augstākā vadība saistībā ar datiem un privātuma kontroles iespējām – ieskaitot konfidenciālas e-pasta ziņas starp vecākajiem vadītājiem un sarakstes ar pašu Zakerbergu.
Šīs ir galvenās lietas, kuras izskaidrot pieprasīja parlamentārieši. Komitejas locekļi apsūdz Facebook par tīšu maldināšanu un svarīgu detaļu slēpšanu.
Konfiscētie dokumenti attiecas uz ASV tiesas prāvu, kura notika, pirms politiski motivētā ļaunprātīgā Facebook datu izmantošana kļuva publiska. Tajā sūdzību tiesā 2015. gadā iesniedza ASV startaps Six4Three, pēc tam kad Facebook izņēma izstrādātāju pieeju draugu datiem (techcrunch.com iepriekš rakstīja, ka Facebook tika brīdināts par datu riskiem saistībā ar Facebook aplikācijas atļaujām jau no 2011. gada, bet draugu API netika pilnībā izslēgts vēl 4 gadus līdz 2015. gada maijam).
Galvenā sūdzība ir par to, ka Facebook pievilināja izstrādātājus izveidot aplikācijas savai platformai, radot iespaidu, ka apmaiņā izstrādātāji saņems ilgtermiņa pieeju lietotāju datiem. Tādēļ vēlāka datu pieejas atņemšana ir krāpšana, apgalvoja izstrādātāji.
Kopš sūdzības iesnieguma, prasītāji ir izmantojuši Cambridge Analytica skandālu, lai pastiprinātu savu lietu.
Maijā Six4Three advokāti apgalvoja, ka viņiem ir pierādījumi, kuri demonstrē, ka Cambridge Analitica skandāls nebija tikai nolaidības rezultāts, bet gan bija tiešas sekas no ļaunprātīgas un krāpnieciskas shēmas, kuru izveidoja Zakerbergs 2012. gadā, lai noslēptu savu kļūdu paredzēt pasaules pāreju uz viedtālruņiem.
Startaps izmantoja tiesiskās pilnvaras, lai iegūtu dokumentu krājumu, kurš ir aiz zīmoga pēc Kalifornijas tiesas pavēles. Bet Apvienotās Karalistes parlaments izmantoja savas pilnvaras un konfiscēja to no Six4Three dibinātāja biznesa ceļojuma laikā Londonā.
Saskaņā ar Observer, parlaments nosūtīja seržantu uz viesnīcu, kurā atradās dibinātājs – dodot viņam pēdējo brīdinājumu un 2 stundu termiņu rīkojuma izpildei.
Dibinātājs nevarēja izpildīt rīkojumu un tika pavadīts uz parlamentu. Viņam tika teikts, ka riskē saņemt sodu un pat ieslodzījumu cietumā, ja netiktu atdoti dokumenti.
Komentāros ziņās, DCMS (Digital, Culture, Media and Sport Committee) komitejas priekšsēdētājs Damians Kolins (Damian Collins) teica: “Mēs esam neaprakstītā teritorijā. Šis ir bezprecedenta gājiens, bet mēs esam bezprecedenta situācijā. Mēs neesam spējuši iegūt atbildes no Facebook un mēs domājam, ka dokumenti satur sabiedrībai svarīgu informāciju.”
Kolins vēlāk tvītoja Observer ziņojumu par konfiskāciju, sakot ka nākamnedēļ būs vairāk informācijas. Iespējams tika domātā komitejas uzklausīšana šodien.
Bet tā varētu arī būt norāde uz to, ka komiteja vēlas atklāt informāciju dokumentos. Tomēr dokumenti ir aizzīmogoti ar Kalifornijas augstākās tiesas zīmogu un, kā norāda Observer, tos nedrīkst publicēt, neriskējot ar tiesāšanos.
Facebook pārstāvis teica to pašu: “Komitejas iegūtie materiāli ir pakļauti aizsardzības rīkojumam no San Mateo augstākās tiesas, ierobežojot to atklāšanu. Mēs prasījām DCMS komitejai atturēties no to pārskatīšanas un atgriezt tos.”
Tomēr, Kolins vēlāk atkal tvītoja, šoreiz pasvītrojot, ka pēc Apvienotās Karalistes likumiem viņi drīkst dokumentus publicēt, ja izvēlas to darīt.
Facebook pārstāvis piemetināja, ka Six4Three prasībām nav pamatojuma un, ka uzņēmums turpinās aizstāvēt sevi.
Pirms tam, svētdienā, Facebook arī izsūtīja atbildi Kolinsam, kuru Guardian reportiere Kerola Kadvaladra (Carole Cadwalladr) publicēja drīz pēc tam.
Atbildē Facebook lieto to pašu taktiku, kuras dēļ uzņēmums tika kritizēts iepriekš – noliedz, aizkavē, izjauc.
Ironiski, ka Facebook prasa uzņēmuma datus atstāt privātus.
Kolins vēlāk atbildēja Alanam publicējot vēstuli twitter.com lapā.
Vēl ironiski ir tas, ka jūlijā Guardian ziņoja, ka aizstāvoties no Six4Three sūdzības, Facebook apgalvoja tiesā, ka uzņēmums ir izdevējs – mēģinot iegūt datu pieejas aizsardzību, kas ir paredzēta ASV konstitūcijā.
Tas ir pilnīgi pretēji Facebook daudzgadējam pašraksturojumam kā izplatīšanas platformai, nevis kā mēdiju uzņēmumam.
Iespējams, komiteja drīz izsūtīs iekšēju e-pastu ar sarakstu, kurā aprakstīs, kuri Facebook darbinieki zināja par Cambridge Analitica pārkāpumiem visagrāk.
Sarakstu ieguva Apvienotās Karalistes datu sargs savas ļaunprātīgās datu izmantošanas izmeklēšanas laikā. Agrāk novembrī Elizabete Denhama (Elizabeth Denham) apstiprināja, ka ICO ir saraksts un tas tiks nodots komitejai.
Izskatās, ka atbildības tīkls savelkas ap Facebook vadību.
Tikmēr Facebook vadītājs turpina izvairīties no starptautiskām tikšanās reizēm ar parlamentiem (Eiropas Savienības parlaments paliek vienīgais izņēmums).
Pagājušajā nedēļā uzņēmums pat atteicās no video zvana, lai atbildētu uz komitejas jautājumiem. Tā vietā piedāvāja sabiedriskās kārtības viceprezidentam Ričardam Alanam (Richard Allan) iet uz lielo komiteju, kura sastāv no 7 valstu parlamentiem.
Komitejas uzklausīšana notiks Londonā šīs dienas rītā. Pēc tam būs preses konference, kurā parlamentārieši, pārstāvot Facebook lietotājus visā pasaulē, parakstīs sēriju ar internacionāliem principiem interneta pārvaldīšanai.
Kā teikts iepriekš, Alans ir tikai pēdējais pārstāvis, kuru savā vietā nosūta Zakerbergs. Aprīlī DCMS komiteja 5 stundas mēģināja iegūt atbildes no Facebook galvenā tehnoloģiju speciālista Maika Šroepfera (Mike Schroepfer).
“Jūs darāt ko varat, bet atbildība nebeidzas ar jums. Vai ne ? Kur tad beidzas atbildība?” viņam prasīja komitejas loceklis.
“Tā beidzas pie Marka,” atbildēja Šroepfers.
Bet Zakerbergs šodien noteikti neieradīsies.
Avots: techcrunch.com