Viedtālruņu procesori 2020. gadā. Ko sagaidīt nākošgad?

2020. gads tuvojās beigām, kamēr visi steidz iepirkt dāvanas Ziemassvētkiem, es mēģināšu apkopot, kas jauns ir parādījies viedtālruņu procesoru lauciņā šajā gadā un ko mēs varam sagaidīt nākamajā!

Procesors jeb latviski pareizi sakot čipkopa (System on a Chip jeb SoC) ir viedtālruņa sirds un bez centrālā procesora (CPU) parasti satur arī grafisko procesoru (GPU), 4G vai 5G modēmu, Wi-Fi modēmu, dažādu līmeņu kešatmiņas, nu jau arī mākslīgā intelekta procesoru un vēl veselu lērumu mikroelektronikas. Vienkāršības labad arī turpmāk dēvēšu tos par procesoriem. Nu jau diezgan ilgu laiku šo tirgu dala pieci zīmoli – Qualcomm (Snapdragon), Samsung (Exynos), Huawei (Kirin), Mediatek (Helio un Dimensity) un Apple (A).

Qualcomm

Visu 2020. gadu ”spicākie” viedtālruņu procesori bija Qualcomm Snapdragon 865 un 865+ 5G. Nesen tika prezentēts jaunais flagmanis – Snapdragon 888, kas izgatavots pēc 5nm tehnoloģijas. Ierīces ar šo procesoru mēs redzēsim gan tikai nākamajā gadā. Nedaudz lētākā segmentā Qualcomm piedāvā maijā prezentēto Snapdragon 768G (7nm tehnoloģija), kas būtībā ir nedaudz virstaktēts 765G un nodrošina lielākajai daļai lietotāju pietiekamu veiktspēju. Vidējās cenu līmeņa ierīces tiek piedāvāti 600 sērijas procesori ar šogad iznākušo Snapdragon 690 (8nm) priekšgalā. Šis procesors aizstāja 675 modeli. Zemākas klases telefoniem ir paredzēta 400 sērija. Šogad prezentētais Snapdragon 460 (11nm) aizstāja 450 modeli. Vēl ir sākuma līmeņa ierīcēm domātā 200 sērija. Šogad šajā sērijā ne14tika prezentēts neviens dalībnieks, tādēļ atliek pagājušā gadā piedāvātais Snapdragon 215 (28nm). Šo procesoru veiktspēja ir tik zema, ka  mūsdienās iegādāties šī procesora darbinātas ierīces nebūtu prātīgi. Qualcomm nav pašam savas ražotnes, līdz šim Snapdragon čipus ražoja TSMC, bet pēdējos pasūtījumus TSMC nākas dalīt ar Samsung Electronics.

Samsung

Samsung ražotos Exynos procesorus šobrīd bez paša Samsung izmanto tikai Vivo, taču nākamgad uz tiem vēl ir pieteikušies Oppo un Xiaomi. Šogad Samsung flagmaņos bija sastopams Exynos 990 (7nm tehnoloģija), taču nesen tika prezentēts Exynos 1080 (5nm), kas varētu būt nākamā gada Galaxy S sērijas viedtālruņu ”sirds”. Vēl tiek runāts par Exynos 2100, kura specifikācijas ir ļoti līdzīgas Exynos 1080, bet tās pagaidām ir tikai baumas. Nedaudz zemākas klases ierīcēm Samsung piedāvā Exynos 880 (8nm tehnoloģija) procesorus, kas konkurē ar Qualcomm 700 sērijas procesoriem. Vidējam līmenim paredzēts Exynos 9611 (10nm), savukārt zemākas klases ierīcēm Exynos 7885 (14nm)

Mediatek

Mediatek šobrīd ir salīdzinoši maz pārstāvēts Eiropas viedtālruņu tirgū. Kādu brīdi atpakaļ šī ražotāja procesoriem piedēvēja vairākas nepilnības, tajā skaitā lielu energopatēriņu un sliktu GPS satelītu uztveršanu, bet tas laiks ir garām. Šobrīd Xiaomi un Realme ražo viedtālruņus ar Mediatek procesoriem. Tās ir vidējas veiktspējas ierīces, cenu kategorijā līdz 300€. Viens no populārākajiem ir pagājušā gada vidējās klases telefons Xiaomi Redmi Note 8 Pro, kurā tiek izmantots Helio G90T (12nm) procesors, kas pēc veiktspējas ir līdzvērtīgs Snapdragon 720G (8nm) procesoram. Vasarā tika prezentēts augstas veiktspējas procesors Dimensity 1000 5G (7nm). Viedtālruņi Realme X7Pro un Xiaomi K30 Ultra oficiāli Eiropā netiek izplatīti.

Huawei

Arī Huawei procesorus pats neražo, bet izmanto TSMC pakalpojumus. Rudenī tika prezentēts flagmanis Kirin 9000 5G (5nm). Pirmais ar šo procesoru aprīkotais telefons tirgū ir Huawei Mate 40. Iepriekšējais flagmaņu procesors Kirin 990 5G (7nm) sastopams P40 sērijas telefonos. Nedaudz zemākas veiktspējas ierīcēm paredzēts Kirin 820 5G (7nm). Diemžēl ASV sankciju dēļ Huawei ir palicis bez Google servisiem, kas šī ražotāja viedtālruņus padara visai neinteresantus Eiropas pircējam.

Apple

Ar Apple ir visvienkāršāk. Šī gada vienīgais viedtālruņu procesors ir A14 Bionic (5nm) ražots TSMC un to izmanto tikai Apple. Pagājušajā gadā bija A13, nākamgad visdrīzāk būs A15 🙂 .

Noslēgums

Šogad Exynos 990 nedaudz atpaliek no Snapdragon 865. Arī nākamgad visdrīzāk spraiga cīņa izvērtīsies starp Qualcomm un Samsung flagmaņu procesoriem. Mediatek būs vairāk vidējas klases ierīcēs, bet no Huawei mēs iespējams vairs jaunus procesorus nesagaidīsim. Visdrīzāk arī 3nm tehnoloģisko procesu nākamgad vēl neredzēsim.

Attēlu avots: mediatek.com, samsung.com, huawei.com

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt