3. septembrī Google izlaida Android 10, kas nu darbojas uz visiem Pixel tālruņiem. Jaunajā versijā iekļauti daži uzlaboti līdzekļi, piemēram, sistēmas tumšais režīms, jauna žestu navigācijas sistēma un gudrāka paziņojumu pārvaldība, taču galvenais Android 10 fokuss ir vērsts uz privātuma un drošības uzlabošanu. Laiks apskatīt, kas lācītim vēderā.
Ierobežota piekļuve atrašanās vietai
Pirms Android 10 bija iespējams izvēlēties – atļaut atsevišķām lietotnēm noteikt savu atrašanās vietu visu laiku vai neatļaut to vispār. Sākot ar jaunāko versiju, varat atļaut lietotnei izsekot jūsu atrašanās vietu tikai tad, kad tā tiek lietota. Lietotnēm būs arī skaidri jāziņo, vai tām ir nepieciešama fona piekļuve atrašanās vietai.
Jaunās izmaiņas norāda, ka lietotnes, kas meklē tīklus, izmantojot atrašanās vietas datus, nodrošinās labāku aizsardzību pret iespējamu izsekošanu.
Aizsardzība pret ierīces izsekošanu
Lietotnes vairs nevar piekļūt sensitīvai ierīces informācijai, piemēram, IMEI un sērijas numuram. Turklāt jaunā Android versija pēc noklusējuma izveido nejaušu MAC adresi, ierīcei savienojoties ar Wi-Fi. Šādi drošības pasākumi efektīvi attur programmas no sensitīvas identifikācijas informācijas nosūtīšanas uz attālinātiem serveriem, kā arī samazina iespējamību, ka sliktie zēni vai meitenes var jūs izspiegot.
Ierobežota lietotņu piekļuve krātuvei
Google ierobežo arī lietotņu piekļuvi mapēm ierīces krātuvē. Tas nozīmē, ka lietotne nevar piekļūt citām SD kartē saglabātajām mapēm, tā var piekļūt tikai multivides resursiem, piemēram, fotoattēliem un videoklipiem, lai nodrošinātu to koplietošanu.
Android 10 arī neļauj aplikācijām darboties priekšplānā (foreground) un lēkt rindas priekšā. Tā vietā lietotnei jādarbojas fonā vai jāparāda tikai atbilstošie paziņojumi.
Tiek piedāvāts arī īpašs konfidencialitātes ekrāns, kur iespējams pārvaldīt ierīces atļaujas, darbības un iestatījumus.
Ir daudz jaunu konfidencialitātes izmaiņu, kas ierobežo piekļuvi kameras metadatiem un Wi-Fi. Visas privātuma izmaiņas un uzlabojumus varat apskatīt šeit.
Uzņēmuma drošība
Android 10 ļauj IT administratoriem apturēt atjauninājumus uz 90 dienām un tos manuāli apvienot vienā failā, ja gadījumā ir nepieciešams kaut ko pielāgot. Papildus ir iespējams novērst lietotņu instalēšanu no nezināmiem avotiem, kā arī izveidot stingrāku ekrāna bloķēšanas paroli, ja netiek ievērotas noteiktas prasības, tādējādi uzlabojot ierīces drošību
Ierīču drošība
Sākot ar Android 10, telefonu ražotājiem ir jāšifrē dati ierīcē, izmantojot jauno Google Adiantum šifrēšanas metodi, kas nodrošina, ka hakeri nevar nolasīt ierīcēs esošos datus. Atjauninājums ievieš arī stingrākus drošības protokolus, piemēram, TLS 1.3, lai palielinātu drošību, piekļūstot internetam.
Meklēšanas gigants ir veicis izmaiņas arī biometriskajā API, kas ļauj aplikācijām un pakalpojumiem izmantot sejas un pirkstu nospiedumu autentifikāciju, lai padarītu to robustāku un drošāku.
Google drošības komanda apgalvo, ka tā strādā pie tā, lai Android ierīcēs integrētu elektronisko identifikāciju. Plānots, ka tālruni personas apliecināšanai varēs izmantot tāpat kā autovadītāja apliecību, taču šāda funkcionalitāte, iespējams, būs pieejama kādā no nākamajām Android versijām.
Plašāku informāciju par Android 10 drošības līdzekļiem varat apskatīt šeit.
Avots: thenextweb.com