ANO lēš, ka Telegram nodrošina DA Āzijas noziedzīgo grupējumu

Noziedzīgie tīkli Dienvidaustrumāzija plaši izmanto reāllaika saziņas lietotni Telegram, mainot noziedzības mērogu, ziņojumā norāda ANO.

Jaudīgi noziedzīgie tīkli DA (Dienvidaustrum) Āzijā plaši izmanto ziņojumapmaiņas lietotni Telegram. Tā būtiski maina veidu, kā organizētā noziedzība var realizēt liela mēroga nelikumīgas darbības, pirmdien savā ziņojumā norādīja ANO.

Šis ziņojums ir jaunākais apsūdzību gadījums, kas izvirzītas pretrunīgi vērtētajai šifrētajai lietotnei, kopš Francija, izmantojot jaunieviestu likumu, kam nav starptautiska līdzinieka, izvirzīja apsūdzības Telegram vadītājam Pāvelam Durovam. Pamatojums – viņš platformā pieļauj noziedzīgu darbību izpildīšanu.

Telegram un noziedzīgi grupējumi – kas lācītim vēderā

ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas birojs (UNODC) ziņojumā teikts, ka lietotnē, kur ir plaši izplatīti kanāli ar izteikti mazu moderāciju, plaši un atklāti tiek tirgoti dati. To skaitā ir kredītkaršu dati, paroles un pārlūkprogrammu vēsture.

Plaši tiek tirgoti arī kibernoziegumos izmantotie rīki. Tostarp ir tā sauktā deepfake programmatūra, kas paredzētā krāpšanai, un ļaunprātīga programmatūra, kas nozog datus. Savukārt, nelicenzētas kriptovalūtu biržas piedāvā naudas atmazgāšanas pakalpojumus, teikts ziņojumā.

“Mēs pārvietojam 3 miljonus USDT (2,7 miljonus EUR), kas nozagti no ārzemēs, dienā,” ziņojumā citēts viens no reklāmas tekstiem ķīniešu valodā.

Ir “pārliecinoši pierādījumi par to, ka pagrīdes datu tirgi pārceļas uz Telegram, un pārdevēji aktīvi cenšas vērsties pie starptautiskiem organizētās noziedzības grupējumiem, kas bāzējas Dienvidaustrumāzijā,” lēsts ziņojumā.

Dienvidaustrumu Āzija ir kļuvusi par galveno centu vairāku miljardu dolāru vērtai nozarei, kas ar krāpnieciskām shēmām uzbrūk upuriem visā pasaulē. Daudzi no tiem ir Ķīnas sindikāti, kas darbojas no aizsargātiem kompleksiem, kur strādā cilvēku tirdzniecībā iesaistīti darbinieku. UNODC noradīja, ka šī nozare ik gadu rada no 25 miljardiem līdz 33,2 miljardiem EUR lielu peļņu.

Kriminālās aktivitātes vēsture iekš Telegram

Krievijā dzimušais Durovs augustā tika arastēts Parīzē. Tur pret viņu tika izvirzītas apsūdzības par to, ka viņs platformā pieļāvis nozīedzīgu darbību. To skaitā ir vizuālu materiālu kopīgošana, kur seksuālā manierē attēloti bērni. Šī rīcība ir pievērsusi uzmanību lietotņu nodrošinātāju kriminālatbildībai, kā arī izraisījusi diskusiju par to, kur beidzas vārda brīvība un sākas likuma pārkāpšana.

Telegram – lietotne, ko izmanto teju 1 miljards lietotāju -, neatbildēja uz lūgumu sniegt komentārus par notiekošo.

Pēc aresta Durovs, kurš pašlaik atbrīvots drošības naudas dēļ, paziņoja, ka lietotne nodos lietotāju IP adreses un tālruņa numurus iestādēm, kas iesnieguši juridiskus pieprasījumus. Tāpat viņš teica, ka no lietotnes tiks izņemtas funkcijas, kas tika ļaunprātīgi izmantotas nelikumīgām darbībām.

Plašs noziedzības tīkls

Benedikts Hofmans, UNODC pārstāvja vietnieks Dienvidaustrumāzijā un Klusā okeāna reģionā, sacīja, ka lietotne ir viegli izmantojama vide noziedzniekiem. Viņš komentē: “Patārētājiem tas nozīmē, ka viņu dati ir pakļauti riskam, ka tie tiks izmantoti krāpnieciskām vai citām noziedzīga rakstura darbībām kā nekad agrāk.”

Ziņojumā teikts, ka noziedzīgo grupējumu gūtās peļņas apjoms šajā reģionā ir licis šīm organizācijām ieviest inovācijas. Tiek piebilsts, ka tie savās darbībās ir integrējuši jaunus uzņēmējdarbības modeļus un tehnoloģijas, tostarp ļaunprātīgas programmatūras (malware), ģeneratīvo mākslīgo intelektu un deepfakes.

UNODC ziņo, ka šobrīd ir identificētas vairāk nekā 10 viltojumu programmatūras, kas ir “īpaši vērstas uz kibernoziegumos iesaistītiem noziedznieku grupējumiem Dienvidaustrumāzijā”.

Tiek lēsts, ka Dienvidkoreja – valsts, kur izplatīta ir viltus pornogrāfija -, ir sākusi izmeklēšanu pret Telegram, lai noskaidrotu, vai lietotne veicina seksuālus noziegumus tiešsaistē.

Tāpat pagājušā mēnesī tika ziņots, ka hakeris, izmantojot Telegram tērzēšanas robotus, nopludināja Indijas vadošā apdrošinātāja Star Health datus. Tas ir bijis iemesls apdrošinātājiem iesūdzēt platformu tiesā. Izmantojot šos tērzēšanas robotus, ir izdevies lejuplādēt polises un atlīdzību dokumentus. Tajos bija norādīti personvārdi, tālruņa numuri, adreses, nodokļu informācijā, personas apliecību kopijas, medicīnisko pārbaužu rezultātu un medicīniskas diagnozes.

Avots: Reuters

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt