Eiropas Komisija nolēmusi neatzīt iMessage kā platformas pamatpakalpojumu. Apple nebūs jāpielāgojas striktākiem noteikumiem.
Šodien Eiropas Komisija paziņojusi, ka Apple iMessage netiek atzīts kā “platformas pamatpakalpojums” zem Eiropas Savienības digitālo tirgu akta. Lēmums nozīmē, ka Apple nebūs jāpielāgojas jauniem pienākumiem, ieskaitot prasību pakalpojumā ietvert sadarbspēju ar citiem ziņojumapmaiņas pakalpojumiem. Komisija arī izlēmusi neatzīt Microsoft Edge pārlūkprogrammu, Bing meklētāju un reklāmu uzņēmumus kā platformas pamatpakalpojumus.
“Pēc visu argumentu rūpīgas izvērtēšanas, ņemot vērā attiecīgo ieinteresēto personu ieguldījumu un pēc digitālo tirgu padomdevēju komitejas uzklausīšanas, Komisija izlēmusi, ka iMessage, Bing, Edge un Microsoft Advertising nav kvalificējami kā gatekeeper (kontrolē pieeju) pakalpojumi.”
Lēmums ir kulminācija piecu mēnešu ilgai izmeklēšanai, ko Komisija atvēra, septembrī publicējot sarakstu ar 22 regulētiem pakalpojumiem. Lai gan tā atzina App Store, Safari un iOS par platformas pamatpakalpojumiem, Komisija vilcinājās ar galīgā lēmuma pieņemšanu par iMessage. Līdzīgs izmeklējums tiek veikts arī ar iPadOS.
Tajā pat laikā, Meta platformas – WhatsApp un Messenger – ir atzīti par platformas pamatpakalpojumi zem digitālo tirgu akta (DMA). Meta strādā, lai padarītu lietotnes sadarbspējīgas ar trešās puses pakalpojumiem. Uzņēmums nesen izcēlis, kā tas strādās iekš WhatsApp. Skaidrots, ka lietotājiem būs iespēja izvēlēties nesaņemt ziņas no citām ziņojumapmaiņas platformām, tādas ziņas parādīsies atsevišķā iesūtnē. Uzņēmumi, kas savām lietotnēm vēlas izveidot kontaktu ar WhatsApp, būs jāparaksta abpusēja piekrišana ar Meta un jāpielāgojas tā noteikumiem.
Kādu brīdi iMessage ir centās izvairīties no apgrūtinājuma pielāgoties DMA prasībām. Taču regulatīvās pārbaudes periods sakrita ar laiku, kad Apple paziņoja par atbalstu starpplatformu RCS ziņojumapmaiņas standartam iPhone viedtālruņos, ko Google ir pieprasījis. Tā, visticamāk, nav apstākļu sakritība. Apple paziņoja par RCS 16.novembrī, tajā pat datumā bija DMA pārsūdzēšanas pēdējais termiņš.
Citu viedokļi par Apple pielāgošanās regulai
Google pauduši savu vilšanos Komisijas lēmumam. “Izslēdzot šos populāros pakalpojumus no DMA nozīmē, ka patērētājiem un uzņēmumiem netiks piedāvātas tik plašas izvēles iespējas, cik citās atvērtākās platformās,” sacīja Google pārstāve Emīlija Klarke.
Apple ir padarījuši skaidru to, ka atbalstīs starpplatformu standartu līdzās iMessage; tas neaizstāj uzņēmuma galveno ziņojumapmaiņas pakalpojumu. “RCS darbosies līdzās iMessage, kas turpinās būt labākā un drošākā ziņojumapmaiņas pieredze Apple lietotājiem,” sacīja Žaklīna Roja, uzņēmuma pārstāve. Joprojām saglabāsies atšķirība starp zilajiem un zaļajiem burbuļiem, izņemot tagad, zaļie burbuļi apzīmēs ziņas, kas nosūtītas no funkciju bagātā RCS, nevis SMS.
Apple Safari pārlūkprogrammai, iOS operētājsistēmai un App Store būs jāpielāgojas regulas stingrākajām prasībām tad, kad DMA stāsies spēkā pilnībā, tas ir, 7.martā. Apple nesen paziņoja lērumu izmaiņu, kas tiks veiktas, lai pielāgotos regulai. Sarakstā iekļauta iespēja izmantot alternatīvus lietotņu veikalus un pārlūkprogrammu dzinējus.
Kritiķi nav priecīgi par to, kā uzņēmums plāno pielāgoties DMA, it īpaši par Core Technology Fee, kas paredz, ka ražotājiem jāmaksā 0.5 EUR par lejupielādi ik gadu. Epic Games izpilddirektors Tims Svīnijs nosauca Apple plānus par “karstiem atkritumiem” (hot garbage) un par “jaunu ļaunprātīgas atbilstības gadījumu”. Spotify sacīja, ka maksa ir “izspiešana, skaidri un vienkārši,” un pielāgošanās plāns veido “galīgu un pilnīgu farsu.”
Avots: TheVerge