Facebook sper soli tuvāk prāta lasīšanas ierīces īstenošanai

Kā būtu, ja mēs spētu pārvērst tekstā to, ko domājam? Vai tas būtu par daudz? Vai arī tā būtu visai noderīga funkcija, kas ļautu mums papildus ieekonomēt savu ikdienas laiku?

Līdzīgus jautājumus Marks Zakerbergs, Facebook īpašnieks, uzdevis uzņēmuma ikgadējās F8 konferences laikā 2017 gadā. Kopš tā laika Facebook ir finansējis pētījumus par cilvēka smadzeņu un datoru sadarbību (BCI), kas varētu tikt izmantota paplašinātajā realitātē.

Šāda prāta lasīšana varētu būt par vienu soli tuvāk realitātei. Facebook nesen publicējis pirmo nozīmīgo projekta atjauninājumu, kura ietvaros pētnieki parādījuši ka spēj ar ierīces palīdzību rakstīt nelielus vārdus un frāžu kopumus, ko cilvēks domā reālajā laikā. Atklājums ticis publicēts žurnālā Nature Communications kā algoritms, kas spēj nolasīt cilvēku domas, kas cietuši no smadzeņu traumām.

Prāta lasīšanas projekts

Kad projektu pirmo reizi izsludināja 2017. gadā, tā mērķis bija dekodēt kluso runu, jeb pārveidot tekstā to, ko cilvēks domā. Šī eksperimenta ietvaros Kalifornijas universitātes zinātnieki ar Facebook Reality Labs atbalstu implantēja elektrodus trīs epilepsijas slimnieku smadzenēs.

Eksperimenta dalībniekiem uzdeva jautājumus, uz kuriem bija jāatbild skaļi. Tas zinātniekiem palīdzēja noteikt dažādu smadzeņu daļu aktivitāti, kas saistītas ar sapratni un runas veidošanu reālajā laikā. Pēc pētnieku teiktā, rādījumi no elektrodiem bijuši precīzi 61% gadījumu. Tas nozīmē, ka ar šādu tehniku ir iespējams nolasītās domas pārveidot tekstā, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri cieš no smadzeņu traumām, sazināties.

Facebook nolēmis gaidīt, kad pētījums progresēs līdz reālā laika dekodēšanas ātrums būs 100 vārdi minūtē ar vismaz 1000 vārdu leksiku (vārdu krājumu), kā arī kļūdu īpatsvars būs mazāks par 17 procentiem.

Paralēli šim projektam uzņēmums strādā pie pārnēsājamas ierīces, kas pārrauga skābekļa līmeni smadzenēs un spēj lasīt cilvēku domas bez elektrodiem un ķirurģijas nepieciešamības.

Projekta ietvaros izveidotā ierīce šobrīd ir visai liela un lēna. Taču, laika gaitā pilnveidojot, to varētu izmantot līdzīgi kā Facebook paplašinātās realitātes brilles, ļaujot nākotnē sazināties bez viedtālruņiem.

Avots: TechRadar

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt