Pretmonopola prasību uzbrukums varētu krasi mainīt Google izskatu un darbību – pat tad, ja prasības nebūs veiksmīgas.
ASV Tieslietu ministrija nu jau vairākas nedēļas apgalvo, ka Google ir pārāk liela kontrole pār reklāmām internetā un uzņēmums šo varu izmanto, lai piesaistītu klientus, sekojoši vienlaikus apejot un samazinot konkurenci.
Šonedēļ šis tiesas process noslēdzās. Ja tehnoloģiju smagsvars tiesu zaudēs, Google varētu nākties veikt radikālas izmaiņas uzņēmējdarbības praksē. Pat ja tehnoloģiju gigants no tiesas procesa izkļūs neskarts, juridiskā ugunsgrēka izplatīšanās joprojām apdraud visu, ko Google radījis.
Daudzus gadus uzņēmuma plašā impērija ir saskārusies tikai ar nelielu juridisko kontroli, kas ļāvis uzņēmumam brīvi veidot un pārvaldīt savu meklētājprogrammu, pārlūkprogrammu, operētājsistēmas un aparatūras produktu klāsti, kuri, savstarpēji mijiedarbojoties, tikai pastiprina cits citu.
Google ielenkumā
Google ir ielenkts no visām pusēm, ne tikai ASV ietvaros. Eiropas Savienība pašlaik pārbauda, kā un vai uzņēmums ievēro šogad ieviesto digitālo tirgus aktu, kā neivērošana varētu novest pie prāva soda no ES puses, uzņēmums Epic pieprasa, lai Google tam atver Play veikalu, un Yelp vēršas pret uzņēmumu saistībā ar vietējās meklēšanas rezultātiem.
Nav skaidrs, kas notiks brīdī, kad ASV prezidenta amatu pārņems Donalds Tramps. Tomēr viens ir skaidrs – šī ir līdz šim riskantākā pozīcija, kādā Google jebkad nonācis.
Draudi uzņēmuma tēvzemē
Lielākais drauds uzņēmumam pašlaik ir ASV valdības pretmonopola prasība, kas vērsta pret uzņēmuma meklēšanas biznesu, kas varētu būtiski destabilizēt uzņēmumu. Augustā federālais tiesnesis nolēma, ka Google ir monopols tiešsaistes meklēšanas tirgū.
Izklāstot savu prasību, ASV Tieslietu ministrija norādīja uz vairākiem uzņēmuma uzņēmējdarbības aspektiem, tostarp uz miljardus dolāru vērtiem darījumiem ar tādiem uzņēmumiem kā Apple un Mozilla, lai saglabātu Google kā noklusējuma pārlūku.
Ministrija apgalvo, ka šāda uzņēmējdarbības prakse attur konkurentus no savu meklētājprogrammu izveides. Tiesnesis Amits Mehta piekrita, sakot, ka šī dominējošā pozīcija ļāvusi Google paaugstināt cenas par reklāmām, kas tiek rādītas Google meklētājā.
Ministrija apgalvo, ka šāda uzņēmējdarbības prakse attur konkurentus no savu meklētājprogrammu izveides. Tiesnesis Amits Mehta piekrita, sakot, ka šī dominējošā pozīcija ļāvusi Google paaugstināt cenas par reklāmām, kas tiek rādītas Google meklētājā
Lai atjaunotu līdzsvaru tirgū, Tieslietu ministrija ir ierosinājusi veikt krasas izmaiņas uzņēmuma ietvaros. Šīs izmaiņas paredz tīmekļa pārlūkprogrammas Chrome pārdošanu. Interneta pārlūkprogramma ir bijusi neatņemama sastāvdaļa no Google uzņēmējdarbības kopš tās palaišanas 2008.gadā.
Neskatoties uz to, ministrija vēlas, lai Chrome tiktu nodots tiesas apstiprinātas trešās personas rokās. Ar to Tieslietu ministrijas prasības nebeidzas. Tāpat ir izteikta vēlme nepieļaut, ka uzņēmums savos produktos, piemēram, Android, YouTube un pat mākslīgā intelekta tērzēšanas robotā Gemini dod priekšroku savam meklētājam vai pārlūkprogrammai.
Ja uzņēmums atteiksies ievērot piedāvātās prasības vai ja tiesiskās aizsardzības līdzekļi nav pietiekami, lai izjauktu pastāvošo Google monopolu, Tieslietu ministrija ierosina, lai Google atsakās arī no Android.
Citi aktori
Uzņēmums Yelp arī vēršas pret Chrome, ierosinot pretmonopola lietu, apgalvojot, ka Google dod priekšroku saviem vietējiem rezultātiem. Tāpat ES ir sākusi izmeklēšanu par to, cik lielā mērā Google ievēro Digitālo tirgus aktu.
Uzņēmums nesen zaudēja arī apelāciju, kas ļautu tam izvairīties no 2,5 miljardu EUR soda naudas maksāšanas, kas tika uzlikts saistībā ar apgalvojumiem, ka Google meklētājā tas saviem iepirkšanās rezultātiem sniedzis negodīgas priekšrocības
Tiek kritizēts arī Google Play veikals. Uzņēmums Epic Games 2020.gadā iesūdzēja tehnoloģiju uzņēmumu tiesā ar apgalvojumiem, ka tas ir radījis nelikumīgu monopolu, apgrūtinot izstrādātājiem un lietotājiem piekļūt citiem lietotņu veikaliem.
Tiesa galu galā nostājās Epic Games pusē, nosakot, ka Play veikals un tajā pastāvošā norēķinu sistēma ir nelikumīgs monopols.
Pagājušajā mēnesī tiesnesis Džeimss Donato lika uzņēmumam izplatīt trešo pušu lietotņu veikalus ar Google Play starpniecību, vienlaikus turpmāko trīs gadu laikā nodrošinot trešo pušu lietotņu veikaliem piekļuvi visām Play veikalā esošajām lietotnēm.
Šobrīd Google saskaras ar jauniem tiesas procesiem no Epic, kas apsūdz tehnoloģiju gigantu sazvērestībā ar Samsung, lai apspiestu trešo pušu lietotņu veikalus, ļaujot lietotājiem lejupielādēt lietotnes tikai no “autorizētiem avotiem” jaunajos tālruņos.
Neprognozējama kārts – Donalds Tramps
Visas šīs tieslietas visticamāk, tiks izskatītas jaunajā administrācijas laikā, un tas var ietekmēt to iznākumu. Kamēr prezidents Džo Baidens ir pieņēmis stingrāku nostāju pret konkurences aizsardzības uzraudzību, tiek gaidīts, ka Tramps varētu ieņemt vērotāja pieeju regulām.
Tomēr tas vēl nenozīmē, ka Google ir drošībā no Trampa administrācijas. Tieslietu ministrijas konkurences tiesību prasība par Google meklētājprogrammu tika iesniegta 2020. gadā, kamēr Tramps vēl bija prezidents.
Topošais ASV prezidents jau ilgu laiku kritizē Google par it kā negatīvo meklēšanas rezultātu parādīšanu par viņu, kas īpaši izpaudās mēnešos pirms ASV prezidenta vēlēšanām. Tramps apsauca Google meklēšanas rezultātus par “uzkrāsotiem” un draudēja izvirzīt apsūdzības par apgalvojumiem, ka meklētājprogramma atbalstīja Kamalu Harisu.
Lai gan uz jautājumu par to, vai viņš “kaut ko darīs” attiecībā par Google izjaukšanu, viņš norādīja, ka Tieslietu ministrijas pašreizējā konkurences tiesību prasība ir “bīstama”, jo “mēs negribam, lai Ķīna būtu ar tādām kompānijām kā Google”.
Lai arī kāds būtu visu šo tieslietu rezultāts, ir skaidrs, ka Google tuvākajā nākotnē gaida sīva cīņa par tēla saglabāšanu – un uzņēmums no šī tieslietu zirnekļtīkla varētu netikt cauri sveikā.
Avots: TheVerge