Cīņa starp mūzikas industriju un MI nav samazinājusies. Tagad YouTube plānojot sadarboties ar ierakstu uzņēmumiem, lai situāciju mainītu.
Šķiet, Sony Music Entertainment, Universal Music Group un Warner Records ir sarunās ar Google piederošo platformu. Tiek kalti plāni maksāt par dziesmu licenci mākslīgā intelekta (MI) apmācībām. Ja darījums izrādīsies veiksmīgs, visticamāk, pēdējo vārdu par savu dalību teiks individuālie mākslinieki, nevis ierakstu uzņēmumi.
Nav nejaušība, ka lielie vārdi ir tieši YouTube uzmanības centrā. Mākslīgā intelekta mūzikas veidotāji Suno un Udio ir nesen saskārušies ar lielām tiesas prāvām, ko iesniegusi Amerikas Ierakstu industrijas asociācija (RIAA) un mūzikas uzņēmumi par autortiesību pārkāpumiem. RIAA iniacitīvu atbalsta ari Sony Music Entertainment, UMG Recordings Inc., un Warner Records, Inc.
Vēl jo vairāk, šī nemaz nav pirmā reize, kad YouTube ir iesaistījušies meklēt risinājumu, kā pareizi kompensēt mūzikas māksliniekus par MI izmantošanu. 2023. gada augustā video platforma atklāja sadarbību ar UMG, lai izveidotu YouTube Music AI Incubator programmu. Programma sadarbojās ar mūzikas industrijas talantiem kā māksliniekiem, autoriem un producentiem, lai izlemtu, kā turpināt MI mūzikas attīstību.
Kritika par YouTube ideju
Balstoties uz mākslinieku iepriekšējām reakcijām par MI, daudzi no viņiem ir uzsvēruši tā bīstamību, un kā tas mazina mūzikas vērtību. 2023. gada aprīlī pāri 200 mākslinieku parakstīja atvērto vēstuli, lūdzot pēc aizsardzības.
Artist Rights Alliance paziņojumā mākslinieki vēstīja: “Šis uzbrukums cilvēku radošumam ir jāapstādina. Mums ir jāaizstāvas pret plēsonīgo MI izmantošanu, lai nozagtu profesionālu mākslinieku balsis un līdzības, pārkāptu veidotāju tiesības un iznīcinātu mūzikas ekosistēmu.”
Pat mākslinieki, kuri ir atvērtāki un pat ir ieguvēji no ģeneratīvā MI izmantošanas, lūdz būt pienācīgi iesaistīti lēmumu pieņemšanā.
Avots: TechRadar