Zinātne

Uz Marsa nofotografēts neierastas formas krāteris. Kā tas radies?

Kad tiek minēts krāteris, kas uz kādas planētas radījies no kāda meteorīta trieciena, vairums no mums to iedomājas apaļu. Taču izrādās, ka šādi krāteri ne vienmēr ir apaļi. NASA Mars Reconnaissance Orbiter HiRise uzņēmis attēlu ar kādu krāteri uz sarkanās planētas, un pētnieki ir neizpratnē par to, kā tas, visticamāk, ieguva savu formu.

Atrastais krāteris ir viens no daudziem uz Marsa, ko izveidojuši kosmiskie akmeņi, kas lielā ātrumā ietriekušies planētā. Tas atrodas Noachis Terra reģionā, kas pazīstams ar visai daudz krāteriem un gleznainām smilšu kāpām. Ar ko šis krāteris ir īpašs un izpelnījies tādu uzmanību? Teju visi krāteri ir apaļi, bet šis krāteris ir izliecies uz vienu pusi.

Ir daži zināmi izskaidrojumi dīvainām krāteru formām. HiRise komandas pētnieks Šeins Bīrns no Arizonas universitātes min, ka šī krātera formai ir pavisam vienkāršs izskaidrojums. Visticamāk, ka krāteris sākotnēji bijis apaļš, kā ierasts, bet pēc tam, lieli materiālu bloki ziemeļaustrumu un ziemeļrietumu stūros ieslīdējuši krāterī piešķirot tam iegarenu izskatu.

Uz Zemes šādas pārmaiņas nešķistu nekas īpašs, taču uz Marsa šādiem notikumiem ir visai liela nozīme, jo sarkanā planēta tiek uzskatīta par visai neaktīvu. Uz Marsa patiesībā ik pa laikam ir novērojami visai līdzīgi notikumi kā uz Zemes – vēja radītas erozijas un zemestrīces, jeb kā tās varētu nosaukt uz sarkanās planētas – marsatrīces.

Avots: CNET

Attēla avots: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Atbildēt

Līdzīgi raksti