Lielbritānijas zinātnieki uzbūvējuši pasaulē pirmo kvantu kompasu

Britu zinātniekiem ir izdevies uzbūvēt pasaulē pirmo kvantu “kompasu” – navigācijas ierīci, kas neizmanto GPS. Tas ticis darīts ar Lielbritānijas Aizsardzības Ministrijas finansējumu vairāku miljonu apmērā.

Ierīce ir pirmais šāda tipa komerciālais instruments. Tā spēj noteikt precīzu atrašanās vietu jebkur uz mūsu planētas. Un lokācijas noteikšanai netraucē ārēji signāli, jo ierīce neizmanto satelītus.

Džosefs Koters, Imperiālās Koledžas Aukstās Matērijas centra pētnieks, kurš izgudroja mērinstrumentu, saka ka: “Ierīce darbojas pilnīgi neatkarīgi no citām ārējām ierīcēm. Līdz ar to, tā ir visvairāk piemērota militāriem kuģiem un lieliem autonomiem transportlīdzekļiem, kuri vēlās raidīt pēc iespējas mazāk signālu.” Aizsardzības Ministrija vislielāko pielietojumu kompasam redz tieši atomzemūdenēs. Tām nepieciešama precīza navigācija, ilgstoši atrodoties izolācijā no pārējās pasaules.

Mūsdienās vispopulārākā navigācijas sistēma ir GPS. Bet tā ir nedroša, jo paļaujas uz satelītiem un tādējādi signāli var tik bloķēti, traucēti, vai pārtverti. Dažreiz tie pasliktinās ja priekšā ir milzīgas ēkas, vai vienkārši kosmiskās vides dēļ. Sliktākajā gadījumā tos var pārtvert uzbrucēji un pat aizvietot ar savu signālu, norādot nepatiesu atrašanās vietu. Vientuļākos Zemes nostūros GPS nemaz nav pieejams.

Jaunā ierīce, kas tiek dēvēta par kvantu akselerometru, darbojas izmērot objekta pārvietošanās izmaiņas laika posmā. Lai gan mums jau eksistē diezgan precīzi akselerometri, tie bieži vien ir jākalibrē un darbojas tikai dažas stundas vienā reizē. Kvantu ierīcē tiek mērīta superatdzesētu atomu kustība vidē, kuras temperatūra ir tuvu absolūtajai nullei. Atomi tiek manipulēti un kontrolēti ar īpašu lāzeru, kura izstrāde aizņēma teju vai 3 gadus.

Mūsdienu pirāti izmanto pietiekami attīstītas tehnoloģijas, lai varētu sabojāt kuģu navigācijas sistēmas, vai likt tiem ietriekties kraujās. Līdz ar to kvantu kompass varētu būt noderīgs arī civilajiem transportlīdzekļiem, ne tikai militārajiem.

Avots

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt