Zinātnieki uz gliemežiem uzlīmē sīkus datorus, lai izpētītu, cik daudz laika tie pavada saules gaismā

Izmantojot sīku datoru, apmēram zīmuļa dzēšgumijas lielumā, zinātnieki ir izdomājuši, kā kādai gliemežu sugai izdevās izdzīvot starp negantu plēsēju, kura dēļ pilnībā izmirušas 50 citas gliemežu sugas Klusā okeāna dienvidos.

Francijas varas iestādes, kas vadīja Klusā okeāna dienvidu valstu salas, 1974. gadā uz kādu salu aizveda plēsīgo, sārto vilku gliemezi. Šāds lēmums tika pieņemts, ar nodomu apturēt Āfrikas zemes gliemeža izplatību, kas iepriekš tika ieviests kā pārtikas avots. Neilgi pēc tam sārtais vilka gliemezis sāka dominēt. Izrādās, ka tas kustas ātrāk nekā lielākā daļa gliemežu, kā arī uzbrūk un apēd citus gliemežus.

Pēc sārtā vilka gliemeža nonākšanas uz salām, šobrīd no 61 iezemiešu gliemežu sugām, ir palikušas tikai 5, kas dzīvo savvaļā. Viena no tām ir P. hialina, kuru zinātnieki izlēma izmantot šajā pētījumā, lai noteiktu, kā tai izdevies izdzīvot starp bīstamo sārto vilka gliemezi.

Grupas līdzvadītājs Deivids Bleau, kas izstrādāja “Michigan Micro Mote” jeb M3, pētījumā izmantoto datoru stāsta, ka pateicoties nelielajam datora izmēram, kas bija pietiekami mazs, lai turētos pie gliemeža, izdevies iegūt unikālus datus.

Zinātnieki 2015. gadā izteica hipotēzi, ka P. hialina spējusi izdzīvot, jo, pateicoties čaumalai, kas drīzāk atstaro, nevis absorbē saules gaismu, spējusi uzturēties saules apspīdētos meža malu biotopos. Tikmēr citas glimežu sugas nav spējušas uzturēties tiešos saules staros. Lai veiktu šo pētījumu, tika izlemts, ka nepieciešams izmērīt to gaismas daudzumu, kuru dienas laikā saņem sārtais vilku gliemezis un P. hialina. Šī iemesla dēļ zinātnieki izveidoja vienu no pasaulē mazākajiem datoriem.

M3 datoram ir enerģijas savācējs, kas ļāva uzlādēt akumulatoru, izmantojot sīkas saules baterijas. Pētījuma ietvaros gliemeža saņemtais saules staru daudzums, tika noteikts, mērot ātrumu, ar kādu lādējas akumulators.

Pētnieki pielīmēja M3 pie sārtā vilku gliemeža gliemežvāka. P. hialina ir aizsargājama suga, tāpēc M3 tika nenovietoja tieši uz gliemeža gliemežvāka. Tā vietā tika izmantoti magnēti, lai novietotu M3 uz lapām, kur tie atpūtās. Zinātnieki konstatēja, ka P. hialina parasti ir pakļauta ievērojami augstākam saules starojuma līmenim tās meža malu biotopos nekā sārtais vilka gliemezis.

Šis nav vienīgais pētījums, kurā paredzēts izmantot M3. To izmanto arī Mičiganas Universitāte projektā, kura mērķis ir izsekot tauriņu migrācijas ceļiem.

Avots: CNET

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt