Spēļu klēpjdatori ar katru dienu paliek ar vien populārāki un pieprasītāki. Daudzi nereti pat labāk izvēlas spēļu klēpjdatoru, nekā stacionāro datoru spēļu spēlēšanai, jo klēpjdatoru var arī paņemt sev līdzi, kaut kur dodoties. Jāsaka, ka tie arī spēj nodrošināt pienācīgu veiktspēju.
Esam no ASUS saņēmuši uz apskatu ASUS ROG Zephyrus G14, kas, iespējams, ir pasaulē jaudīgākais 14 collu spēļu klēpjdators. Cik jaudīgs ir šis klēpjdators, to centīsimies noskaidrot.
Dizains
Paņemot datoru rokās, uzreiz ir jūtama materiālu kvalitāte. Tā korpuss nav no plastmasas, bet magnija-alumīnija sakausējuma. Tā korpus ir stingrs un nekur nekustās. Vizuāli gan jāsaka, ka tas nav no iepriekš apskatītajiem ROG sērijas datoriem tas pievilcīgākais un vizuāli pat nepateiksi, ka tas ir spēļu klēpjdators. Arī ROG izteiksmīgo lielo logo uz datora korpusa neredzēsiet. Asus G731GU ROG Strix G un ASUS ROG Zephyrus S man personīgi likās vizuāli patīkamāki un interesantāki. ASUS Zephyrus G14 klēpjdatorā Jūs neredzēsiet RGB apgaismojumus. Klaviatūra būs izgaismota, bet tikai vienā krāsā, kas ir balta un to spilgtumu var mainīt 3 pozīcijās.
Viena interesanta dizaina lieta G14 klēpjdatorā ir. Tā punktmatricas dizains uz vāka, kas izveidoti no 6536 caurumu, lai izstarotu tieši vajadzīgo gaismas daudzumu no 1215 mini-LED, kas spēj attēlot dažādus vizuālus un pielāgotus attēlus un animācijas, kā arī audio vizualizācijas klausoties mūziku. Diemžēl uz apskatu saņemtajā G14 šo LED diožu nav un vizuāli to pārbaudīt nebija iespējams.
Tātad, ja iegādāsieties šo datoru un vēlēsieties, lai tas ir aprīkots ar gaismu diodēm, noteikti noskaidrojiet vai tā modelis ar to ir aprīkots. Klēpjdatori ir pieejami divās krāsās – Eclipse Grey un Moonlight White. Ar diodēm aprīkotie datori būs tie, kas ir aprīkoti ar AniMe Matrix – Eclipse Grey with AniMe Matrix un Moonlight White with AniMe Matrix.
ASUS Zephyrus G14 klēpjdatori nav aprīkoti ar iebūvētu kameru. Īsti jau vajadzības arī laikam pēc tā nav. Klēpjdatora klaviatūra ir ļoti ērta un to lietošana ir patīkama, gan spēlējot video spēles, gan rakstīšanai. Virs tastatūras ir novietotas skaļuma regulēšanas pogas un Armory Create programmas izsaukšanas poga. Personīgi patīk, kad skaļuma pogas ir atsevišķi un ar tām var ērti regulēt nepieciešamo skaļumu. Virs tastatūras ir novietota arī ieslēgšanas poga. Tā gan nebūs vienkārša ieslēgšanas poga. Pogā ir iebūvēts pirkstu nospiedumu nolasīšanas sensors ar kuru varēs tikai tā īpašnieks ieslēgt klēpjdatoru, ja tā būs iestatīta.
Apakšējās rindas taustiņi ir nedaudz lielāki, nekā pārējas pogas. Bultiņas jeb virzientaustiņi gan diemžēl ir par mazu un prasītos nedaudz lielāki, to lietošana ir diezgan neērta. Skārienpaliktnis ir normāla izmēra un ne ar ko īpašu neatšķiras no ikdienas klēpjdatora skārienpaliktņiem. Zem tastatūras atradīsies divi skaļruņi, ko darbina Dolby Atmos, kas ir 2.85x skaļāki nekā agrāk.
Klēpjdatora n-Blade dzesēšanas ventilatori ir aprīkoti ar 81 lāpstiņām, lai plānā rāmī radītu iespaidīgu gaisa plūsmu. Zephyrus G14 pašattīrošā dzesēšana novērš putekļu uzkrāšanos. Savukārt Armory Crate programmatūra automātiski pārslēgsies starp darbības režīmiem.
Atverot datoru tā pamatne nedaudz paceļas pāris grādus uz augšu, kas palīdz arī dzesēšanas procesā. Bet šeit gan nācās saskarties ar to, kas tas ir diezgan nestabils uz galda virsmas un mēdz diezgan izslīdēt, kas reizēm traucēja un nācās nolikt to ērtā lietošanas pozīcijā atkārtoti. Pietrūka kādi nelieli gumijoti stiprinājumi, lai dators tik vienkārši neslidinātos pa galda virsmas.
Tehniskā specifikācija
Procesors – AMD Ryzen 9 4900HS 7nm (8C/16T)
RAM – 16GB DDR4 3200 MHz
Videokarte – ATI AMD Radeon + NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q (6GB VRAM)
Operētājsistēma – Windows 10 Home 64Bit
Ekrāns – 14 collu, 2560 x 1440 WQHD, 60Hz, IPS, 100% sRGB
Atmiņa – 1 TB PCIE SSD
Svars – 1.6 kg
Izmērs – 324 x 222 x 17.9 mm
Pieslēgvietas – 1 x HDMI 2.0b, 1 x USB 3.2 Gen2 Type-c ar Display Port 1.4 un Power Delivery, 1 x 3.5mm audio ligzda, 1 x USB 3.2 Gen2 Type-c, 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x Kensington Lock
Papildus – Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluethoot 5.0, izgaismota tastatūra, 4 skaļruni
Akumulators – 76Wh (Darbības laiks līdz ~9.5h tīmekļa pārlūkošanai)
Krāsa – Eclipse Grey
Cena – ~2000 Eur
Displejs
Teikšu, ka esmu diezgan vīlies ar klēpjdatora displeju. Uz apskatu saņemtais G14 klēpjdators ir aprīkots ar 14 collu IPS displeju, kas nodrošina 60Hz atsvaidzes intensitāti, kas mūsdienu spēļu datoram noteikti ir par maz. Spēļu klēpjdatoram, manuprāt kā minimums ir būtu jābūt aprīkotam ar 144Hz displeju, kas jau video spēļu spēlēšanai varētu teikt ir minimālais nosacījums. Zephyrus G14 ir opcijas iespēja iegādāties arī displeju, kas atbalsta 120Hz, bet kāda tad būs šī datora cena, ja esošā modeļa cena ir 2000 Eur? Un, vai nebūs kāda labāka alternatīva spēļu klēpjdatora iegādei virs 2000 Eur ar 144Hz vai pat 240Hz displeju?
14 collu displejs nodrošina 2560 x 1440 pikseļu izšķirtspēju. Tas atbalsta 100% sRGB krāsu attēlojumu. Ikdienas lietošanai displejs ir patīkams, tas ir pietiekami spilgts un to krāsas ir izteiksmīgas. Bet video spēļu baudīšanai 60Hz ir par maz.
Veikstpēja
Passmark
UserBenchmark
CineBench R20
CrystalDiskMark
Video spēles
Aprīkots ar Ryzen 9 400HS un NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q video karti, klēpjdators ir lielisks video spēļu spēlēšanai. Uz tā nebūs problēmas spēlēt jaunākas video spēles augstākajos grafikas iestatījumos. Video spēļu testa laikā netika ieslēgts RTX.
Apex Legends uz augstākajiem uzstādījumiem 1440p izšķirtspējā spēle vidēji darbojās ar 65 FPS. Uz augstākajiem uzstādījumiem 1080p izšķirtspējā spēle vidēji jau darbojās ar 120 FPS. Pieļauju, ka varēja dabūt vēl lielākus FPS samazinot kādus maznozīmīgus uzstādījumus.
Call Of Duty: Warzone uz augstākajiem uzstādījumiem 1440p izšķirtspējā spēle vidēji darbojās ar 70 FPS. Bet ar augstākajiem uzstādījumiem un 1080p izšķirtspējā spēle vidēji darbojās ar 90 FPS.
Tas viss ir forši ko šis klēpjdators spēj, bet to, cik dators tajā brīdi ir skaļš dzesējot un to kā ir uzkarsis to procesors gan īsti nepatika. Spēļu slodzēs procesors turējās ap 85 – 95 grādos, kas ir diezgan daudz. Video karte vēl bija apmierinošās temperatūras, robežās ap 70 – 75 grādiem.
Vērtējums
Patika
- Lieliska veiktspēja
- Datora korpusa materiāls
- AniMe Matrix varētu būt interesants dizaina papildinājums
- Akumulatora darbības laiks
Varēja būt labāk
- Ļoti skaļš pie lielākas slodzes
- 60Hz ekrāns video spēlēm ir par maz
- Ļoti karsta datora pamatne virs tastatūras spēlējot video spēles
- Cena
Galerija
Secinājumi
ASUS ROG Zephyrus G14 kā spēļu klēpjdators noteikti ir ļoti labs un jaudas tam netrūkst. Par to arī parāda veiktie testa mērījumi PassMark, UserBenchmark un CineBench rezultāti. Ryzen 9 4900HS procesors pat viena kodola testos ierindojas pirmajā vietā, kas ir lielisks rezultāts. ASUS ROG Zephyrus G14, iespējams, ka ir pasaulē jaudīgākais 14 collu spēļu klēpjdators, bet tam ir arī savi trūkumi šādā 14 collu izmērā. Tā dzesēšanas skaļums slodzes gadījumā spēlējot video spēles ir ļoti neizturama un kaitinoša. Vēl būtiska lieta, ka tā procesors ļoti uzkarst pat pie 90+ grādiem video spēļu spēlēšanas laikā, kas ir diezgan daudz.
Displejs ar 60Hz video spēlēm ir par mazu, un, ja tas tiek dēvēts par spēļu klēpjdatoru, tad displejam vajadzētu būt aprīkotam ar vismaz 144Hz. Arī datora cena nav tā zemākā pie šāda displeja aprīkojuma. Klēpjdatora korpusa kvalitāte gan ir lieliska un tastatūras lietošana ir ļoti ērta. Žēl, ka neizdevās veikt testu ar AniMe Matrix, kas attēlo animācijas uz datora vāka iebūvētajiem LED diodēm. Ļoti patika arī datora akumulators. Tas patiešām uzrāda ilgu darbības laiku vienkāršā ofisa lietošanas režīmā vai tīmekļa pārlūkošanai, kas ir vidēji ap 9 stundām. Protams, video spēles īsti neuzspēlēsi bez pievienota strāvas avota.
Kopumā dators ir kārtīgs veiktspējas zvērs un jā tas ir, iespējams, arī jaudīgākais 14 collu klēpjdators, kāds šobrīd ir nopērkams. Ryzen 9 4900HS procesors ir ļoti spējīgs un tam var likt pretī pat smagākos uzdevumus ar kuriem tas lieliski tiks galā. Ar datora kvalitāti viss ir augstākajos standartos. Datoram ir arī labs portu aprīkojums. Vienīgi, personīgi prasītos viens USB tipa ports arī kreisajā pusē, jo labajā pusē pieslēgta datorpele ar vadu ir diezgan traucējoša.
Vai šo datoru ir vērts iegādāties?
Tas vairāk būs atkarīgs no tā ko vēlies un kāds būs budžets klēpjdatora iegādei. Ja vēlies mazu, kompaktu un ļoti jaudīgu spēļu klēpjdatoru un budžets to atļauj iegādāties, tad noteikti šis klēpjdators būs viens no labākajiem, par cik tas šobrīd ir viens no jaudīgākajiem 14 collu klēpjdatoriem. Bet būs jārēķinās ar to, cik tas ir skaļš un diezgan karsts slodzes gadījumos. Ja uzskati, ka 14 collas priekš spēļu klēpjdatora ir par mazu, tad ASUS piedāvā arī lielākus spēļu klēpjdatorus, piemēram, 17 collu Asus G731GU ROG Strix G, kas nebūs tas jaudīgākais, bet labs video spēlēm un ikdienas lietošanai.