Uzņēmumam Meta piešķirts 1.2 miljardu sods par Facebook datu pārsūtīšanu uz ASV

ES datu regulatori uzņēmumam Meta piešķīruši rekordlielu 1,2 miljardu Eiro lielu sodu un devuši rīkojumu pārtraukt ES iedzīvotāju Facebook datu pārsūtīšanu uz ASV. ES tiesas uzskata, ka šāda datu pārsūtīšana pakļauj ES pilsoņus privātuma pārkāpumiem.

Spriedumu pieņēmusi Īrijas datu aizsardzības Komisija (DPC), kas sacīja, ka pašreizējais tiesiskais regulējums datu pārsūtīšanai uz ASV pārkāpa VDAR (vispārīgo datu aizsardzības regulu). Naudas sods pārsniedz iepriekšējo ES rekordu – 746 miljonus eiro, kas 2021. gadā tika piespriest Amazon uzņēmumam par līdzīgiem privātuma pārkāpumiem.

Datu pārsūtīšana uz ASV ir ļoti svarīga Meta reklāmas mērķauditorijas atlases darbībai. Pagājušajā gadā uzņēmums pat sacīja, ka būtu spiests apsvērt Facebook un Instagram deaktivizēšanu ES, ja tas nevarētu nosūtīt datus atpakaļ uz ASV.

Iepriekš šo datu pārsūtīšanu aizsargāja transatlantiskais pakts, kas pazīstams kā privātuma vairogs (Privacy shield). Taču 2020. gadā šis regulējums tika atzīts par spēkā neesošu pēc tam, kad ES augstākā tiesa konstatēja, ka tas neaizsargā datus no ASV novērošanas programmām.

Lai gan tagad uzņēmumam dots rīkojums pārtraukt šo datu pārsūtīšanu, ir vairāki noteikumi, kas nāk par labu ASV sociālo mediju gigantam. Pirmkārt, spriedums attiecas tikai uz datiem no Facebook, nevis citām uzņēmuma platformām, piemēram, Instagram un WhatsApp. Otrkārt, uzņēmumam ir dots 5 mēnešu periods, kurā  jāpārtrauc datu sūtīšana, un sešu mēnešu termiņš, lai pārtrauktu pašreizējo datu glabāšanu ASV. Papildus tam ES un ASV veic sarunas par jaunām datu pārsūtīšanas iespējām, kas varētu būt spēkā jau šogad.

Neskatoties uz naudas soda rekordlielo apmēru, eksperti pauda šaubas, vai tas būtiski kaut ko mainīs uzņēmuma privātuma politikas praksē.  Citi pauž, ka naudas sods varēja būt daudz lielāks, ņemot vērā, ka maksimālais naudas sods ir vairāk nekā 4 miljardi un uzņēmums ir apzināti pārkāpis likumu, lai desmit gadus gūtu peļņu.

Pats uzņēmums Meta bloga rakstā naudas sodu raksturoja kā “nepamatotu un nevajadzīgu” un piemetina, ka lēmumu pārsūdzēs.

Avots: The Verge

Dalies :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Atbildēt

Jaunākie apskati
Tev varētu interesēt