Mācības – labāk pēc 9. vai 12.klases?

Sākumlapa Forumi Citas tēmas Viss pārējais Mācības – labāk pēc 9. vai 12.klases?

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 29 kopumā)
  • Autors
    Ieraksti
  • #156964
    Extra5
    Participant

    Nu ko, šogad sāku 9.klasi, taču laiks dikti ātri skrien un jau tagad esmu sācis domāt, kur un kad labāk iet mācīties. Protams, zinu, ka maukšu uz Rīgu, taču vēl neesmu pārliecināts, vai to labāk darīt pēc 9.klases vai pēc 12. Interesē tieši datortehniķa profesija (dzelži, programmatūra utt.), jo šī lieta interesē, padodas un galvenais – es jau diez gan daudz zinu. Pašlaik nezinu, cik vēl Rīgā ir skolu, kur ņem pēc 9.klases, taču pagaidām zinu RVT un RTK.

    Tātad īsumā – kad labāk doties mācībās uz Rīgu (pēc 9. vai 12.) un uz kurieni labāk doties (derētu arī kādas atsauksmes u.c. ieteikumi par skolām)?

    #288972
    Creep
    Participant

    Runājot par tehnikumiem: tajos ļoti ļoti vispārēji apgūts standarta vidusskolas kurss. Ja pēc šīs izvēlētās skolas beigšanas izdomā mainīt profesiju uz ko citu, varētu būt palielas problēmas. Brālis beidza RTK programmētājus un pēctam izdomāja iet uz mehāniķiem. Lieki piebilst, ka lika fizikas eksāmenu (ko nolika uz D, un nejau tāpēc, ka nesaprata fiziku) un ar atsevišķiem priekšmetiem sākumā bija īpašas problēmas pirmajā kursā. Vidusskola vislabāk ieteiktu iet kādā normālā ģimnāzijā, kur apgūst visu vidusskolas kursu + vēl šo un to padziļināti, nevis kā tehnikumos, upurējot kaut ko citu.

    #288973
    shady
    Participant

    Dažreiz tā vidusskola ir vajadzīga, lai iedzītu galvā ko vairāk. Zinu, ka te domas dalās un katrs ar putām uz lūpām teiks savu variantu. Tomēr, ja esi labā vidusskolā ( es uzsveru – labā!), tad tas nav zemē nomests laiks, lai arī to jaunības gados nesaprot.

    Savas IT prasmes vari ļoti rūpīgi papildināt arī pašmācībā. Tici man, pašmācība un dzīvošana forumos tevi sagatavos pat ļoti labi reālām problēmām. Pēc tam izej saīsināto kursu koledžā + augstskolā vai pa taisno uz augstskolu.

    #288974
    Extra5
    Participant

    Pašlaik mācos Rēzeknes 1.vidusskolā, šī laikam jau nebūs starp tām labākajām… Protams, forumos es uzturos ļoti bieži, daudz lasu ārzemju lapas un forumus, arī pats cenšos maksimāli daudz darīt, lai attīstītu šo prasmi, taču, ja palieku vidusskolā, tad man nav nekādu iespēju papildus apgūt datorsistēmas. Diemžēl uz ģimnāzijām netieku, jo Rīgā vienkārši nav dzīvesvietas, un koledžu/tehnikumu pluss ir kojas.

    #288975
    natolv
    Participant

    Nezinu, kā ir ar datortehniķiem, bet ja domā iet uz programmēšanu, tad labāk izvēlies profeni(t.i. RVT vai RTK(es iesaku, pats beidzu)). Vēl nebiju beidzis skolu, un jau strādāju samērā labi apmaksātā darbā k-gan vēl pat nebija vidējās izglītības.

    Runājot par studentiem, kuri nāk no augstskolām, tad reāli ir tā, ka no katra kursa augstskolā. t.i. ~30 cilvēkiem, tikai 2-4 pabeidzot augstskolu kaut ko saprot pietiekamā līmenī lai varētu sevi piedāvāt darba tirgū. Kur problēma ar augstskolām? Pārāk maz prakses un pārāk daudz teorijas borēšana galvā. Jā, teoriju zināt ir labi, bet bez prakses – cilvēks, kas beidzis augstskolu darba tirgū ir pielīdzināms tuvu nullei.

    Ja arī izlem iet uz vidusskolu, tad neej uz Rīgu, pabeigsi to ar samērā vidējām atzīmēm, vidējiem CE eksāmeniem(~ C līmeņi), un ar ~C līmeņiem augstskolā budžetā netikt, jo Tevi izkonkurēs daudzie cilvēki no lauku skolām, kur visi CE eksāmeni ir uzrakstīti ievērojami labāk nekā Rīgas skolās.

    #288976
    natolv
    Participant

    Ja arī aiziesi uz to Rīgas 1.(?) ģimnāziju(nu to, kura atrodas Vecrīgā), tad pašmācības ceļā kaut ko iemācīties nebūs laika, jo Tur uzdod tik daudz mājasdarbu, ka jāzubrās līdz 12tiem naktī, lai visu paspētu izdarīt… Tādēļ es labāk iesaku neizvēlēties kādu “kruto” ģimnāziju/vidusskolu.

    #288977
    shady
    Participant

    Extra5 – Tas, ka labas skolas ir tikai Rīgā, ir mīts. Realitāte ir diezgan skarba, neskrien ar pieri stabā. Kā jau Creep izteicās – visas koledžas / tehnikumi ir ļoti zemas kvalitātes mācību iestādes. Vidusskola dod tev ieskatu vispusīgās zināšanās, ja tu tās izmanto nevis nolaid muļķi.

    Ja jau tik ļoti vēlies sevi sagatavot, tad sāc domāt. Aizej uz augstskolu, atrodi kādu kursantu. Aprunājies, uzsauc aliņu un palūdz pusgada / gada lekciju materiālus iespējamajiem priekšmetiem. Sāc pētīt, meklē atbildes, studē nesaprotamās tēmas. Tāpat 90% vielas augstskolā ir jāapgūst pašam, jo lektors monotoni nolasa savu lekciju un visiem ir pilnīgi pie kājas – saprati tu ko vai nē. Un nestāsti, ka netiec iekšā augstskolās, vismaz visās Rīgas skolās tikt iekšā var. Un nebaidies komunicēt. Savādāk nekas dzīvē nesanāks. Welcome to real world.

    #288978
    Extra5
    Participant

    Tātad iesaki palikt savā skolā līdz 12.klasei, paralēli apgūstot augstskolai nepieciešamās zināšanas? Te tiešām vērojama spēcīga viedokļu dalīšanās – cik nu cilvēkiem prasu, katram ir kas cits sakāms.

    #288979
    klinter
    Participant

    nu ar ~C līmeņiem var augstskolās tikt, jo uz doto brīdi ir pietiekams budžetu vietu skaits (gan RTU, gan LU pāri 200-220 budžetu vietu!). Nu mans novērojums ir tāds – esmu pabeidzis vispārīgo vidusskolu, un manā skolā bija priekšmets programmēšanas pamati, bet nebija atbilstošā pedagoga un stundās mēs izgājam atkārtoto informātikas kursu, tikai uz Linux, nevis Windows. Tā kā man bija doma mācīties augstskolā programmēšanu, patstavīgi iemācījos pascalu. Augstskolā satiku dažādus studentus, ir arī tie, kas beidza RVT vai RTK, kuri jau zin no programmēšanas diezgan daudz un visiem viņiem paralēli bija darbs vai kāda ‘halturka’. Visiem (kurus es pazīstu) RVT vai RTK studentiem augstskolā jau 1. kursā bija parādi matemātikā un citos ne īpaši ar programmēšanu saistītos priekšmetos. Bija pat tādi, kuriem ir parādi augstskolā + darbs paralēli jādara, tāpēc man prasīja (par samaksu) izpildīt laboratorijas darbus programmēšanas priekšmetos, jo vnk pietrūkst laika ar visu tikt galā.

    Shady taisnība, neskatoties, ka augstskolā mācies programmēšanu, 90% jāiemācās pašmācības ceļā tapat.

    Tava izvēle – iet uz tehnikumu, iegūt zināšanas programmēšanā un iespējams pat labi atalgotu darbu. Ja darba atalgojums neapmierina vai ‘darbs prasīs izglītību’ (kas mūsdienās ir samērā reti), tad vajadzēs iet augstskolā, kur, visdrīzāk, ļoti mocīsies ar visām matemātikām utml.

    Vai arī izmācīties vidusskolā, paralēli pašmācības ceļā apgūstot programmēšanu un tad iet uz augstskolu, kur arī tapat vajadzēs 90% mācīties pašmācības ceļā.

    Jebkurā gadījumā, ja pašmācības ceļā nemācīsies un savas zināšanas vēlāk nepieradīsi citiem, labi apmaksātu darbu būs grūti atrast.

    Veiksmi izvēlē!

    #288980
    natolv
    Participant

    Diemžēl ar ~C līmeņiem augstskolās var tikt(par maksu), tikai nevar tikt budžetā! Man matenē – C, Lat Val. – C, Fizikā – C, Angļu val. – C, un es netiku(tieši šogad), pēc tā es izsecinu, ka var tikt tikai ar līmeņiem, kuri ir >C. Lai gan beidzu profeni, un man par vidusskolas priekšmetiem bija nospļauties, jo reāli jēgu tam visam(izņemot mateni, jo tā man personiski šķiet ļoti interesanta) neredzēju, ja nu vienīgi iespēju mācīties budžetā…

    Jā, nenoliegšu, ka ir jāmācās pašam ļoti daudz lai kļūtu par labu speciālistu, bet kur ir atšķirība starp profeni un augstskolu/vidusskolu? – Profenē iemācīs elementārākos pamatus, kā ari paralēli būs diezgan daudz brīvā laika lai mācītos pats, kas nebūs pavisam noteikti vidusskolā(ja gribēsi labas atzīmes un vērtējumus CE) un arī augstskolā(ja mācīsies budžetā vai par maksu dienas nodaļā). Viss pa lielam ir atkarīgs no Tevis, cik ļoti Tu gribēsi saistīt savu nākotni ar šo profesiju.

    Kad es beidzu profeni, ar mani kopā beidza, ja nemaldos, 14 cilvēki, no tiem 14 tikai kādi 5(4 neskaitot mani) saprata ko dara, un tiem pašiem arī bija darbs(nezinu cik labs, bet bija). Tādēļ izsecini pats, vai Tu gribi vēl 3 gadus pēc 9 klases beigšanas padomāt par savu nākotni un doties uz vidusskolu vai arī šos pašus 3 gadus nomācīties profenē, jo 4 gads profenē pa lielam ir prakse kādā uzņēmumā…

    #288981
    Extra5
    Participant

    Pēc šī vairāk gan sliecos par došanos uz koledžu, jo, pēc tevis rakstītā, izskatās, ka tur būs lielāka iespēja un vairāk laika čakarēties mājās ar tehniku, lai pilnveidotu zināšanas.

    #288982
    Creep
    Participant

    Vai neapnīk šos stereotipus nepārtraukti malt un malt? Š obrīd mācos pirmajā ģimnāzijā, labi zinu, kā cilvēki tur mācās. Maksimāli daudz tiek padarīts skolā, lai pēc iespējas mazāk būtu jāmācās mājās. Dienā labi ja stundu pavadu mācoties un turos ar vidējo atzīmi apmēram 8. Starpība ir tā, ka stundās cilvēki strādā ar maksimālu atdevu un paspēj apgūt vielu zem skolas jumta. Tiesa, ja kādam tā neveicas ar mācībām, un uz sitiena nesaprot, tad varētu būt pasmagi mācīties, jo mācību tempi ir strauji.

    Ä€, un viena piebilde: iespēja atzīmes labot šeit nepastāv: ko dabon, tas arī paliks. Tākā ja tu esi no tiem, kas vienmēr tup konsultācijās (neatkarīgi no tā, vai lai mācītos, vai lai pārrakstītu darbus), R1Ä¢ nebūs īstā vieta tev. Un, protams, jābūt izcilos draugos ar matemātiku, savādāk pat mēģināt iestāties ir bezjēdzīgi.

    #288983
    raiviik
    Participant

    Tu pats esi mācījies RV1.ģ? Š ī skola tieši izceļās ar to, ka pie mums nav mājasdarbu. (izņemot, matemātiku/fiziku) Mūsu skolā ir tā, ka tiek uzdots darbs visai stundai, ja to sava slinkuma/”grūtās galvas” u.c. iemeslu dēļ nespēj izdarīt stundas laikā, tad klases darbs pārtop kā mājasdarbs. Mājasdarbu tiešām daudz ir SB klasei, kas paralēli Latvijas izgl. programmai apgūst arī starptautisko izgl. programmu. Bet neviens neliek iet uz SB klasi. Personīgi, man ir daudz vairāk laika šajā skolā nekā tas bija parastajā, iepriekšējā skolā. Tas ir par atbildi.

    Personīgi, ja iet uz vidusskolu, tiešām silti iesaku Rīgas Valsts 1. ģimnāziju.

    *Informātikas virziena klasē

    *Paņemt papildus priekšmetu – programmēšanu. Tiks mācīts trīs gadu garumā un atzīme atestātā.

    *Skolā ir reti, forša iespēja apgūt robotiku, dzelžus – robotikas nodarbībās. Visai interesanti.

    Š īs skolas pievienota vērtība noteikti būs jūtama gan CE, gan arī dzīvē. 🙂

    #288984
    raiviik
    Participant
    #288985
    klinter
    Participant

    Extra5, ja gribi iet uz koledžu – tad ej! 🙂 Tā ir ar profesijas izvēli – ej tur, kur gribi un neklausi citus, lai nevajadzētu pašam nožēlot un uz citiem vainu likt (ka, mol, pierunāja citur iet). Galu galā nekur nav garantijas, ir cilvēki, kas, beidzot Rēzeknes augstskolu, viegli un ātri atrod labu apmaksāto darbu Rīgā un ir tādi, kuri beidzot kādā Rīgas augstskolā, darbu nevar atrast. Tas arī ar tehnikums vs vidusskola – viss atkarīgs no tevis + pāris procenti veiksmes! 🙂

    … hmm, cik censtos palikt neitrāls, tomēr līdz galam nesanāk 😀 … es tev ieteiktu tomēr vidusskolu, jo, kā iepriekš minēja, dot tikai vispārinātas zināšanas, bet ir risks, ka vari to ‘brīvo laiku’ nodeldēt vējā un pēc tam ne īpašo zināšanu un universitātē problēmas ar ne_programmēšanas_priekšmetiem jeb vai tu tiešām pārliecināts, ka būsi viens no tiem 5iem, kas no 14 cilvēku kursa saprot, ko dara?

    #288986
    Extra5
    Participant

    Programmētājs gan nebūšu, taču jau tagad es saprotu, ko daru, nevis taustos aizsietām acīm. Ok, varētu likties, ka tādā vecumā no šitā diži neko rubīt nevar, taču tā nav – instalēju (normāli instalēju, nevis next-next-finish) datorus, tīru, komplektēju, testēju utt. paziņām un draugiem. Galvenais jau tas, ka pašam patīk un ir ko darīt, taču tagad visi paši sāk strauji apgūt jaunas lietas un mani jau vairs reti sauc pie kādām problēmām.

    #288987
    zinkarigais
    Participant

    Viss ir pavisam vienkārši. Ja pēc 9 klases zini ko gribi mācīties, tad uz priekšu, bet ja ideju nav par lietām, kas interesētu, tad labāk palikt vidusskolā un vēl 3 gadus padomāt, par ko mācīties pēc tam.

    #288988
    Piskadrons
    Participant

    Es ieteiktu sameklēt testu kastei lūžņus un mācīties pašam. Ja jau teic ka interese ir.

    Vidusskolās un tehnikumos neko tādu neiemācīs, tikai mals tukšu. Jo pasniedzēji/skolotāji paši neko nejēdz un izglītības ministrijas noteiktajā programmā ir tikai draza.

    Iedraudzējie ar vietējiem datorveikaliem, apvaicājies vai nau iespēja no viņiem dabūt vecos lūžņus, sataisi, moš kādu aizstiep atpakaļ, parādi ka iet. Ar laiku moš darbā tiksi.

    #288989
    Extra5
    Participant

    Jā, ar šito jau nodarbojos – i jaucu, i lieku kastes kopā, instalēju sistēmas (protams, ar visu optimizēšanu, procesu, servisu atslēgšanu utt.), tīru un ņemos tik, cik spēka. Pāris veikalos mani te jau zina, daudzi brīnās, kā es tādā vecumā varu tik brīvi runāt par šito tēmu. 😀 Prieks, ka te ir pāris veikali, kur ar mani runā kā ar zinošu cilvēki, nevis kā dažos kā ar bērnu, kas datoru pirmo reizi redz.

    #288990
    Kon
    Participant

    Tā arī likās, ka creep ir maloļetka

Tiek skatīts 1 ieraksts (no 29 kopumā)
  • Jums ir jāpieslēdzas sistēmai, lai varētu komentēt šo tēmu.
Jaunākais portālā