Programmatūra

Google Play veikalā ir vairāk nekā 2000 viltotu, potenciāli bīstamu lietotņu

Ņemot vērā Google Play veikala darbību, viltus lietotnes ir neizbēgamas. Līdz šim Google ir veikusi pienācīgu darbu, lai ļaunprātīgas lietojumprogrammas dzēstu no Play veikala, bet no tām praktiski nav iespējams atbrīvoties vienmēr. Pētījumā Google Play veikalā ir atklātas vairāk nekā 2000 ļaunprātīgas programmatūras.

Divu gadu laikā lietotnes atklāja Sidnejas Universitātes un CSIRO Data61 pētnieki. Pētnieki pētīja vairāk nekā miljonu lietojumprogrammu, kas pieejamas pakalpojumā Google Play, atklājot milzīgu skaitu lietojumprogrammu, kas uzdodoties par populārākajām spēlēm saturēja ļaunprātīgu programmatūru.

Visbiežāk izmantotā taktika bija vizuāli līdzīgu lietotņu ikonu izmantošana un daļēji plaģiāti populāru Play veikalu lietotņu apraksti, piemēram, Temple Run un Flow Free. Pēc tam programmas tika pārbaudītas,  izmantojot ļaunprātīgas programmatūras analīzes rīku VirusTotal. No 7246 atzīmētajiem instrumentiem pētnieki 2040 lietotnes tika uzskatītas par augsta riska viltotām lietotnēm. Dr Suranga Seneviratne, pētījuma līdzautore, teica:

Lai gan Google Play panākumi ir atzīmēti ar elastīgumu un pielāgojamām funkcijām, kas ļauj gandrīz ikvienam veidot lietotni, ir bijušas vairākas problemātiskas lietotnes, kas ir pievienotas caur plaisām un apgājušas automatizētus pārbaudes procesus. Mūsu sabiedrība arvien vairāk ir atkarīga no viedtālruņu tehnoloģijas, tāpēc ir svarīgi, lai mēs izveidotu risinājumus, lai ātri atklātu ļaunprātīgas lietojumprogrammas, pirms tie ietekmē plašāku viedtālruņu lietotāju loku.”

Gadu gaitā plaģiāta attīstītāji ir pilnveidojuši programmatūras izstrādi, kas rada populāru lietotņu viltojumus, un ļoti bieži nav iespējams atšķirt viltus no oriģināla. Problēma ir vēl sarežģītāka, ja viltojums nepārkāpj nevienu noteikumu un ir pietiekami atšķirīgs, lai to nevarētu klasificēt kā plaģiātu. 2017. gadā Google saņēma vairāk nekā vienu ceturto daļu plaģiātu no miljoniem lietotņu. Tā būs nebeidzama cīņa starp Google un šādu lietotņu izstrādātājiem, ņemot vērā, ka gandrīz ikviens var relatīvi viegli publicēt lietotni Play veikalā.

Avots: wccftech.com

Atbildēt

Līdzīgi raksti